Search
Asset 2

وضعیت اضطراری در هفت استان چین در پی موج جدید شیوع کرونا  

موج جدید شیوع کرونا برای شهروندان هنگام خروج از خانه محدودیت‌هایی اعمال می شود و تقریباً همه اماکن عمومی مانند مدارس، فروشگاه‌ها، استادیو‌ها و
(STR/CNS/AFP via Getty Images)

در چین مناطقی از استان‌های هبی، لیائونینگ، هیلونگ‌جیانگ، هنان و نینگشیا و همچنین مغولستان داخلی و پکن اعلام کردند که در آخر هفته به دلیل موج جدید شیوع کرونا (کووید ۱۹)، وارد حالت آماده‌باش شده‌اند.

برای شهروندان هنگام خروج از خانه محدودیت‌هایی اعمال می شود و تقریباً همه اماکن عمومی مانند مدارس، فروشگاه‌ها، استادیو‌ها و پارک‌ها تعطیل هستند.

سخنگوی دولت در شهر پکن در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۸ ژانویه گفت که در حال حاضر، بیمارانی تشخیص داده شده‌اند، و شیوع در سراسر کشور اتفاق افتاده است.

دولت مرکزی توصیه کرده است که برای تعطیلات سال نو قمری، که از ۱۲ فوریه سال جاری شروع می‌شود، سفرها انجام نشود. میلیون‌ها نفر معمولاً برای پیوستن به خانواده‌های‌شان در این تاریخ به شهرهای خود سفر می‌کنند.

در تعطیلات آخر هفته، دولت‌های محلی در سراسر چین قانون جدیدی را الزام کردند که افرادی که مایل به مسافرت در تعطیلات هستند، نیاز به تأیید قبلی کارفرمایان خود دارد.

در شیجیاژوان، شهر ۱۱ میلیون نفری در شمال چین، موارد جدیدی از ابتلا مشاهده شده است.

در یک کنفرانس مطبوعاتی روز یکشنبه که توسط دولت محلی برگزار شد، مقامات حکم دادند که همه ساکنان باید در دو روز آینده آزمایش دوم اسید نوکلئیک برای کووید ۱۹ انجام دهند و ساکنان نمی‌توانند تا هفت روز دیگر خانه‌های خود را ترک کنند. فقط پیک‌ها و کادر پزشکی که دارای مجوز ویژه هستند می‌توانند آزادانه در خیابان‌ها تردد کنند. هفته گذشته، این شهر وارد قرنطینه شد.

در ابتدا، مقامات اجازه دادند بیش از ۶۰ فروشگاه مواد غذایی بزرگ در روز یکشنبه برای مشتریان باز باشد. با این حال، رادیو دولتی چین عصر یکشنبه گزارش داد که تمام فروشگاه های مواد غذایی در این شهر بسته شده‌اند و مردم فقط می‌توانند از طریق اینترنت سفارش دهند. در نتیجه قیمت مواد غذایی سر به فلک کشیده است.

گونگ هوو از ساکن شیجیاژوان، در شبکه اجتماعی وایبو شکایت کرد که برخی از فروشگاه ‌از فروش غذا به وی امتناع می‌ورزند، مگر اینکه چندین مورد را به‌طور هم زمان خریداری کند. علاوه بر این، من باید منتظر تحویل بمانم. همچنین در حالتی تحویل را انجام می‌دهد که بیش از صد نفر در محل اقامتش سفارش داده باشند.

وانگ کیانگ (نام مستعار) از شهرستان نانپی، شهر کانگژو در شمال استان هبی چین، به نسخه چینی زبان اپک تایمز گفت که خانواده وی پس از هفت روز در خانه بودن مجبور به انتقال به یک قرنطینه شدند. مقامات گفتند به این دلیل است که او و همسرش اخیراً از یک شهر دیگر بازگشته‌اند.

وی گفت «مادربزرگ من ۸۰ ساله است، و پدر و مادر من هر دو دیابت و فشار خون دارند. آنها در معرض ابتلا به کویید ۱۹ هستند. اکنون مسئولان هر پنج نفر ما را مجبور به ترک خانه خود و انتقال به یک مرکز قرنطینه کردند. در غیر این صورت، آنها به پلیس دستور می‌دهند که ما را بازداشت کند.»

وانگ اضافه کرد که مقام مسئول کنترل اپیدمی در منطقه خود به او گفت شیوع در منطقه دونگ‌کوآنگ تقریباً بسیار شدید است و مقامات هیچ اعلام رسمی در مورد شیوع نکرده‌اند.

یک مقام از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری این منطقه از طریق تلفن به اپک تایمز گفت که تمام خانواده‌هایی که اخیراً به خارج از شهر سفر کرده‌اند باید در مراکز مورد نظر قرنطینه شوند. وی از ارائه جزئیات بیشتر در مورد شیوع محلی خودداری کرد.

مطالب دیگر:

نویسنده فرانسوی: اروپا باید فوراً در برابر نفوذ کمونیسم ایستادگی کند

مدیرعامل پارلر: آماده اقدامات قانونی در مقابل مسدودسازی‌ها هستیم

هشدار اتحادیه آزادی‌‌‌‏های مدنی آمریکا درباره قدرت بدون کنترل شبکه‌‏های اجتماعی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی