Search
Asset 2

میدان تیان‌آن‌من پکن، از سرکوب دانشجویان تا آزار و اذیت فالون گونگ (به همراه تصاویر)

کشتار میدان تیان آن من چین حزب کمونیست چین
عکسی که دنیا را به یاد کشتار میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من می‌‌‏اندازد. مردی که با کیسه‌‌‏های خرید در دستش در مقابل حرکت تانک‌‌‏ها ایستاده است. با گذشت ۲۶ سال، تلاش‌‌‏های حزب کمونیست چین برای پاک کردن این خاطره از ذهن مردم دنیا ناکام مانده است.(Courtesy of 64memo.com)
کشتار میدان تیان آن من چین حزب کمونیست چین
عکسی که دنیا را به یاد کشتار میدان تیان‌‌‏آن‌‌‏من می‌‌‏اندازد. مردی که با کیسه‌‌‏های خرید در دستش در مقابل حرکت تانک‌‌‏ها ایستاده است. با گذشت ۲۶ سال، تلاش‌‌‏های حزب کمونیست چین برای پاک کردن این خاطره از ذهن مردم دنیا ناکام مانده است. (Courtesy of 64memo.com)

 

دِنگ شیائوپینگ، از رهبران وقت حزب کمونیست چین در جریان سرکوب جنبش دانشجویی چهارم ژوئن ۱۹۸۹ گفت «ما دویست هزار نفر را در مقابل بیست سال ثبات حکومت قتل عام می‌کنیم!». این‌چنین شد که میدان تیان‌آن‌منِ پکن شاهد به خاک و خون کشیده شدن هزاران دانشجوی معترض چینی، توسط تانک‌‏ها و سربازان ارتش چین شد تا بهای ثبات حزب پرداخت شود.

نزدیک سه دهه است که از آن واقعه می‌‏گذرد. هرچند در گذر این سال‌ها حزب کمونیست چین همواره در تلاش بوده با ایجاد چهره‌ای مثبت وجهه تخریب شده خود را نزد جامعه جهانی بهبود بخشد، اما کارنامه این حزب طی سالیان اخیر نشان می‌‏دهد که خط مشی آن مبتنی بر سرکوب و خشونت، کشتار، دروغ، دیکتاتوری و اختناق تا به امروز بدون وقفه ادامه داشته است.

۴ ژوئن ۱۹۸۹، کشتار دانشجویان در میدان تیان‌‏آن‌‏من در پکن به دست حزب کمونیست چین
۴ ژوئن ۱۹۸۹، کشتار دانشجویان در میدان تیان‌‏آن‌‏من در پکن به دست حزب کمونیست چین (Courtesy of 64memo.com)

 

آزار و شکنجه تمرین‏ کنندگان روش معنوی فالون‏ دافا (فالون گونگ) در میدان تیان‏ آن‏ من در پکن
آزار و شکنجه تمرین‏ کنندگان روش معنوی فالون‏ دافا (فالون گونگ) در میدان تیان‏ آن‏ من در پکن (clearwisdom.net)

 

بیش از یک دهه آزار و شکنجه ظالمانه میلیون‌ها تمرین‌کننده روش معنوی دافا (و یا فالون‌گونگ)، آزار و اذیت اقلیت‌های مسلمان و مسیحی، سرکوب خشن جنبش‌های آزادی‌خواهانه، حبس یا اعدام صدها فعال دموکراسی، همگی پرونده‌هایی سنگین از این حزب روی میز سازمان های حامی حقوق بشر قرار داده است. از سویی دیگر حزب کمونیست چین که با شعارهای فریبنده رفاه طبقه کارگر بر اریکه قدرت نشست، امروزه آنچه برای قشر کارگر و کشاورز چین به ارمغان آورده چیزی نیست جز بی‌کاری، فقر و دستمزد ناچیز در ازای انجام کار توان‌فرسا. فقری که نقطه مقابل فساد هولناک اقتصادی و ثروت اندوزی حاکمان و خانواده آنان در درون حزب است.

در مقابل نیز رویکرد جامعه جهانی با برابر نقض گسترده حقوق بشر در این سرزمین نیز چنگی به دل نمی‌زند و آنچه برای غربی‌ها اهمیت بیشتری دارد منافع اقتصادی‌شان است. هرچند گاه به گاه پشت تریبون نقض حقوق بشر در چین را گوشزد می‌‏کنند اما هنگام امضای قراردادهای میلیاردی چشم خود را روی هرآنچه در چین روی داده می‌بندند. علت را شاید در افول ارزش‌های اخلاقی و انسانی در سراسر دنیا بتوان جست وجو کرد.

حاکمان چین بعد از رخداد قتل عام میدان تیان آن من حاضر بودند هر بهایی را بپردازند تا در مجامع بین‌المللی وجهه‌ای بیابد. اما آن زمان اغلب کشورهای غربی به استفاده از آن فرصت طلایی اشتیاقی نشان ندادند. در آن روزگار ارزش‌های اخلاقی اهمیت و معنای بیشتری داشت. به طوری که در آن سال‌ها ملاقات مشاور امنیت ملی ایالات متحده از چین درست بعد از واقعه میدان تیان‌آن‌من، منجر به برانگیختگی خشم عمومی مردم شد. اما امروزه چنین اتفاقی نمی‌افتد.

۷ ژوئن ۱۹۸۹، حضور تانک‌‏ها در میدان تیان‌‏آن‌‏من در پکن تا چندین روز پس از کشتار دانشجویان، به‌‏منظور سرکوب هر چه بیشتر اعتراضات
۷ ژوئن ۱۹۸۹، حضور تانک‌‏ها در میدان تیان‌‏آن‌‏من در پکن تا چندین روز پس از کشتار دانشجویان، به‌‏منظور سرکوب هر چه بیشتر اعتراضات (Courtesy of 64memo.com)

 

حدود سه دهه از رویداد سرکوب و کشتار دانشجویان میدان تیان‌آن‌من می‌گذرد. طی این سال‌های طولانی سرشت و ماهیت حزب کمونیست تغییری نکرده است، و آنچه تغییر کرده صرفاً تغییر در شیوه‌ها و رویه‌ها در سطح و ظاهر است. چین حدود یک ششم جمعیت کره زمین را در خود جای داده است. بنابراین هرچه در چین روی دهد بر روی مسایل تمام دنیا تأثیر خواهد داشت.

فانگ ژنگ، که در تاریخ ۴ ژوئن بر اثر عبور تانک از بدنش، یک پای خود را از دست داده است. ۲۶ آوریل ۲۰۱۴
فانگ ژنگ، که در تاریخ ۴ ژوئن بر اثر عبور تانک از روی بدنش، یک پای خود را از دست داده است. ۲۶ آوریل ۲۰۱۴Matthew Robertson/Epoch Times)

 

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی