logo_eet

مک کارتی پیروزی حزب جمهوری‌خواه را در مجلس نمایندگان اعلام کرد؛ پلوسی هنوز شکست را قبول نکرده است

مک کارتی پیروزی حزب جمهوری‌خواه را در مجلس نمایندگان اعلام کرد؛ پلوسی هنوز شکست را قبول نکرده است رقابت بین دو حزب در مجلس سنا بسیار نزدیک
نماینده کوین مک کارتی (جمهوری‌خواه کالیفرنیا)، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان ایالات متحده در پله‌های شرقی ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن در 29 سپتامبر 2022 سخنرانی می‌کند. (Alex Wong/Getty Images)

کوین مک کارتی (جمهوری‌خواه کالیفرنیا)، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان اعلام کرد که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را پس خواهند گرفت.

تسلط جمهوریخواهان بر مجلس نمایندگان احتمالاً به این معنی است که مک کارتی رئیس مجلس برای کنگره ۱۱۸ خواهد شد.

مک کارتی در ۹ نوامبر گفت: «می‌خواهم از میلیون‌ها حامی در سراسر این کشور تشکر کنم. واضح است که ما مجلس را پس خواهیم گرفت.»

در زمان انتشار این مقاله، برنده ۴۰۱ کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس  اعلام شده است. این شامل ۲۱۰ جمهوری خواه و ۱۹۱ دموکرات است.

برای به دست گرفتن کنترل مجلس، یک حزب به ۲۱۸ کرسی نیاز دارد، به این معنی که جمهوری خواهان در حال حاضر ۸ کرسی با تصرف مجلس پایین فاصله دارند.

مک کارتی گفت: «اگر به آزادی، کار سخت و رویای آمریکایی اعتقاد دارید، این نتایج ثابت می‌کند که جایی برای شما در حزب جمهوری خواه وجود دارد… ما در حال گسترش این حزب هستیم.»

نتایج در فلوریدا نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان در میان رای‌دهندگان اسپانیایی تبار نفوذ کرده‌اند و شهرستان میامی در فلوریدا قاطعانه به نفع فرماندار فعلی، ران دیسانتیس و سناتور مارکو روبیو (جمهوری‌خواه فلوریدا) است.

جمهوری خواهان همچنین موفق شدند کرسی‌ای را که متعلق به الین لوریا (دموکرات ویرجینا) عضو کمیته ۶ ژانویه، بود، برگردانند – که به‌عنوان زنگ خطری برای چشم انداز جمهوری‌خواه تلقی می‌شد. با این حال، حزب جمهوری‌خواه قادر به زدن تلنگر مورد انتظار در حوزه ۷ و ۱۰ کنگره ویرجینیا که هم مرز با منطقه واشنگتن است، نبود.

به نظر می‌رسد اظهارات خوش بینانه مک کارتی با نتایج مورد انتظار مطابقت دارد، اما نتایج نهایی رقابت برای مجلس نمایندگان همچنان توسط اکثر رسانه‌ها نامعلوم است.

مک کارتی حوالی ساعت ۲ بامداد به وقت شرق بعد از یک شب طولانی انتخابات گفت: «حالا، اجازه دهید به شما بگویم، شما تا دیروقت بیرون آمده‌اید، اما فردا که از خواب بیدار شدید، ما اکثریت خواهیم بود و نانسی پلوسی در اقلیت.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (دموکرات کالیفرنیا) همچنان نسبت به شانس‌های حزبش خوش بین است و از قبول شکست دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امتناع کرده است.

رقابت برای مجلس سنا نیز بسیار نزدیک است.

در حال حاضر جمهوری خواهان ۴۹ کرسی و دموکرات‌ها ۴۸ کرسی مجلس سنا را در اختیار گرفته‌اند. هر حزب برای پیروزی در مجلس سنا باید ۵۱ کرسی از مجلس سنا را کسب کند.

مطالب دیگر:

ویژه برنامه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و تاثیر آن بر تحولات ایران (قسمت دوم)

ویژه برنامه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و تاثیر آن بر تحولات ایران (قسمت اول)

کشف مواد عجیب مستطیلی‌ و هرمی شکل در واکسن‌های mRNA تضعیف شده

اخبار مرتبط