logo_eet

میراث‌‌ داران نوروز؛ ۱۲ کشور دنیا با مدیریت ایران

Norouz-Copy

دیروز چهارشنبه طی اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس که در اتیوپی درحال برگزاری است پرونده چند ملیتی نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شد.

به گزارش خبرآنلاین، این اتفاق در شرایطی است که پیش از این تنها رویداد نوروز با مشارکت هفت کشور در یونسکو ثبت جهانی شده بود و حالا نوروز به عنوان یک میراث مشترک چند ملیتی با مشارکت ۱۲ کشور در فهرست میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شد و براین اساس نوروز با مشارکت ١٢ کشور و با مدیریت ایران جزو بزرگترین و کهن ترین مواریث ناملموس جهان است.

کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق، این ۱۲ کشور را تشکیل می‌دهند.

مجمع عمومی ‌سازمان ملل متحد قبل از آن در ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با اول فروردین را در چارچوب ماده ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان «روز جهانی نوروز» به تصویب رساند و در تقویم خود جای داد. طی این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به‌ عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

«یدالله پرمون» رئیس مرکز میراث ناملموس تهران به وظیفه خطیر ایران به عنوان مدیر بزرگ ترین پرونده چندملیتی یونسکو اشاره می‌کند که ایران به عنوان مدیر پرونده نوروز علاوه بر پاسداری از آنچه در پرونده ثبت شده به آگاهی‌افزایی، ظرفیت‌سازی، باززنده سازی، ترویج و مستندسازی و ترغیب کشورهای عضو به فعالیت در زمینه‌های خاص نوروز اقدام می‌کند.

اخبار مرتبط