(HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)
(HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)

ایمیل‌ها نشان می‌دهند که چگونه مقاله‌های تأثیرگذاری نوشته شده‌اند که نظریه منشا طبیعی کووید۱۹ را مطرح کردند

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

دو مقاله مهم در زمینه ترویج نظریه «منشا طبیعی» شیوع کووید۱۹ توسط دانشمندانی تحریر شده‌اند که بخشی از تیم «متخصصانی» بودند که در پاسخ به درخواست یک مقام کاخ سفید، توسط آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی، پزشکی (NASEM) معرفی شده بودند.

این مقالات تأثیرگذار توسط سازمان‌های رسانه‌ای به منظور ترویج نظریه منشا طبیعی بسیار مورد استفاده قرار گرفتند، در حالی که هم‌زمان تئوری‌های جایگزین – از جمله نظریه انتشار احتمالی از آزمایشگاه – را تحت عنوان تئوری‌های توطئه مورد تمسخر قرار می‌دادند.

به نظر می‌رسد که این مقالات بخشی از تلاش هماهنگ شده‌ای باشند که از یک کنفرانس تلفنی در تاریخ ۱ فوریه سال ۲۰۲۰ توسط دکتر آنتونی فائوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID) و دکتر جرمی فارار، مدیر ولکام تراست بریتانیا، شروع شد. این کنفرانس تلفنی پس از درگیری گروهی از مقامات بهداشتی در اواخر ژانویه سال ۲۰۲۰ برای پاسخگویی به گزارش‌های عمومی در مورد ارتباط بالقوه بین کووید۱۹ و موسسه ویروس شناسی ووهان در چین صورت گرفت.

به دنبال مکالمات مقامات، گفتمان عمومی در مورد انتشار احتمالی آزمایشگاهی به طور فعال توسط رسانه‌های اجتماعی، مقامات بهداشتی و سازمان بهداشت جهانی (WHO) سرکوب شد.

اولین مقاله که بیشتر به‌عنوان نامه‌ای سرگشاده برای عموم طراحی شده است، در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ منتشر شد و به امضای تعدادی از دانشمندان رسید. یک نامه الکترونیکی صبح زود ۶ فوریه ۲۰۲۰ (ص. ۲۵۱) که از طریق درخواست آزادی اطلاعات، حقی قانونی در ایالات متحده تحت قانون حق اطلاع، به دست آمده است، نشان می‌دهد که رئیس اکوهلث، پیتر داسزاک، پیش‌نویس نامه را نوشته و خواستار «همبستگی با همه دانشمندان و متخصصان بهداشت در چین است.»

سازمان داسزاک در گذشته ۳.۷ میلیون دلار بودجه از سازمان NIAID تحت نظارت فائوچی دریافت کرده بود که حداقل ۶۰۰ هزار دلار آن به موسسه ووهان ارسال شده است.

در نامه داسزاک اشاره شده است که «هم اکنون به اشتراک گذاری شفاف داده‌ها در مورد این شیوع توسط شایعات و اطلاعات غلط درباره منشا آن تهدید می‌شود.»

در نامه‌ای که ۲۷ دانشمند امضا کردند، آمده است: «ما در کنار هم هستیم تا نظریه‌های توطئه را که بیان می‌کنند کووید۱۹ منشا طبیعی ندارد، به شدت محکوم کنیم.»

مقاله دوم، «مبدا احتمالی کووید۱۹»، منتشر شده در ۱۷ مارس ۲۰۲۰، در مجله نیچر، جامعه علمی را هدف قرار داد. این مقاله توسط «نویسنده مسئول» کریستین آندرسن هدایت شده بود، که اخیراً پروفایل توییتر خود را به همراه چهار محقق دیگر حذف کرده است.

قابل ذکر است، از پنج دانشمند که مقاله را تحریر کرده‌اند، چهار نفر مستقیماً در کنفرانس تلفنی فائوچی-فارار شرکت کردند – که در ایمیلی از فارار در ۱ فوریه ۲۰۲۰، (ص ۳،۱۹۷) «بحثی کاملاً محرمانه» توصیف شده‌است.

نویسنده‌ای که در کنفرانس تلفنی ۱ فوریه ۲۰۲۰ حضور نداشت، از مواضع خود کناره‌گیری کرده است.

مطالب دیگر:

درسی که مادری با مراقبت از دختر مبتلا به سندروم داون، به دیگر فرزندانش آموخت

تد کروز: فیس بوک ممکن است در قبال مکاتبات و اقدامات مشترکش با دکتر فائوچی مسئول شناخته شود

 توئیتر حساب کاربری مشاور سابق کلینتون را به‌خاطر ادعاهایش درباره واکسن کرونا مسدود کرد