Search
Asset 2

چراغ سبز دیوان عالی آمریکا به حذف مهاجران غیرقانونی در سرشماری

مهاجران غیرقانونی پیش از این نیز دولت ترامپ از شیوه سرشماری ساکنان ایالات متحده انتقاد کرده بود و ممانعت از گنجاندن مسئله شهروندی در سرشماری
(Drew Angerer/Getty Images)

دادگاه عالی آمریکا حکم داد که دولت فدرال می‌تواند مهاجران غیرقانونی را از سرشماری ۲۰۲۰ حذف کند، که این منجر به حذف آن جمعیت از روند تخصیص کرسی‌های کنگره می‌شود، که تعیین کننده آرای کالج انتخاباتی رئیس‌جمهوری نیز می‌باشد.

این حکم که روز هجدهم دسامبر صادر شد یک پیروزی برای دولت ترامپ است.

با توجه به رسیدگی سریع به دلیل نزدیک شدن مهلت‌های مربوط به سرشماری، استدلال شفاهی به صورت تلفنی از نُه قاضی در تاریخ سی‌ام نوامبر صورت گرفت.

دولت ترامپ قصد داشت مهاجران غیرقانونی را از سرشماری ده ساله خارج کند تا از تأثیر آنها بر تقسیم قدرت سیاسی در میان ایالت‌ها جلوگیری کند.

اما برخی ایالت‌ها و دولت‌های محلی، که از همکاری با مقامات مهاجرت فدرال امتناع می‌ورزیدند، و ضمن شکایت به دادگاه، استدلال کردند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور جمهوری‌خواه در تلاش است تا در شمارش دخالت کند و از دستیابی کرسی‌های کنگره در مناطق متمایل به دموکرات با جمعیت مهاجر جلوگیری کند.

اما دادگاه اظهار داشت در حال حاضر، این پرونده مملو از موارد احتمالی و گمانه‌زنی‌هایی است که مانع رسیدگی قضایی می‌شود و افزود که رئیس جمهور، مطمئناً، تمایل خود را برای محروم کردن مهاجران فاقد وضعیت قانونی از سرشماری، روشن ساخته است.

ضمناً افزوده شده که دولت تلاش کند تا حد امکان اطلاعات مهاجرین را جمع آوری کند و مهاجران تا آنجا که امکان‌پذیر است با استناد به مقررات فدرال، خود را واجد شرایط کنند.

پیش از این نیز دولت ترامپ از شیوه سرشماری ساکنان ایالات متحده انتقاد کرده بود و ممانعت از گنجاندن مسئله شهروندی در سرشماری را یک تلاش «چپ‌گرایانه» در مسیر تضعیف حقوق شهروندان آمریکا خواند.

نظر دیوان عالی کشور به دولت ترامپ اجازه می‌دهد تا در حال حاضر سیاست شمارش خود را اجرا کند، حتی اگر انتظار برود پردازش داده‌های سرشماری امسال در هفته‌های آینده به پایان برسد.

قانون موجود رئیس جمهور را ملزم می کند تا ماه آینده گزارش تغییر مجدد اجباری را به کنگره ارائه دهد، که می‌تواند منجر به کاهش بودجه فدرال در ایالت‌هایی شود که دارای جمعیت غیر قانونی زیادی است.

مطالب دیگر:

ترامپ: سناتورهای جمهوری‌خواه باید با آرای کالج الکترال مخالفت کنند

بازشماری آرا در آنتریم  واقع در میشیگان، پیروزی ترامپ در این شهرستان را تأیید کرد

گزارش جامع مشاور اقتصادی کاخ سفید، درباره بی‌نظمی‌های انتخاباتی

پنس: کارزار ترامپ تا «شمارش تمام آرای قانونی» مبارزه خواهد کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی