logo_eet

بایدن از افزایش تولید مواد غذایی در آمریکا و کانادا برای جبران کمبود غلات خبر داد

مواد غذایی ساکی گفت: «ما با شرکای خود در G7، بانک‌های توسعه چندجانبه، برنامه جهانی غذا و سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد کار می‌
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هنگام ورود به اجلاس اتحادیه اروپا (EU) در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، در 24 مارس 2022، با نمایندگان رسانه‌ها سخنرانی می‌کند. (John Thys/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که ایالات متحده و کانادا ممکن است مجبور شوند تولید مواد غذایی خود را افزایش دهند تا کمبودهای ناشی از جنگ بین روسیه و اوکراین در اروپا را جبران کنند.

هر یک از دو کشور اکراین و روسیه در میان تولیدکنندگان برتر کالاهای کشاورزی در جهان هستند – هر کدام در محصولاتی مانند گندم، ذرت، تخمه آفتابگردان و روغن آفتابگردان تخصص دارند. این دو تقریباً ۳۰ درصد گندم و نزدیک به ۲۰ درصد ذرت را در بازار جهانی عرضه می‌کنند. هر دو نیز صادرکنندگان برتر کود هستند.

از آنجایی که غرب تحریم‌هایی را به منظور منزوی کردن اقتصاد روسیه اعمال می‌کند و درگیری‌های نظامی خروج از بنادر کشتیرانی در دریای سیاه را متوقف می‌کند، قیمت‌های غلات مانند گندم در حال افزایش است و سازمان ملل درباره احتمال ناامنی غذایی در برخی کشورها هشدار می‌دهد.

بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست اضطراری ناتو در بروکسل، بلژیک در روز پنجشنبه گفت: «این واقعی خواهد بود. بهای تحریم‌ها فقط بر روسیه تحمیل نمی‌شود، بلکه بر بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی و در کشور ما نیز تحمیل شده است.»

بایدن به خبرنگاران گفت که در این اجلاس بین رهبران گروه ۷ بحث هایی وجود دارد در مورد اینکه چگونه نیروگاه‌های تولید گندم در ایالات متحده و کانادا ممکن است افزایش و کاشت بذر سریع‌تری داشته باشند تا هرگونه کاهش مواد غذایی از روسیه و اوکراین را جبران کنند.

او گفت: «بنابراین، ما در حال کار با دوستان اروپایی خود هستیم که چه چیزی می‌تواند باشد – چه چیزی برای کمک به کاهش نگرانی‌های مربوط به کمبود مواد غذایی لازم است.»

بر اساس گزارش worldstopexports.com، روسیه بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است و پس از آن ایالات متحده و کانادا قرار دارند. این کالا در این ماه بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است و روز پنجشنبه با قیمت بیش از ۱۰.۷۰ دلار در هر بشل معامله می‌شد.

کاخ سفید در اوایل هفته نسبت به کمبود احتمالی مواد غذایی در کشورهای سراسر جهان به دلیل درگیری در اوکراین هشدار داد. جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، در حالی که ایالات متحده انتظار کمبود داخلی را ندارد، قیمت‌های بالاتر مواد غذایی می‌تواند بر کشورهای آفریقا، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی تأثیر بگذارد.

ساکی گفت: «ما با شرکای خود در G7، بانک‌های توسعه چندجانبه، برنامه جهانی غذا و سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد کار می‌کنیم تا تأثیرات آن بر کشورهای فقیر را کاهش دهیم.»

مطالب دیگر:

ترامپ از هیلاری کلینتون و کریستوفر استیل به اتهام ادعاهای تبانی با روسیه شکایت کرد

بایدن تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کرد

پمپئو: تایوان برای مقاومت در برابر رژیم چین به حمایت قوی نیاز دارد

اخبار مرتبط