Search
Asset 2

موج اعتراضات ایرانیان به سند همکاری ۲۵ ساله با چین کمونیست

لایحه‌ای انتظار می‌رود شی در ۲۰امین کنگره ملی حزب در سال ۲۰۲۲ یک دوره پنج‌ساله دیگر را تصاحب کند که این امر به رسم تقریباً سی‌ساله حزب در
شی جین‌پینگ، رهبر چین (GREG BAKER/AFP/Getty Images)

در پی امضای سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین، موجی از انتقاد و مخالفت با این اقدام از سوی ایرانیان در سراسر دنیا ایجاد شده است، و آنها معتقدند که چین و نظام کمونیستی حاکم بر آن هیچ‌گاه تأمین‌کننده منافع ایران نبوده و نخواهد بود و چنین قراردادی به زیان کشور خواهد بود. آنچه بیش از همه باعث نگرانی شده است، محرمانه بودن مفاد این تعهدنامه‌ است.

در واقع این سند بلند مدت با حکومتی امضا شده است که در موارد مشابه در سایر نقاط جهان، عملکردی کاملاً استعماری داشته است و نه تنها به تعهدات خود پایبند نبوده است، بلکه از طریق اعطای وام‌های سنگین به دولت‌های ضعیف‌تر، کشور میزبان را به شدت مغروض خود کرده و در نتیجه اقدام به بهره‌برداری از منابع آن کشور نظیر نفت، گاز، بنادر و… می‌کند.

در نتیجه هشتگ‌هایی نظیر «نه به حزب کمونیست چین»، «نه به کالای ساخت چین»، «نه به ترکمنچای چینی»، «ایران فروشی نیست»، «چین برو گمشو از ایران زمین» به طور مکرر در صفحات مختلف فضای مجازی کاربران ایرانی به چشم می‌خورد.

در این میان یک وب‌سایتِ جمع‌آوری امضا دیده می‌شود که به زبان‌های مختلف از جمله فارسی فعال است، که کاربران می‌توانند در آن درخواست پایان دادن به حکومت حزب کمونیست چین را امضا کنند. ( /www.endccp.com/fa  )

در توضیحات این سایت آمده است «اگر حزب کمونیست چین، دروغ نمی‌گفت، این پاندمی قابل پیشگیری بود. از زمان به‌قدرت رسیدن این رژیم کمونیستی، صدها میلیون نفر در سرتاسر چین در حال رنج کشیدن از فریب و بی‌رحمی بی‌پایانش بوده‌اند. شیطان حزب کمونیست، سرزمین باستانی چین را به یغما برده و هم‌اکنون اقدامات شرورانه‌اش را در سطح جهانی گسترش داده و هر کسی را تحت‌تأثیر قرار داده است. هم‌اکنون برای همه ما زمان آن فرا رسیده است که این کارهای شیطانی را نفی کنیم و به حزب کمونیست چین پایان دهیم!»

همچنین دیده شده است که دادخواست دیگری تحت عنوان «فروش ایران به چین را متوقف کنید»، در فضای مجازی دست به دست می‌شود، که در آن از رهبر حزب کمونیست چین، خواسته شده اجرای سند ۲۵ ساله همکاری با ایران را متوقف کند. اما به نظر می‌رسد، امضاکنندگان این درخواست، از ماهیت حزب کمونیست و رهبر آن چیز زیادی نمی‌دانند. چرا که رهبر حزب کمونیست، شی جین‌پینگ، از پایه و اساس هیچ اعتقادی به «مردم»، و نظر مردم، چه در چین و چه در هر کجای دیگر دنیا ندارد، و او وارث حکومت خودکامه‌ای است که از مائو به به ارث رسیده است. از آنجا که او در تدارک مادام‌العمر کردن رهبری خود است، او را مائوی دوم می‌نامند.

مائو زدانگ، دیکتاتوری که حاکمیت حزب کمونیست چین را بنیان نهاد، در طول سه دهه حکومت خود، منجر به مرگ میلیون‌ها نفر از مردم چین، از طریق ایجاد قحطی بزرگ، و نیز انقلاب فرهنگی شد. قحطی بزرگ در نتیجۀ از بین‌بردن آگاهانه مزارع کشاورزی با هدف توسعه صنعتی ایجاد شد، و انقلاب فرهنگی نیز جنبشی خشن با هدف کشتار روشنفکران و معتقدین مذهبی بود.

اپُک‌تایمز، بیش از یک دهه پیش، مجموعه مقالاتی تحت عنوان «نُه شرح و تفسیر درباره حزب کمونیست چین» تألیف کرد، که به صورت کتاب و یا نشریه در سراسر دنیا به زبان‌های مختلف، از جمله فارسی منتشر شد. به نظر می‌رسد، با مطالعه این کتاب، می‌توان به بهترین شکل، ماهیت، پیشینه و سرشت اهریمنی حزب کمونیست چین را درک کرد.

در توضیح این مجموعه مقالات آمده است «این مجموعه مقالات در صدد آن است تا نظری پایانی را در مورد حزب کمونیست چین و جنبش کمونیستی بین‌المللی که بیش از یک قرن بلایی برای بشریت بوده است ارائه می‌دهد. اعتقادات و اصول سنتی به طور خشونت آمیزی نابود شده‌اند، مفاهیم اخلاقی و ساختارهای اجتماعی با زور متلاشی شده‌اند، همدلی، عشق و هماهنگی میان مردم به ستیز تنفر تحریف شده است. آرزوی متکبرانه جنگ با آسمان و زمین جایگزین ستایش آسمان و زمین و سپاس‌گزاری از آنها شده است. نتیجه آنها سقوط کامل سیستم‌های اجتماعی، اخلاقی و زیست محیطی و بحرانی ژرف برای مردم چین و در حقیقت برای بشریت بوده است. تمام این فاجعه‌ها از طریق برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی حساب شده و تحت کنترل حزب کمونیست چین به بار آمده است.»

مطالب دیگر:

هنگ کنگ: آزار و اذیت مکرر خبرنگار و مجری برنامه‌ای محبوب به‌دست حزب کمونیست چین

فشار دموکرات‌ها برای اعمال سانسور بیشتر در شبکه‌های اجتماعی

قانون جدید ایالت جورجیا در خصوص اصلاح قوانین انتخابات انتقاد شدید بایدن و تحسین ترامپ را برانگیخت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی