Asset 2

قانون‌گذار جمهوری‌خواه طرحی برای ممنوعیت تحصیل اعضای خانواده مقامات ارشد رژیم چین در آمریکا پیشنهاد کرد

مقامات هارتزلر در مصاحبه اخیر خود با برنامه «کپیتال ریپورتز» از شبکه ان‌تی‌دی گفت: «باید بپذیریم چین برنامه دارد بر جهان مسلط شود. شبیه فیلم
(William West/AFP via Getty Images)

ویکی هارتزلر، نماینده جمهوری‌خواه ایالت میزوری در مجلس نمایندگان، شانزدهم فوریه این طرح را پیشنهاد کرد که بر اساس آن مقامات بلندپایه حزب کمونیست چین و اعضای خانواده‌شان از تحصیل در دانشکده‌های ایالات‌متحده منع می‌شوند. او این اقدام را مقابله با اقدامات این رژیم برای «تضعیف» ایالات‌متحده خواند.

هارتزلر در مصاحبه اخیر خود با برنامه «کپیتال ریپورتز» از شبکه ان‌تی‌دی گفت: «باید بپذیریم چین برنامه دارد بر جهان مسلط شود. شبیه فیلم‌های هالیوودی به‌نظر می‌رسد؛ اما واقعیت دارد.»

این نماینده کنگره اضافه کرد: «نباید به کسانی‌که می‌خواهند بهمان آسیب بزنند کمک کنیم. اشتباه محض است.»

این طرح که «قانون حفاظت از آموزش عالی در برابر حزب کمونیست چین» نام‌گذاری شده است، صدور ویزای دانشجویی یا تحقیقاتی برای مقامات ارشد حزب کمونیست چین و اعضای خانواده‌شان از جمله فرزندان و نوه‌هایشان را ممنوع می‌کند.

بر اساس داده‌هایی که مؤسسه آموزش بین‌المللی و وزارت امور خارجه ایالات‌متحده جمع‌آوری کرده‌اند، در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱، بیش از ۳۱۷۰۰۰ دانشجو از چین در مؤسسات آموزش عالی ایالات‌متحده ثبت نام کرده‌اند که ۳۵% دانشجویان بین‌المللی را تشکیل می‌دهند.

به گفته هارتزلر، ممکن است اعضای خانواده برخی از این دانشجویان، از بدنه تصمیم‌گیری عالی حزب، یعنی کنگره ملی، باشند.

به‌طور خاص، به دختر شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، اشاره کرد که در سال ۲۰۱۹ برای تحصیلات تکمیلی در ایالات‌متحده ثبت‌نام کرد. دختر شی، شی مینگزه، مدرک کارشناسی خود را در سال ۲۰۱۴ از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است.

علاوه بر آن، هارتزلر به خطر جاسوسی علمی و سرقت مالکیت معنوی از دانشگاه‌های ایالات‌متحده اشاره کرد. به‌طور خاص به تهدیدی اشاره کرد که چینی‌ها می‌توانند برای آمریکایی‌هایی داشته باشند که برای امنیت ملی آمریکا تحقیق می‌کنند.

اف‌بی‌آی، در سندی در سال ۲۰۱۹، هشدار داد که مقامات چینی از برخی دانشجویان و اساتید خود در ایالات متحده، «برای کسب مالکیت معنوی به شیوه غیرسنتی» بهره می‌گیرند.

در این سند آمده است: «این امکان وجود دارد که دانشمندان چینی با جمع‌آوری‌ (آگاهانه یا ناآگاهانه) اطلاعات اقتصادی، علمی و فناوری از مؤسسات ایالات‌متحده، به مؤسسات دانشگاهی و کسب‌وکارهای چینی خدمت کنند.»

دولت ترامپ برای دفاع از ایالات‌متحده در برابر جاسوسی حزب کمونیست چین، صدور ویزا برای برخی از دانشجویان یا محققین چینی را که با مؤسسات مرتبط با ارتش چین همکاری می‌کنند، ممنوع کرد.

آوریل گذشته، دولت بایدن اعلام کرد محدودیت‌های ویزا را کاهش خواهد داد. اما گزارش ماه ژوئیه رسانه دولتی چاینادیلی اعلام کرد درخواست ویزای دانشجویان چینی در حوزه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات به دلیل نگرانی‌های امنیتی رد شده است.

مطالب دیگر:

مایک پمپئو هفته آینده با رئیس‌جمهور تایوان دیدار خواهد کرد

پس از آنکه پوتین استقلال دو منطقه در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت،‌ کاخ سفید آن مناطق را تحریم کرد

مجلس عوام کانادا قانون اضطراری دولت را تصویب کرد؛ معترضین شکایت قانونی می‌‌‌‏کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی