Search
Asset 2

میلیون‌ها نفر در دنیا در روز جهانی یوگا، تمرینات این ورزش را انجام دادند

یوگا چی گونگ
(TIZIANA FABI/AFP/Getty Images)
یوگا چی گونگ
(TIZIANA FABI/AFP/Getty Images)

روز یکشنبه ۳۱ خرداد، به مناسبت اولین روز جهانی یوگا، میلیون‌ها نفر از علاقه‌مندان به یوگا در جهان، به انجام حرکات این ورزش پرداختند.

در پایتخت هند، «ناندرا مودی»، نخست وزیر هند و اعضای کابینه‌اش و جمعی از دیپلمات‌های خارجی در یک بزرگراه اصلی در دهلی نو بین مردم دیگر به انجام این تمرینات پرداختند.

در پاریس در زیر برج ایفل، هزاران نفر ملبس به لباس سفید و روی زیراندازهای زرد رنگ تمرین کردند. در شهرهای دیگر جهان از جمله بانکوک، کوالالامپور، سئول، پکن، مانیل نیز این مراسم برگزار شد.

ناندرا مودی طی یک سخنرانی در سازمان ملل متحد، ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) را روز جهانی یوگا اعلام کرده بود.

روز جهانی یوگا چی گونگ
انجام تمرینات یوگا در میدان تایمز نیویورک در حین برگزاری جشن تابستانی در روز یکشنبه ۳۱ خرداد (DON EMMERT/AFP/Getty Images)

وی به شرکت کنندگان گفت :« ما نه تنها این روز را جشن می‌گیریم، بلکه ذهن مردم را برای شروع یک عصر جدید صلح و هماهنگی پرورش می‌دهیم. این برنامه به نفع بشریت است. برای جهانی عاری از تنش و گسترش پیام هماهنگی.»

«بان کی مون»، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از روز جهانی یوگا استقبال کرد. وی زمانی را یادآور شد که برای نخستین بار سعی داشت تمرین آسانا را در اوایل سال جاری طی اولین سفرش به هند انجام دهد. وی گفت که توانسته بود برای اولین بار تعادلش را مجدداً به دست آورد و آرامش خاصی در ذهنش احساس کرده بود.

روز جهانی یوگا کلمبوس
انجام تمرینات یوگا در شهر کلمبو در روز یکشنبه ۳۱ خرداد (LAKRUWAN WANNIARACHCHI/AFP/Getty Images)

دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه گفت: « امید من این است که یوگا همه جا به مردم حس و یکی بودنی که ما برای با هم بودن نیاز داریم، در یک زندگی هماهنگ و با عزت بدهد.»

در تمام ایالت‌های هند دانش‌آموزان، کارمندان دولتی خانه دارها، سربازان و عموم مردم در این روز بخشی از این حرکات را انجام دادند. به گفته‌ی یکی از مقامات، دولت هند حدود ۳۰۰۰۰ مکان را برای برگزاری این مراسم در نظر گرفته بود.

در شهر تایپه، پایتخت تایوان بیش از ۲۰۰۰ نفر، روی زیر اندازهای خود ۱۰۸ دور حرکت «سلام بر خورشید» را اجرا کردند.

«آنجلا شی» یکی از تمرین کنندگان گفت: « آن‌ها زمانی به خودشان می‌دهند تا ذهن و قلبشان را ببینند و من فکر می‌کنم در این دنیای مدرن ما به این‌کار خیلی احتیاج داریم.»

انجام حرکات یوگا در میدان کامپیدولیو شهر رم، به مناسبت روز جهانی یوگا
انجام حرکات یوگا در میدان کامپیدولیو شهر رم، به مناسبت روز جهانی یوگا (TIZIANA FABI/AFP/Getty Images)

«فاضل شاه»، خلبان شرکت هواپیمایی خاور میانه که از فرودگاهی در توقفگاهی بین مسیر، با عجله خود را به محل این مراسم در تایوان رسانده بود، این مراسم را فوق‌العاده توصیف کرد و گفت :« یوگا در هند متولد شد اما برای همه مردم است. اگر شما از این نقطه‌ای که من هستم از آسمان به اینجا نگاه کنید هیچ مرزی نمی‌بینید، شما هیچ مذهبی نمی‌بینید، شما هیچ ملیتی نمی‌بینید. شما فقط گروهی از افراد را مشاهده می‌کنید.»

«ایوان استنلی»، مردی هندی ۴۱ ساله است که ۱۵ سال است در دبی زندگی می‌کند. وی با ایستادن به مدت ۶۱ دقیقه روی سر خود موفق شده رکورد طولانی ترین زمان ایستادن روی سر را کسب کند. این زمان در رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.

وی به خبرنگاران گفته بود که با تکیه بر قدرت ذهن خود این کار را انجام داده است. او گفت که در ۴۵ دقیقه‌ی شروع از لحاظ فیزیکی در شانه‌ها و گردن کمی چالش برانگیز بود، اما بعد از آن کاملا ذهنی بود و در ۵ دقیقه‌ی آخر خیلی سخت بود.

بسیاری از افراد معتقدند که یوگا شکل باستانی ورزش، بهترین راه برای آرام کردن ذهن و بهترین شکل از ورزش فیزیکی است.

بر اساس اظهارات مقامات هند، بیش از ۳۵۰۰۰ نفر در یک مکان دهلی نو ورزش یوگا را انجام دادند و آن‌ها در تلاش برای ثبت این رویداد در کتاب رکوردهای جهانی گینس هستند.

انجام تمرینات یوگا در آمریتسار هند
انجام تمرینات یوگا در آمریتسار هند در روز یکشنبه ۳۱ خرداد (NARINDER NANU/AFP/Getty Images)

اگرچه اقدام نخست وزیر هند، پیام آور صلح و توازن است، ولی بسیاری در هند نگران این هستند که سعی برای روی آوردن مردم به ورزش یوگا، تلاش هندوها برای ترویج آیین هندویسم را افزایش دهد.

برخی از گروه‌های مذهبی در هندوستان با برگزاری این رویداد مخالفت کردند. برخی نیز از صرف زمان و هزینه انجام شده توسط دولت هند برای برگزاری این روز اعتراض کردند.

تمرینات یوگا توسط دانش‌آموزان در چمن آمفی تئاتر در ساحل شمال شهر دوربن آفریقای جنوبی
نجام تمرینات یوگا توسط دانش‌آموزان در چمن آمفی تئاتر در ساحل شمال شهر دوربن آفریقای جنوبی (STRINGER/AFP/Getty Images)

«سونیتا رانی»، معلم مدرسه ابتدایی در جنوب دهلی نو گفت:« دولت از این رویدادها زیاد برگزار گرده است. سال گذشته کمپین هند پاک برگزار شد. اما چه فایده‌ای داشت؟ این شهر کثیف‌تر از همیشه است.»

روز جهانی یوگا مادرید چی گونگ
انجام حرکات یوگا در میدان کلمبوس در مادرید، به مناسبت روز جهانی یوگا (PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/Getty Images)

انجام حرکات یوگا در نایروبی ، به مناسبت روایتخت کنیا، به مناسبت روز جهانی یوگا
انجام حرکات یوگا در نایروبی ، به مناسبت روایتخت کنیا، به مناسبت روز جهانی یوگا (SIMON MAINA/AFP/Getty Images)

انجام حرکات یوگا در پایتخت بلاروس، به مناسبت روز جهانی یوگا
انجام حرکات یوگا در پایتخت بلاروس، به مناسبت روز جهانی یوگا (MAXIM MALINOVSKY/AFP/Getty Images)

انجام حرکات یوگا در مانیل پایتخت فیلیپین، به مناسبت روز جهانی یوگا
انجام حرکات یوگا در مانیل پایتخت فیلیپین، به مناسبت روز جهانی یوگا (NOEL CELIS/AFP/Getty Images)

یوگا فرانسه چی گونگ
صدها نفر از مردم در فرانسه در زیر برج ایفل پاریس روز یکشنبه به انجام حرکات یوگا پرداختند. (THOMAS SAMSON/AFP/Getty Images)

 

 

 

 

 

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی