Asset 2

موسیقی شن‌‌‌‏یون: قدمی ورای موسیقی کلاسیک

موسیقی ارکستر سمفونی شن یون، فرصتی نادر است برای شنیدن ارکستر منحصربه‌فرد شرق-غرب از این شرکت و شنیدن آهنگ‌های اصیل آن بدون همراهی رقص.
ارکستر سمفونی شن یون (Courtesy of Shen Yun Performing Arts)

یک بار، در یک کنسرت موسیقی کلاسیک، مردی که در ردیف روبه‌روی من، در ردیف صندلی‌‌‏های جلو در سالن کارنگی‌‌‌‌‏هال در منهتن نیویورک نشسته بود، برای تشویق برخاست و مدت‌ها پس از آن‌که نوازندگان صحنه را برای تنفس ترک کردند، با احترام آنجا ایستاد. چنان تحت تاثیر قرار گرفته بود که اشک از چشمانش جاری شد.

با دیدن کنجکاوی من گفت: «برای هایدن دو ساعت طول کشید تا داستان آفرینش را در قطعه موسیقی‌‌‏اش ارائه کند. اما برای او دوازده دقیقه طول کشید! براوو! براوو.»

این بیننده به قطعه جدیدی به نام خلقت، ساخته آقای دی. اف.، مدیر هنری هنرهای نمایشی شن یون، شرکت رقص و موسیقی کلاسیک چینی مستقر در نیویورک، اشاره داشت.

آن آهنگ در آن فصل از اجرا برای نخستین بار در کنسرت ارکستر سمفونیک شن یون اجرا شد. اجراهای شن یون ترکیبی از رقص و موسیقی است ولی اجرای ارکستر سمفونی شن یون، فرصتی نادر است برای شنیدن ارکستر منحصربه‌فرد شرق-غرب از این شرکت و شنیدن آهنگ‌های اصیل آن بدون همراهی رقص.

موسیقی اصلی دوستداران موسیقی کلاسیک را شگفت زده می‌کند. جدید و در عین حال کاملاً سنتی و خوش آوا است. نکته مثبتی که شنوندگان دوست دارند بدانند این است که این نوازندگان از کجا آمده‌اند و چگونه می‌توانند چنین شاهکاری را به ارائه دهند.

میلن ناچف، رهبر ارکستر شن یون در یک معرفی ویدئویی می‌‌‌‌‏گوید: «در حال حاضر، ما تنها ارکستری در ایالات متحده هستیم که سازهای سنتی چینی و سازهای ارکستر سمفونیک غربی را با موفقیت ترکیب کرده‌‌‌‌‏ایم.»

 هم‌‌‌‌‏افزایی انرژی پاک

یو لیانگ، نوازنده پیپا معتقد است که «موسیقی شن یون بسیار بسیار سنتی است.» پیپا نوعی عود پنج سیم قائم است؛ ساز سنتی چینی که از بخش‌‌‌‌‏های اصلی در آثار ارکستر شن یون است.

موسیقی شن‌‌‌‌‏یون سنتی است؛ به این معنا که ملودی‌ها اغلب ملودی‌های چین باستان هستند. این موسیقی از رقص‌های محلی قومی می‌آید که براساس آهنگ‌های سنتی مردمان یی، تبتی یا مغول چین است. اما این موسیقی در مفهوم کلاسیک غربی، در تنالیته و تنظیم نیز سنتی است. با دو مجموعه موسیقی سنتی‌، یکی از غرب و دیگری از شرق، ممکن است تصور کنید که اجرای اثر برای نوازنده محدودیت مضاعف ایجاد کند.

یو لیانگ گفت: «اما به همین دلیل است که می‌توانید چیزی سطح بالاتر را بشنوید.» خودش که به قطعات گوش می‌دهد، می‌تواند ترکیبی معنوی را در ذات این موسیقی احساس کند.

چیا جونگ لی، نوازنده فلوت نیز می‌‌‌‌‏گوید: «بازخورد برخی از مخاطبان این بود که احساس می‌کردند معنای درونی موسیقی شن‌‌‌‌‏یون آنقدر عمیق است که انگار کل جهان را در بر می‌گیرد.»

وقتی یکی از دوستانش که نوازنده‌ای حرفه‌ای است در یکی از کنسرت‌‌‌‌‏های شن‌‌‌‌‏یون شرکت کرد و بعد گفت که چقدر از میدان صوتی پاکی که او را در خود غرق کرده بود، لذت می‌برد.

چیا جونگ لی گفت: «به او گفتم که همه ما در زندگی در جامعه و تعامل با مردم اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری را رعایت می‌کنیم. دوستم به من گفت که می‌تواند این انرژی را در موسیقی شن‌‌‌‌‏یون احساس کند.»

شن یون یک شرکت هنرهای نمایشی است که هدفش احیای فرهنگ سنتی است و به همین ترتیب هنرمندان خودشان مسیری سنتی را دنبال می‌کنند که شامل پرورش مهربانی، ذهن‌‌‌‌‏آگاهی، مدیتیشن با داشتن این ایمان راسخ است که هنر قدرتی دارد که می‌‌‌‌‏تواند انسانیت را تعالی بخشد. این سبک زندگی به اندازه تمرینات روزانه نوازندگی برایشان حائز اهمیت است و با اجراهایشان آن را به مخاطبان منتقل می‌کنند.

آی‌‌‌‌‏چن هوانگ نوازنده ویولن سل گفت: «پیش از این، هنگام اجرا بسیار کم حوصله بودم. هنگام نواختن سازم عصبی بودم، اما در روند اجرا در شن‌‌‌‌‏یون، متوجه شدم که هرچه قلبم آرام تر باشد، هرچه چیزهایی مانند شهرت و ثروت را بیشتر رها کنم، در اجرای موسیقی بیشتر پیشرفت خواهم کرد. می‌خواهم موسیقی که واقعاً زیبا و سنتی است را به مخاطبان تقدیم کنم.»

گابریلا گونزالس-بریچنو، نوازنده باسون، از احساسات خود در مورد فرهنگ شن یون می‌‌‌‌‏گوید: «شن‌‌‌‌‏یون کمک می‌کند تا به عنوان یک انسان، در کار کردن با دیگران، بردبارتر بودن، صمیمیت بیشتر با مردم و توانایی بیشتر برای کمک به مردم، رشد کنید.»

نیکا ژانگ، نوازنده ویولن، می‌‌‌‌‏گوید که «این فضا بسیار بی‌‌‌‌‏غل و غش و خالص است.»

برایان مارپل، نوازنده تیمپانی، گفت: «وقتی روی صحنه هستی، این یگانگی چیزی است که نمی‌توانی آن را جعل کنی.»

اندیشه این انرژی مثبت همچنین در فرهنگ چین باستان ریشه دارد.

یینگ چن، از رهبران ارکستر شن‌‌‌‌‏یون می‌‌‌‌‏گوید: «در فرهنگ چین، گفته‌های زیادی درباره موسیقی وجود دارد، مانند «موسیقی پاک روح مردم را تغذیه می‌کند» و «به مردم رهنمود یا ارتباط با طبیعت می‌دهد». در زمان‌های قدیم، مردم طبیعت را دارای معنویت می‌دانستند، که موجب ارتباطشان با آسمان می‌شود. فکر می‌‌‌‌‏کنم از زمانی که موسیقی شکل گرفت، همراه با بدن، آسمان و زمین طنین انداز شد.»

فرآیند پشت موسیقی

شن‌‌‌‌‏یون هر سال برنامه‌ای جدید متشکل از حدود بیست قطعه رقص تولید می‌کند و در طول روند طراحی این قطعات رقص، موسیقی‌ها پشت سرهم نوشته می‌شوند. قبل از هر اتفاقی، آهنگسازان، تنظیم‌کنندگان، طراحان رقص و طراحان صحنه و لباس گرد هم می‌آیند تا اندیشه پشت هر قطعه را بیابند. این روند پویا تضمین می‌کند که هر نت، هرعبارت و هر زیر و بم در موسیقی دقیقاً به همان صورتی که کارگردان هنری درباره خلق داستان انتظار دارد، با هم مطابقت داشته باشند.

یینگ چن می‌گوید: «در دوران چین باستان، مردم همچنین معتقد بودند که اندیشه‌ پشت موسیقی از آنچه در سطح است، مهم‌تر هستند.»

در یک قطعه، موسیقی ممکن است عظمت وسیع سلسله تانگ را منتقل کند. در دیگری، می‌تواند بیانگر آرامش دنیای دیگر همراه با رقصی در آسمان باشد. یکی می‌تواند طنزآمیز باشد و درست به همان اندازه اجرای شخصیت‌های کمدی در روی صحنه، مخاطب را به خندیدن وادارد یا آنقدر غم‌انگیز که تماشاگران به گریه بیافتند.

یینگ چن گفت: «معتقدم موسیقی شن‌‌‌‌‏یون سعی می‌کند به قلب مردم گرمی بخشیده و آن را تعالی بخشد. بستگی دارد چقدر به کارکرد موسیقی باور داریم. موسیقی قرار است چیز مثبتی برای مردم است. آنها را تسکین می‌دهد و آرامشان می‌کند یا این که آنها را الهام می‌بخشد و تشویق می‌کند. در کنسرت‌های سمفونیک‌‌‌‌‏مان، اغلب مردم به ما می‌گویند که تا سرحد گریه کردن، تحت تاثیر قرار گرفته‌‌‌‌‏اند.می‌‌‌‌‏دانیم که قلب‌هایشان متاثر شده است. پیام‌هایی که سعی می‌کنیم به آنها بدهیم پیام‌های مثبت، واقعی و قدرتمند هستند، زیرا از مهربانی وخلوص ناشی می‌شوند.»

اپک تایمز، اسپانسر افتخاری هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‏یون است. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به ShenYunPerformingArts.org مراجعه کنید

مطالب دیگر:

شن یون: تقابل با آزار و شکنجه از طریق هنر

سفر رقصنده شن یون: از ترس تا  نیکخواهی

آنچه درباره شن یون باید بدانید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی