logo_eet

مهاجران تازه وارد سردترین زمستان کانادا را چگونه می‌‌‌‌‏گذرانند؟

مهاجران تازه وارد سردترین زمستان کانادا را چگونه می‌‌‌‌‏گذرانند؟

مهاجران تازه وارد سردترین زمستان کانادا را چگونه می‌‌‌‌‏گذرانند؟

در روزهایی که کانادا درحال گذر از یکی از سردترین زمستان‌‌‌‌‏های خود است، بسیاری از مهاجران تازه ‌‌‌‌‏وارد به این کشور که هنوز به سرمای اینجا عادت نکرده‌‌‌‌‏اند، دوران سختی را می‌‌‌‌‏گذرانند.

سی‌‌‌‌‏بی‌‌‌‌‏سی نیوز، در گزارشی از تجربه رویارویی تعدادی از مهاجران با سرمای شهر اتاوا نوشته است. مردم اتاوا جمعه گذشته سرمای حدود ۴۰- درجه را به همراه وزش بادی منجمد کننده، تحمل کردند.

«محمد بصیری» پنج سال پیش از افغانستان به کانادا آمد و در اتاوا ساکن شد. او و خانواده‌‌‌‌‏اش زمستان سرد کانادا را پذیرفته‌‌‌‌‏اند، اما به گفته او کنار آمدن با هوای بسیار سردی همچون سرمای روز جمعه اصلا آسان نیست.

بصیری که در آپارتمانی در خیابان دونالد زندگی می‌‌‌‌‏کند، می‌‌‌‌‏گوید: «هوا به شدت سرد است، اما چاره‌‌‌‌‏ای نیست. باید با آن زندگی کنیم.»

او می‌‌‌‌‏افزاید: «سرمای اخیر سردترین هوایی است که تاکنون تجربه کرده‌‌‌‌‏ام. امیدوارم که از این شدیدتر را دیگر در زندگی‌‌‌‌‏ام نبینم.»

دیگر مهاجران تازه واردی که در این آپارتمان زندگی می‌‌‌‌‏کنند هم صبح روز جمعه، هنگام خروج از خانه شوکه شده بودند.

«احمد العُدهی»، نوجوان ۱۱ ساله سوری که سال گذشته با خانواده‌‌‌‌‏اش به کانادا آمد، می‌‌‌‌‏گوید: «در سوریه این‌‌‌‌‏طور سرد نیست. اینجا خیلی سرد است، هرگز چنین سرمایی ندیده بودم.»

اتاوا اوایل این ماه ، یک دوره هفت روزه هشدار هوای به شدت سرد را تجربه کرد. هشدار روز سه‌‌‌‌‏شنبه که پایان یافت، خیلی زود هشدار دیگری در روز چهارشنبه اعلام شد.

لذت بردن از سرما

به گزارش سی‌‏بی‌‏سی، «مارگارت کنی»، مربی زبان شاغل در یک مرکز خدمت‌‌‌‌‏رسانی در اتاوا، به طور معمول شش دانش‌‌‌‌‏آموز در کلاسش دارد، اما روز جمعه تنها یک دانش‌‌‌‌‏آموز در کلاسش حاضر شد.

در دمای هوا ۲۴- درجه سانتیگراد، کنی درباره دانش‌‌‌‌‏آموزانش که همگی تازه واردان کانادا هستند، می‌‌‌‌‏گوید: «نوک بینی‌‌‌‌‏شان را نمی‌‌‌‌‏توانند احساس کنند، آنها هرگز درباره سرمازدگی چیزی نشنیده‌‌‌‌‏اند. همه چیز در زمستان ما برایشان یک جور جدید است و برایشان جالب است که این‌‌‌‌‏ها را به چشم می‌‌‌‌‏بینند.»

«وانسا زاپاتا»، تنها دانش آموز کلاس آن روز کنی، تا توانسته لباس گرم پوشیده، چکمه‌‌‌‌‏های زمستانی سنگین، سه شلوار و پاپوش تنگ، یک ژاکت، شال و کتی زمستانی.

او نوامبر گذشته برای دیدار خانواده‌‌‌‌‏اش به کانادا آمد و در این فرصت یک آدم برفی ساخته و کفش‌‌‌‌‏های اسکیت هم خریده تا در برف‌‌‌‌‏ها اسکیت بازی کند، اما می‌‌‌‌‏گوید هرگز تصور نمی‌‌‌‌‏کرده است که اینجا اینقدر سرد باشد.

زاپاتا می‌‌‌‌‏گوید: «در کشور من دمای هوا اکنون ۲۰+ درجه است، اما دمای هوا در اینجا ۲۸- است. از این هوا لذت می‌‌‌‌‏برم، چون برایم اولین بار بوده و تجربه‌‌‌‌‏ای متفاوت است.»

تجهیزات و لباس‌‌‌‌‏های زمستانی

صندوق «اسنوسوئیت» Snowsuit در اتاوا، سی و ششمین فصلی است که به خانواده‌‌‌‌‏هایی که نمی‌‌‌‌‏توانند از عهده لباس‎ها و تجهیزات زمستانی فرزندانشان برآیند، کمک می‌‌‌‌‏کند. این صندوق به کودکان زیر ۱۵ سال خدمات ارائه می‌‌‌‌‏دهد.

خانواده‌‌‌‌‏ها برای دریافت لباس‌‌‌‌‏‎‌‌‌‌‏های زمستانی بایستی واجد شرایط باشند، اما این لباس‌‌‌‌‏ها رایگان نیستند و هر تکه ۱۰ دلار قیمت دارند. خانواده‌‌‌‌‏هایی که امکان خرید این لباس‎های نو را هم ندارند، می‌‌‌‌‏توانند لباس‌‌‌‌‏های دست دوم صندوق را استفاده کنند.

«مارگارت آرمور» هماهنگ کننده اسنوسوئیت، می‌‌‌‌‏گوید که صندوق در کریسمس ۱۴هزار دست لباس توزیع کرده و انتظار می‌‌‌‌‏رود این رقم تا ماه فوریه به ۱۵ هزار دست برسد.

به گفته آرمور تازه واردان بخش اصلی مشتریان صندوق را تشکیل می‌‌‌‌‏دهند.

آرمور می‌‌‌‌‏گوید: «تازه واردان به طور کلی برای زمستان چندان آماده نیستند و نمی‌‌‌‌‏دانند که زمستان کانادا چگونه است. آنها وقتی از در وارد می‌‌‌‌‏شوند کمی شگفت زده‌‌‌‌‏اند و برایشان غیرمنتظره است. زمانی که پیش از آمدن فصل سرد آنها را تجهیز می‌‌‌‌‏کنیم و به آنان می‌‌‌‌‏گوییم که بایستی آماده باشند و این زمستان بسیار سرد است، حرفمان را باور نمی‌‌‌‌‏کنند.»

خانم آرمور می‌‌‌‌‏افزاید: «خرید یک دست لباس زمستانی بچه‌‌‌‌‏گانه از فروشگاه‌‌‌‌‏های بزرگ خرده‌‌‌‌‏فروشی بیش‌‌‌‌‏از ۱۰۰ دلار هزینه می‌‌‌‌‏برد و اکثر خانواده‌‌‌‌‏ها به سادگی قادر به تجهیز فرزندانشان در فصل سرما نیستند. اگر در خط فقر یا پایین‌‌‌‌‏تر از آن زندگی می‌‌‌‌‏کنید، نمی‌‌‌‌‏توانید به آسانی این مبلغ را بپردازید.»

چگونه از سرمازدگی جلوگیری کنیم؟

خانم «بریژیت ایسرن‌‌‌‌‏هاگن»، کارشناس هواشناسی اداره سلامت اتاوا OPH، تنها پس‌‌‏از چند دقیقه پیاده‌‌‌‌‏روی در عصر سرد روز جمعه می‌‌‌‌‏گوید: «واقعا، واقعا، سرد است. احساس می‌‌‌‌‏کنم که صورتم می‌‌‌‌‏سوزد.»

اداره آنها به سازمان‌‌‌‌‏های دیگر شهر در آماده شدن برای زمان‌‌‌‌‏های فوق‌‌‌‌‏العاده سرد، کمک می‌‌‌‌‏کند.

ایسرن‌‌‌‌‏هاگن می‌‌‌‌‏گوید: «اُپی‌‌‌‌‏اچ برای رسیدگی به گروه‌‌‌‌‏های آسیب‌‌‌‌‏پذیر همچون تازه‌‌‌‌‏واردان که ممکن است ندانند چطور باید با سرمای شدید روبه‌‌‌‌‏رو شوند، با سازمان‌‌‌‌‏های دیگر همکاری می‌‌‌‌‏کند.»

او برای هرکسی که می‌‌‌‌‏خواهد در این زمستان گرم بماند، توصیه‌‌‌‌‏ای ساده دارد: « لایه، لایه، لایه بپوشید. آماده باشید. خوب بررسی کنید که هوا چگونه است، آن وقت لباسی مناسب آن بپوشید.»

مطالب دیگر:

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید!

پلیس انتاریو : حیوانات خانگی خود را در سرمای شدید رها نکنید

بازدید مدیر جشنواره تیرگان در تورنتو از هنرهای نمایشی شن‌یون (ویدئو)

اخبار مرتبط