Search
Asset 2

 بازخواست از دکتر فائوچی درباره تغییر مواضعش درخصوص منشأ ویروس کرونا

منشأ  بازخواست از دکتر فائوچی درباره تغییر مواضعش درخصوص منشأ ویروس کرونا ویروس قابل دستکاری نیست و به طور طبیعی رخ داده است ایالات متحده از
دکتر آنتونی فائوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی و مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید (Sarah Silbiger-Pool/Getty Images)

سناتور ران جانسون از مشاور کاخ سفید، دکتر آنتونی فائوچی خواسته است تا توضیح دهد که چرا مواضع سال گذشته‌اش در مورد منشأ ویروس حزب کمونیست چین (ویروس کرونا) تغییر کرده است.

جانسون در نامه‌ای در تاریخ ۲۷ می نوشت که میزان اطمینان فائوچی به این نظریه که ویروس به طور طبیعی به انسان منتقل شده کاهش یافته است، و از مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی خواست که دلیل این تغییر موضع را تا ۱۰ ژوئن توضیح دهد.

جانسون با توجه به طرح شدن احتمال نشت ویروس از آزمایشگاهی در ووهان نوشت «ابهام در اظهارات اخیر شما در مورد ریشه ویروس سوالاتی را در مورد ادعای اولیه شما ایجاد می‌کند که با اطمینان اظهار داشتید ویروس قابل دستکاری نیست و به طور طبیعی رخ داده است.»

در ماه می ۲۰۲۰، فائوچی تئوری نشت از آزمایشگاه را تا حد زیادی رد کرد و به نشنال جئوگرافیک گفت «اگر به تکامل ویروس در خفاش‌ها و آنچه اکنون وجود دارد نگاه کنید، شواهد علمی بسیار بسیار قوی وجود دارد که نشان نمی‌دهد ویروس بطور مصنوعی ایجاد یا به طور عمدی دستکاری شده باشد.»

اخیراً، فائوچی گفت که دیگر مطمئن نیست که ویروس به طور طبیعی توسعه یافته است و خواستار تحقیق و بررسی علل منشا ویروس شد.

او روز یازده می ۲۰۲۱ گفت «من در این باره قانع نشده‌ام. فکر می کنم ما باید به تحقیق در مورد آنچه در چین رخ داده است ادامه دهیم تا اینکه در حد توان خود کشف کنیم که چه اتفاقی افتاده است.»

«افرادی که تحقیق کردند، می‌گویند احتمال ظهور آن از یک منبع  حیوانی وجود دارد، که در آن زمان افراد را آلوده کرده است، اما ممکن است حقیقت چیز دیگری باشد و ما باید این موضوع را کشف کنیم. به همین دلیل من گفتم که کاملاً موافق هرگونه تحقیق درباره منشأ ویروس هستم.»

جانسون در نامه خود نوشت که با توجه به اینکه گزارش‌های عمومی حاکی از نگرانی‌ها در خصوص ایمنی انستیتوی ویروس شناسی ووهان، آزمایشگاهی که مرکز بحث و مجادله درباره ویروس است را نشان می‌دهد، اطمینان اولیه فائوچی در رد منشا آزمایشگاهی ویروس، مورد سوال است.

جانسون اظهار داشت که در ماه آوریل، واشنگتن پست از وزارت امور خارجه گزارش داد که دیپلمات‌های آمریکایی در مورد ایمنی آزمایشگاه ووهان ابراز نگرانی می‌کنند، و اضافه کرد که هنوز مشخص نیست که آیا فائوچی هنگام انجام کار خود در ماه می ۲۰۲۰، از نگرانی‌ها در خصوص ایمنی آزمایشگاه ووهان اطلاع داشته است یا خیر.

جانسون با اشاره به کمک هزینه ۶۰۰ هزار دلاری که فائوچی اخیراً تأیید کرده بود تا برای تحقیق در مورد چگونگی جهش ویروس از حیوانات به انسان، به مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان اختصاص یابد نوشت که « با توجه به اینکه این پول مالیات‌دهندگان بوده است که از طریق کمک مالی موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی به آزمایشگاه ووهان رفته است، این می‌تواند نگران‌کننده باشد که آیا از آن نگرانی‌ها آگاهی نداشته‌اید.»

جانسون از فائوچی خواست تا توضیح دهد که ادعای او در ماه می سال ۲۰۲۰ مبنی بر ظهور طبیعی و غیر دست‌ساز ویروس، مبتنی بر چه مدرکی بوده است. او همچنین از فائوچی خواست تا توضیح دهد که چه شواهدی او را به سمت «کاهش اعتماد» او به نظریه منشأ طبیعی ویروس سوق داده و به چه اطلاعات و داده‌هایی اعتماد کرده است که نتیجه‌گیری کرد که منشأ ویروس باید به طور کامل بررسی شود.

اپک‌تایمز برای درخواست اظهار نظر در مورد نامه جانسون با مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی تماس گرفته است، اما تا زمان انتشار پاسخی دریافت نکرده است.

این در حالی است که قانون‌گذاران جمهوری‌خواه درخواست‌های خود مبنی بر برکناری دکتر آنتونی فائوچی را پس از دفاع او از واریز ۶۰۰ هزار دلار از موسسه ملی بهداشت به مرکز ووهان را شدت بخشیده‌اند.

سناتور جان کندی در جلسه سنا در ۲۶ می، فائوچی را در جریان این موضوع تحت فشار قرار داد و اعتقاد فائوچی را به دانشمندان آزمایشگاه ووهان زیر سوال برد و گفت «از کجا می‌دانید آنها به شما دروغ نگفته‌اند و به هر حال از پول برای تحقیقات سودمند استفاده می‌کنند؟»

فائوچی در پاسخ اذعان کرد که نمی‌تواند اطمینان داشته باشد که این پول بر خلاف هدف مورد نظر خود استفاده نشده باشد.

به دنبال اظهارات فائوچی، وارن دیویدسون نماینده اوهایو خواستار برکناری او شد. دیوید سون نیز در نشریه «فاکس و فرندز» در ۲۷ می، فائوچی را به ایجاد «پنهانکاری برای چین» در گرماگرم مقاومت پکن در برابر تحقیقات شفاف در مورد ریشه‌های شیوع ویروس متهم کرد.

نماینده دیگر جمهوری خواه که خواهان برکناری فائوچی شده است، نماینده گای رشن‌تالر است که در ۲۷ می به «فاکس و فرندز» گفت که او معتقد است که فائوچی یا کاملاً بی‌کفایت است یا به مردم آمریکا دروغ می‌گوید، و اینکه که او «باید اخراج شود یا استعفا دهد.»

مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان، به دلیل نگرانی‌ها مبنی بر اینکه ویروس حزب کمونیست چین (ویروس کرونا)  از آنجا منشا گرفته است، در کانون توجه قرار گرفته است.

نمایی از موسسه ویروس شناسی ووهان (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

اعضای جمهوری‌خواه کمیته اطلاعات مجلس در گزارشی در تاریخ ۱۹ می استدلال کردند که احتمال فرار ویروس از آزمایشگاه بیشتر است.

حزب کمونیست چین هرگونه ارتباط بین منشا ویروس و آزمایشگاه ووهان را انکار کرده و بر فرضیه انتقال از حیوان به انسان تأکید دارد. با این حال، پکن تاکنون موفق به شناسایی گونه اصلی حیواناتی نشده است که گفته می‌شود ویروس را به انسان منتقل کرده‌اند.

گزارشی از سازمان بهداشت جهانی  که در ماه مارس منتشر شد، بیان داشت که ویروس احتمالاً از طریق حیوان ناشناخته‌ای به افراد منتقل می‌شود، اما مدیر کل این سازمان، گفت: «تا آنجا که به سازمان بهداشت جهانی مربوط می‌شود، تمام فرضیه‌ها روی میز باقی مانده است،… ما هنوز منبع ویروس را پیدا نکرده‌ایم.»

در تاریخ ۲۵ می، ایالات متحده از سازمان بهداشت جهانی خواست که یک تحقیق جدید در مورد منبع ویروس حزب کمونیست چین انجام دهد و این امر لزوم شفافیت را برجسته می‌کند.

بیش از ده کشور، از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا، با اشاره به تاخیر قابل توجه گزارش و امتناع چین از به اشتراک گذاشتن داده‌های اولیه مهم، نگرانی‌ها را در مورد مطالعه سازمان بهداشت جهانی در مورد منشا ویروس را ابراز کرده‌اند.

جو بایدن در تاریخ ۲۶ می اعلام کرد که دستور داده است اطلاعات دقیق‌تری از آنچه او به‌عنوان دو سناریوی قابل قبول منشأ ویروس حزب کمونیست توصیف می‌کند، که یکی طبیعی است و دیگری نشت آزمایشگاهی، بررسی کند.

مطالب دیگر:

طبق اسناد فاش شده، فیس‌بوک قصد دارد هر مطلبی که واکسن را زیر سؤال می‌برد، سانسور کند

 دیدگاه: آمریکایی‌ها میهن‌پرست باقی می‌مانند

اهالی ایالت‌های دموکرات، به‌خاطر قرنطینه و سیاست‌های چپ‌ها در حال نقل مکان به ایالت‌های جمهوری‌خواه همچون فلوریدا هستند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی