logo_eet

کشته شدن مهسا امینی: اعتراضات گسترده مردم ایران در داخل و خارج کشور

عفو تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی و خیزش انقلابی ایران

به‌دنبال کشته شدن بانوی جوانی به‌نام مهسا امینی پس از بازداشت شدن توسط پلیس گشت ارشاد در اجرای قوانین سختگیرانه حجاب اجباری، اعتراضات مردمی روز شنبه در غرب ایران در مراسم تشییع جنازه او آغاز شد و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کردند.

این اعتراضات به سایر نقاط از جمله تهران، کرج، رشت، اصفهان، مشهد، همدان، اراک، خرم آباد…کشیده شده است.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان پس از تجمع در سقز، زادگاه مهسا امینی، شعارهای ضد حکومتی سر می‌دادند. آنها از شهرهای مجاور استان کردستان ایران آمده بودند تا برای جوان ۲۲ ساله‌ای که روز جمعه در بیمارستانی در تهران درگذشت، سوگواری کنند.

ویدئوهای شبکه‌های اجتماعی جمعیتی از تظاهرکنندگان را نشان می‌دهد که در میان صدای تیراندازی پراکنده در حال رویارویی با پلیس ضدشورش هستند. سایر ویدئوهای ارسال شده نشان می‌دهد که جوانان در حال آتش زدن لاستیک‌ها و پرتاب سنگ به سمت پلیس ضدشورش در میان ابرهای گاز اشک‌آور هستند.

در جریان این اعتراضات، زنان روسری خود را از سر برداشته بودند، جمعیت شعار «مرگ بر دیکتاتور» را با اشاره به رهبر جمهوری اسلامی سر دادند. در فیلمی پلیس در حال شلیک گاز اشک آور و مردی با جراحت از ناحیه سر نشان داده شد که شنیده می‌‌شد فردی می‌گوید ناشی از شلیک گلوله است.

مقامات تحقیقاتی را درباره مرگ امینی آغاز کرده‌اند، اما پزشکی روز شنبه گفت که نتایج آزمایشات پزشکی قانونی ممکن است سه هفته طول بکشد. وزیر کشور به تلویزیون دولتی گفت هیچ گزارشی از ضرب و شتم او وجود ندارد.

پلیس گفت امینی در حالی که به همراه سایر زنان بازداشت شده در اداره پلیس اخلاق منتظر بود حالش بد شد و ادعاهای موجود در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه احتمالاً مورد ضرب و شتم قرار گرفته است را رد کرد.

پلیس فیلم مدار بسته تلویزیونی را منتشر کرده است که ظاهراً از روایت آنها از رویدادها پشتیبانی می‌کند. رویترز نتوانست این ویدئو را که به نظر ویرایش شده بود، تأیید کند.

پلیس پیشتر گفته بود امینی پس از انتقال به اداره پلیس برای «آموزش» دچار حمله قلبی شده است. نزدیکان او ابتلای او به بیماری قلبی را رد کرده‌اند.

در پست‌های رسانه‌های اجتماعی آمده است که مانند اعتراضات گذشته، به نظر می‌رسد که مقامات دسترسی به اینترنت تلفن همراه را در سقز و مناطق اطراف آن محدود کرده‌اند.

چهره‌های سرشناس ورزش و هنر و سیاست در شبکه‌های اجتماعی نظرات انتقادی درباره مرگ مهسا امینی منتشر کرده‌اند.

محمود صادقی نماینده سابق مجلس در حساب توئیتر خود نوشت: «به جای این سفسطه‌ها به گناهتان اعتراف کنید و پایتان را از گلوی مردم بردارید.»

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقدند که در حالی که برخی مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به کشته شدن جورج فلوید آمریکایی ابراز خشم و همدردی کردند، اما هنوز واکنشی به کشته شدن این دختر جوان ایرانی نشان نداده‌اند.

مطالب دیگر:

چگونه کمونیسم به ایجاد فاشیسم و رواج خشونت منجر شد

معاون فرماندار تگزاس: تا زمانی که دولت بایدن از خواب بیدار نشود، تگزاس به انتقال مهاجران غیرقانونی به ایالات دیگر ادامه خواهد داد

گوردون چانگ: شکست‌های بایدن، آمریکا را در برابر چین در موضع ضعف قرار داده است

اخبار مرتبط