Search
Asset 2

هشدار ایمونولوژیست مشهور درباره موج دوم ویروس کرونا

موج دوم ویروس کرونا در راه است به‌هیچ‌وجه نمی‌توان دورنمایی برای پایان این پاندمی در نظر گرفت طبق شواهد علمی و تاریخی پیش‌بینی می‌شود موج دوم بسیار خطرناکتر
(Lintao Zhang/Getty Images)

 از ۹اوت۲۰۲۰، تعداد کشته‌شدگان در سراسر جهان به‌علت ابتلاء به ویروس کرونا، از مرز ۷۳۰ هزار نفر گذشته است و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان دورنمایی برای پایان این پاندمی در نظر گرفت که شش ماه سراسر جهان را ویران کرده است. طبق شواهد علمی و تاریخی پیش‌بینی می‌شود موج دوم ویروس کرونا بسیار خطرناک‌تر از موج اول آن ظاهر شود.

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس به D614G جهش یافته است که به‌مراتب حتی وحشتناک‌تر است. دنی آلتمان، استاد ایمونولوژی در کالج امپریال لندن، هشدار داد که وضعیت «بسیار، بسیار ترسناک» است و «تهیه واکسن‌ها به این راحتی نیست.»

ویروس اکنون به‌‌علت جهش جدید آلوده‌کننده‌تر است

طبق مقاله‌ای که در تاریخ ۳ژوئیه۲۰۲۰، تحت‌ عنوان «پیگیری تغییرات در خوشه SARS-CoV-2: شواهدی وجود دارد که نوع D614G باعث افزایش عفونت درمقایسه با ویروس کوید۱۹ می‌شود» در مجله سلول، مجله مشهور علمی منتشر شد، دانشمندان در آزمایشگاه ملی لس آلماس و دانشگاه دوک نوع جدیدی از ویروس کرونای SARS-CoV-2 را با نام نسل جدید D614G شناسایی کردند. این نوع جدید «تغییری کوچک اما به‌شدت مؤثر» در پروتئین خوشه ویروس دارد که یک مؤلفه کلیدی برای ورود ویروس به سلول‌های انسانی است. وقتی در آزمایشگاه چنین جهشی مورد آزمایش قرار گرفت، متوجه شدند که میزان آلودگی از طریق این ویروس بیشتر است.

در تاریخ ۶ژوئیه، دکتر ژانگ ونهونگ، رئیس تیم تخصصی شانگهای درخصوص ویروس ووهان و مدیر بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان فودان دانشگاه هواشن، در صفحه کاربری‌اش در وب‌سایت ویبو گفت: «برخی از محققان ارتباط مستقیمی را بین نوع D614G و میزان مرگ و میر در نظر می‌گیرند، گرچه مطالعه حاضر در مرحله تحلیل آماری قرار دارد.» ازآنجا‌که این آمار به نمونه‌ داده‌های وسیعی متکی است، این رابطه همچنان مشاهده می‌شود.

در همان روز، دنی آلتمان، ایمونولوژیست به سی‌ان‌بی‌سی گفت که فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت در شهرستان‌ها و شهرهای آلوده احتمالاً مصونیت حاصل کرده‌اند، «این ویروسی بسیار فریب‌دهنده و مصونیت از آن بسیار مبهم و کوتاه‌مدت است.»

آلتمان گفت که انتظار موج دوم را دارد و اینکه وضعیت «بسیار بسیار ترسناک» باقی مانده است. او همچنین گفت: «جزئیات این موضوع مبهم است و تهیه واکسن به این آسانی نیست.»

ثابت شد که موج دوم در پاندمی‌های گذشته ویران‌کننده است

گسترش سریع «آنفولانزای اسپانیا» از بهار سال ۱۹۱۸ تا بهار ۱۹۱۹ در آن زمان مردم را متحیر کرد. این بیماری ۵۰۰ میلیون نفر، تقریباً یک‌سوم از جمعیت جهانی در آن زمان را آلوده کرد. تا‌آنجاکه به جزایر اقیانوس آرام و منطقه قطب شمالی رسید. میزان مرگ و میر بین ۲.۵ تا ۸ درصد بود و ۱۷ تا ۵۰ میلیون کشته برجای گذاشت.

موج اول آنفولانزای اسپانیا در ژوئن – ژوئیه سال ۱۹۱۸ آغاز شد و موج دوم در سپتامبر-نوامبر رخ داد. موج دوم بیشترین میزان مرگ و میر و بیشترین تعداد مرگ را به خود اختصاص داد. طی موج سوم، در فوریه-مارس ۱۹۱۹، میزان مرگ و میر در کودکان و سالمندان بیشتر بود، درحالی‌که افراد جوان و افراد ۲۰ الی۴۰ ساله ۵۰ درصد از کل مرگ ها را تشکیل می‌دادند. به‌طور کلی، ۹۹ درصد از مرگ و میرها زیر ۶۵ سال بوده است.

هر یک از سه موج آنفلوانزا در سال ۱۹۱۸ فقط چند هفته به طول انجامید و پس از آن متوقف شد. جان ماریو نویسنده و مورخ آمریکایی در کتابش در سال ۲۰۰۴، با عنوان «آنفولانزای بزرگ: داستان مرگبارترین طاعون در تاریخ» نوشت: «پس از دو سال تلاش خارق‌العاده (و مداوم) بسیاری از بهترین محققان جهان، در سال ۱۹۲۰ ولچ پیش‌بینی‌ ناامید‌کننده‌ای را ارائه داد: «من فکر می‌کنم که احتمالاً این اپیدمی از بین می‌رود و ما بیشتر از آنچه در اپیدمی ۱۸۸۹ رخ داد، با کنترل بیماری آشنا نیستیم. این تحقیرآمیز اما واقعی است.»

طی صد سال گذشته، نمونه دیگری که به‌خاطر غفلت از موج دوم بهای سنگینی پرداخته شد، آنفولانزای H3N2 بود که در سال ۱۹۶۸ در هنگ کنگ رخ داد.

ویروس آنفلوانزای H3N2 در نیمه اول سال ۱۹۶۸ رخ داد. کارشناسان بهداشت عمومی در آن زمان مشخص کردند که عموم مردم نسبت به آنتی‌ژن N2 ایمنی ایجاد کرده‌اند و بنابراین معتقد بودند که نسل جدید H3N2 باعث شیوع گسترده‌ای نمی‌شود. این تفکر اشتباه از آب در آمد.

در نیمه دوم سال ۱۹۶۸، نسل جدید H3N2 به ویروس هیولایی جهش یافت که در آسیا، اروپا و قاره آمریکا گسترش پیدا کرد. این ویروس قبل از اینکه سرانجام در سال ۱۹۷۰ فروکش کند، جان بیش از یک میلیون نفر را گرفت.

افزایش شدید نمونه‌های جدید در پکن و هنگ کنگ

دکتر ژانگ ونهونگ در ۶ ژوئیه، در صفحه کاربری‌اش در وب‌سایت ویبو اظهار داشت که ویروس جهش‌یافته از D614G، در شیوع موج دوم اخیر در پکن پیدا شده است. به گفته دولت چین، موج دوم که از ۱۱ژوئن در بازار سبزیجات شینفادی پکن آغاز شده است، بیش از ۳۵۰ نفر را آلوده کرده است. اما به دلیل انحصار دولت چین در کنترل اطلاعات‌، این تعداد احتمالاً بسیار بیشتر است.

درحالی‌که دولت اطلاعاتی درباره منبع شیوع موج دوم فعلی ارائه نکرده است، بیش از هزار نماینده از سراسر کشور برای شرکت در کنگره خلق و کنفرانس مشورتی سیاسی خلق در اواخر ماه مه در پکن جمع شدند. نماینده شن جیلان چند هفته پس از کنفرانس درگذشت و گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره مرگ او درنتیجه عفونت احتمالی ویروس کرونا و شیوع آن در پکن پس از کنفرانس وجود دارد.

در ماه ژوئیه موارد جدید در هنگ کنگ به‌سرعت آفزایش یافت. در ۷ژوئیه، ۱۴ نفر گزارش شد. روز بعد، زمانی که سازمان امنیت ملی در هنگ کنگ تأسیس شد، ۲۴ مورد جدید گزارش شد. و در ۱۰ژوئیه، دفتر آموزش و پرورش هنگ کنگ اعلام کرد که کلاس‌ها در کلیه مدارس تا ۱۳ ژوئیه به حالت تعلیق در خواهد آمد.

در تاریخ ۹اوت، تعداد کل موارد در هنگ کنگ به ۴۰۸۰ نفر رسیده بود که بیش از سه برابر ۱۲۳۴ مورد در اول ژوئیه بود.

درحالی‌که هنگ کنگ بین آوریل و ژوئن، آمار صفر یا تک رقمی از عفونت‌ها را خبر می‌داد، بسیاری گمان می‌کنند که افزایش ناگهانی موارد جدید توسط مأموران پلیس از سرزمین اصلی چین صورت گرفت که برای سرکوب هنگ کنگی‌هایی که معترض به قانون امنیت هنگ کنگ بودند در هنگ کنگ مستقر شدند. قانون امنیت هنگ کنگ در تاریخ ۱ ژوئیه ازسوی کنگره رژیم کمونیست، بی‌چون‌وچرا مورد تصویب قرار گرفت.

نوشته: مینگهویی

ترامپ می‌گوید شیوع کووید۱۹ باعث خراب شدن روابطش با رهبر چین شده است

چگونه حزب کمونیست چین مردم شین‌جیانگ را سرکوب می‌کند

چین برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر تلاش می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی