Search
Asset 2

منع همکاری با شرکت چینی «هوآوی» در انگلیس، نیوزلند و استرالیا

یک فروشگاه هوآوی در پکن (Greg Baker/AFP/Getty Images)
یک فروشگاه هوآوی در پکن (Greg Baker/AFP/Getty Images)
یک فروشگاه هوآوی در پکن (Greg Baker/AFP/Getty Images)

انگلستان قصد دارد تجهیزات تولید شده توسط شرکت چینی «هوآوی» را از زیرساخت‌های مخابراتی نسل چهارم اینترنت خود حذف کند. این کشور همچنین همکاری با این شرکت را جهت تأمین تجهیزات نسل پنجم اینترنت نیز ممنوع کرده است.

شرکت‌ هوآوی، همواره در عرضه تجهیزات مربوط به مانیتور کردن فعالیت شهروندان و نیز اعمال فیلترینگ در اینترنت فعال بوده‌ است.

به گزارش فاینشنال تایمز تصمیم انگلستان در راستای سیاستی داخلی است که بر اساس آن استفاده از تجهیزات چینی در زیرساخت‌های مخابراتی این کشور به دلایل امنیتی منع می‌شود.

چندی پیش نیوزیلند نیز پیشنهاد هوآوی مبنی بر ارائه نسل پنجم اینترنت به نیوزلند را به دلیل خطر امنیت ملی رد کرد. همچنین اوایل سال جاری، استرالیا نیز تأمین تجهیزات ارائه نسل پنجم اینترنت توسط هوآوی را به دلایل امنیتی منع کرد.

بنا بر گزارش گلوب اند میل، رهبران کانادا، انگلستان، نیوزیلند و استرالیا در ماه آوریل، در اجلاس سران کشور‌‌‌‌‌‏های مشترک‌المنافع توافق کردند که نباید به تکنولوژی اینترنت نسل پنجم از شرکت هواوی به دلیل ارتباطات مستقیمش با رژیم کمونیستی چین وابسته باشند.

خبرگزاری رویترز نیز روز گذشته گزارش داد که کانادا یکی از مدیران ارشد شرکت هوآوِی را بازداشت کرده است. فرد بازداشت شده که «وانژو منگ» نام دارد از اعضای هیئت رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت است. منابع کانادایی می گویند وی در شهر ونکوور در غرب کانادا بازداشت شد.

مطلب دیگر: می‌خواهید گوشی چینی هوآوی بخرید؟ دست نگه دارید!

«هوآوی» در بسیاری از کشورها بیشتر شبیه سرویس‌‌‌‌‌‏های جاسوسی و امنیتی عمل می‌کند و به همین دلیل مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته است. در کنار هوآوی، شرکت چینی ZTE نیز تحریم شده است.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی این دو شرکت‌ را خطرناک دانسته و توصیه کرده بود که آمریکا با آنها روابط تجاری نداشته باشند. این کمیته در گزارش خود نوشته بود که فناوری‌های تجاری چینی ابزار حکومت کمونیست چین برای جاسوسی علیه آژانس‌های فدرال آمریکا است.

اواخر ۲۰۱۶ نیز نیویورک تایمز گزارش داد که محققان آمریکایی یک نرم‌افزار جاسوسی را روی ۷۰۰ میلیون گوشی اندرویدی در جهان پیدا کرده‌اند که هر ۷۲ ساعت اطلاعات کاربران را به سروری در چین ارسال می‌کند. گوشی‌های هوآوی و ZTE به ‌صورت پیش‌فرض این نرم افزار جاسوسی که «بک دور» نامیده می‌شود را در خود جای‌داده بودند.

طی این گزارش گفته شد که بدون اطلاع کاربر تمام پیامک‌ها، فهرست شماره‌های تلفن‌های ورودی و خروجی، فهرست کاربران، ارسال مکان کاربر و اپ‌های استفاده‌شده به سرور یک کمپانی در شهر شانگهای چین فرستاده می‌شد.

مطالب دیگر:

اهمیت منیزیم در تغذیه کودکان

آزار و شکنجه یک زن مسلمان در زندان‌های چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی