Asset 2

مقامات چین، تجهیزات اهدایی حافظت شخصی در برابر کووید۱۹ را احتکار می‌کنند

مقامات چین، تجهیزات اهدایی حافظت شخصی در برابر کووید ۱۹ را احتکار می‌کنند افشای این احتکار توسط جیانگ پن‌گیونگ، مدیر کل شرکت فناوری شنژن ر
(STR/AFP via Getty Images)

گزارشات متعدد نشان‌ می‌دهد که مقامات چین، در توزیع اقلام اهدایی محافظت شخصی در برابر کووید۱۹، که از سوی دیگر کشورها ارسال شده است، اقدام به فروش برای سودجویی، احتکار و تبعیض در توزیع کرده‌اند.

در یکی از موارد اخیر، مقامات صلیب سرخ چین، با کمک یکی از شرکت‌های واسطه، اقدام به احتکار مقادیر قابل توجهی از این تجهیزات جهت سودجویی و فروش با قیمت بیشتر کرده‌اند.

افشای این احتکار توسط جیانگ پن‌گیونگ، مدیر کل شرکت فناوری شنژن جیپینگ یونگ، روی داد. در اوایل ماه فوریه، دولت کانادا ۱۶ تن تجهیزات محافظتی را از طریق صلیب سرخ چین، به چین اهدا کرد. در آن زمان، این اقدام دولت لیبرال مورد انتقاد شدید محافظه‌کارها قرار گرفت، زیرا بسیاری از کارکنان بیمارستان‌ها و کسانی که در خط مقدم ارتباط با بیماران کرونایی بودند، بدون تجهیزات باقی مانده بودند.

در عین حال صلیب سرخ چین نیز مورد انتقاد چینی‌‌‏ها قرار گرفت، زیرا با وجود کمک‌‌‏های بالای کشور‌‌‏های خارجی به چین، خیلی از بیمارستان‌‌‏های چین نیز تجهیزات اولیه لازم برای مقابله با بیماری بودند.

جیانگ پن‌گیونگ، نوه وزیر پیشین کشاورزی در چین، اخیراً به اپک تایمز گفته است که در ماه ژانویه گذشته، با واسطه‌گری یکی از کارگزاران صلیب سرخ چین به نام هوانگ، از وی خواسته شد تجهیزات پزشکی مربوط به کووید ۱۹ را تأمین کرده تا به کارکنان بیمارستان‌ها و شهروندان چینی اهدا شود.

او افزود که از شهرت بد صلیب سرخ چین که برخلاف همتایان بین المللی خود، مستقیماً توسط رژیم چین کنترل می‌شود، آگاهی داشت، با این حال، پس از اصرار کارگزار مربوطه موافقت کرد که کمک کند. وی گفت «این اپیدمی بسیار شدید بود… من احساس کردم وظیفه من است که به مردم خود کمک کنم.»

جیانگ اظهار داشت که کارگزار مربوطه به او گفته است که اقلام اهدایی توسط شعبات محلی صلیب سرخ چین و سازمان‌های خیریه با هدف سودجویی فروخته شده است.

اپک‌تایمز، با هر یک از کمیسیون‌های بهداشت محلی که هوانگ با آنها سرو کار داشت و همچنین شعبات صلیب سرخ چین که جیانگ از آنها نام برد تماس گرفت. آنها تأیید کردند که هوانگ شخص رابط بوده است اما جزئیات بیشتری در مورد معاملات تجاری انجام شده ندادند. اپک تایمز همچنین با ستاد صلیب سرخ چین تماس گرفت، اما جوابی دریافت نکرد.

در اوایل ماه فوریه، ویدئویی منتشر شد که نشان می‌داد شخصی ماسک‌هایی با نشان صلیب سرخ را در صندوق عقب وسیله نقلیه دولتی خود می‌‌‏گذاشت. انتشار این ویدئو خشم عمومی را بر انگیخت، چرا که بسیاری از کارکنان بیمارستان‌ها کمبود وسایل حفاظتی داشتند.

یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشت «نیازی به اهدا نیست. هر آنچه اهدا کنید برای ادامه زندگی، توسط افرادی با پول و قدرت استفاده خواهد شد.» شعبه محلی صلیب سرخ چین در ووهان تأیید کرد که در توزیع لوازم اهدایی سوء مدیریت شده است.

در یک گزارش مردمی در تاریخ ۳ فوریه گزارش شد که صلیب سرخ چین در استان هوبی فقط ۳۰۰۰ ماسک را به بیمارستان عمومی که در واقع «میدان اصلی نبرد با ویروس» است، تحویل داده است.

در حالی که ۳۶۰۰۰ ماسک را به دو بیمارستان خصوصی داده است. صلیب سرخ مدعی شد این کار بنا به خواسته اهداکنندگان انجام شده، اما بررسی‌های بیشتر روابط مشکوک با بیمارستان‌‌‏های خصوصی را نشان داد.

طبق گزارشی از جینگ دیلی در ماه فوریه، بررسی داده‌های وب سایت‌های محلی صلیب سرخ چین نشان می‌دهد که فقط نزدیک به ۲۰ درصد از ماسک های اِن۹۵ به بیمارستان‌های ووهان ارسال شده است، در حالی که بقیه بین سازمان‌های مختلف دولتی توزیع شده است.

کانادا چهارم فوریه اولین محموله ۱۶ تنی تجهیزات محافظتی خود را به چین ارسال کرد.

مطالب دیگر:

از زبان یک آمریکایی سیاه پوست بشنوید: آیا برتری سفیدپوست‌‌‏ها در آمریکا حقیقت دارد؟

اظهارات وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره تهدیدهای حزب کمونیست چین علیه ارزش‌های غربی

چطور مقامات چینی از دستگاه­‌های پروپاگاندا برای بیان روایت خود از شیوع ویروس کرونا استفاده کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی