logo_eet

درخواست چندین گروه از وزارت دادگستری برای ارسال ناظر به منظور نظارت بر ممیزی انتخابات آریزونا

ممیزی درخواست چندین گروه از وزارت دادگستری برای ارسال ناظر به منظور نظارت بر ممیزی انتخابات ایالت آریزونا درخواست چندین گروه از وزارت
(Stephen Maturen/Getty Images)

در جریان هفته پیشِ رو، اندیشکده مرکز عدالت برنان و دو گروه دیگر از وزارت دادگستری خواسته‌اند چندین ناظر را به منظور نظارت بر ممیزی انتخابات ۲۰۲۰ ایالت آریزونا بفرستند.

وِندی وایزر، الیزابت هاوارد و هنا کِلِین از دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک می‌گویند: «از این بابت که بازرسان شاید در آستانه یا در حال نقض قوانین فدرال رای‌دهی و انتخابات باشند بسیار نگران هستیم. به بیان دقیق‌تر، معتقدیم سنا و ماموران آن‌ها از جمله شرکت نینجاهای سایبری ۱) تحت قانون فدرال، از وظیفه خود برای حفاظت و نگهداری از آرا انتخابات فدرال که در گذشته و حال همواره در معرض سرقت، مخدوش‌سازی و یا آسیب‌های غیرقابل‌ترمیم بوده‌اند سرپیچی کرده‌اند و ۲) هم‌اکنون در شرف همکاری در جرم هستند که این کار به منزله ارعاب غیرقانونی رای‌دهنگان بوده و قانون حقوق رای‌دهندگان و برخی دیگر از قوانین فدرال را نقض می‌کند».

افراد مذبور و مقامات کنفرانس رهبران در زمینه حقوق بشر و شهروندی و حفاظت از دموکراسی در این زمینه نامه‌ای خطاب به کریس هِرِن، رئیس بخش حقوق شهروندی وزارت دادگستری نوشتند.

بخش یادشده و کِن بِنِت، وزیر پیشین امور خارجه ایالت آریزونا و مسئول هماهنگی سنا در پروسه ممیزی به درخواست فوری برای اظهار نظر پاسخی ندادند.

کِیتی هابز، وزیر امور خارجه ایالت آریزونا که از حزب دموکرات‌هاست نیز گفته است از درخواست اعزام ناظران فدرال حمایت می‌کند.

هابز در توییترش نوشت: «شهروندان آریزونا حق دارند بدانند رای‌هایشان امن هستند و این اطمینان خاطر باید از سوی ناظران مستقل باشد. من از این درخواست حمایت می‌کنم».

بازرسان در حال بررسی ۲.۱ میلیون برگه رای، ۳۸۵ دستگاه رأی‌شمار و سایر اسناد و ماشین‌آلات استفاده‌شده در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته هستند.

سنا این بازرسی را به منظور «اطمینان از سلامت انتخابات» ترتیب داده است.

پروسه بازرسی هفته گذشته در سالن کلزیوم یادبود کهنه‌سربازان آریزونا در شهر فونیکس آغاز شد. انتظار می‌رود پس از تلاش نافرجام دموکرات‌ها برای توقف روند بررسی با ادعای شکاف‌های امنیتی متعدد، پروسه بررسی در اواسط ماه می به اتمام برسد.

مرکز عدالت برنان به طور کلی از بررسی‌های پساانتخاباتی از جمله ممیزی‌های محدودکننده ریسک حمایت می‌کند که در آن شمارش بخش کوچکی از آرای انتخاباتی توسط کارمندان شمارش‌گر، مورد بررسی قرار می‌گیرد. برنان می‌گوید این ممیزی با سایر ممیزی‌ها فرق دارد زیرا در آن، تمام آرا و ماشین‌آلات استفاده‌شده در سال گذشته مجدداً بررسی می‌شوند.

مطالب دیگر:

ترامپ: فرماندار فلوریدا می‌تواند نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ باشد

پمپئو: بایدن در مراسم سخنرانی ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری‌اش، برنامه‌ای سوسیالیستی و رادیکال را ترسیم کرد

انتقاد سناتور اسکات از بایدن به علت تفرقه‌پراکنی در کشور

اخبار مرتبط