Search
Asset 2

خرید زمینی در آمریکا توسط یک آزمایشگاه چینی برای پرورش میمون مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد

میمون‌های آزمایشگاهی قرار است که در زمینی در آمریکا که توسط آزمایشگاه چینی خریداری شده پرورش یابند و این موضوع باعث برانگیختن نگرانی‌های امن
(Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

خرید زمینی توسط یک شرکت چینی در فلوریدا برای ساخت مرکز پرورش میمون‌های آزمایشگاهی مورد بررسی دقیق قرار گرفت تا روابط بنیان‌گذاران آن شرکت با ارتش چین مشخص شود.

بر اساس سوابق ثبت‌شده در شهرستان لوی‌کانتی در فلوریدا، شرکت جوین لابراتوریز سی‌اِی در فلوریدا که زیرمجموعه یک شرکت فناوری زیستی در پکن است، در ماه ژوئیه اقدام به خرید بیش از ۱۴۰۰ هکتار زمین در این شهرستان کرده تا در آن میمون پرورش دهد.

ده قطعه زمین با ارزش کلی ۵.۵ میلیون دلار از شرکت ال اند تی کِیتل اند تیمبر خریداری شده است که یکی از  بزرگترین خریدهای مطرح چین از زمین‌های ایالات‌متحده در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. ساخت و ساز هنوز آغاز نشده است اما این معامله در شرایطی که نگرانی‌های جدی امنیتی و غیره در مورد سرمایه‌گذاری‌های چینی در ایالات متحده وجود دارد، توجه عموم را به خود جلب کرده است.

شرکت مادر جوین لابراتوریز خود را پیشرو در غربالگری داروهای غیر بالینی در چین توصیف می‌کند. بر اساس وب‌سایت این شرکت، در سال ۱۹۹۵ تأسیس شده است و بیش از ۱۵۰۰ پرسنل دارد و دارای چندین شرکت تابعه‌ کاملاً تحت تملک خود در شهرهای بزرگ چین و ایالات‌متحده از جمله شانگهای، پکن، هنگ‌کنگ، سانفرانسیسکو و بوستون است.

ژو ژیون و فنگ یوکسیا، زوجی که آزمایشگاه‌های جوین را تأسیس کرده‌اند و مدیرت می‌کنند، به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی نظامی چین فارغ‌التحصیل شدند. این دانشگاه برترین مؤسسه پزشکی ارتش چین است که سال گذشته به دلیل قرار دادن فناوری‌های زیستی در اختیار ارتش چین به فهرست سیاه تجاری ایالات‌متحده اضافه شد.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های چینی، ژو و فنگ هر دو پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان محقق در آن دانشگاه مشغول به کار شدند و پس از آن روی کسب و کار خود سرمایه‌گذاری کردند. زو کونگلین، یکی از اعضای هیئت مدیره آزمایشگاه‌های جوین نیز از همین دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

اسکات فرانکلین، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا، معتقد است باید نسبت به این پیوندها با حزب کمونیست چین حساس بود.

او به اپک‌تایمز گفت: «گیج‌کننده است که به یک شرکت فناوری زیستی که با ارتش چین در ارتباط است، اجازه دهیم در خاک ایالات متحده میمون‌های آزمایشگاهی پرورش دهد؛ آن هم پس از آن‌که چین همه‌گیری کووید۱۹ را در جهان شیوع داد.»

«غیر قابل قبول است که دولت بایدن به شرکت‌های وابسته به حزب کمونیست چین اجازه می‌دهد زمین‌های آمریکایی را به ویژه برای چنین اهدافی بخرند. اگر رئیس‌جمهور نخواهد برای حفاظت از منافع آمریکا محکم بایستد، کنگره این کار را خواهد کرد.»

آینده نامشخص پروژه

مشخص نیست آزمایشگاه جوین می‌تواند برنامه‌های خود در شهرستان لوی را ادامه دهد یا خیر. این شهرستان ۲۲ سپتامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد، از آن‌جا که زمین خریداری‌شده در حال حاضر برای جنگل‌داری و سکونت روستایی پهنه‌بندی شده است، شرکت باید کاربری آن را به صنعتی تغییر دهد تا بتواند تأسیسات آزمایشگاهی خود را در آن بسازد.

زمانی‌که از مقامات شهرستان در مورد تغییر کاربری احتمالی زمین پرسیده شد، پاسخ دادند: «کارمندان توصیه‌نامه مطلوبی برای چنین درخواستی صادر نخواهند کرد». علت آن مسائل مربوط به «سازگاری» و «کاربری نامتجانس» خواهد بود چرا که در آن صورت، قوانین کاربری آن تکه زمین خاص با قوانین کاربری زمین‌های اطرافش متفاوت خواهند بود.

زمانی‌که اپک‌تایمز در اوایل اکتبر با مقامات این شهرستان تماس گرفت، اعلام کردند که هنوز درخواست رسمی مبنی بر تغییر کاربری زمین از سوی جوین لابراتوریز دریافت نکرده‌اند.

این شرکت این خرید را به‌طور رسمی اعلام نکرده است و اطلاعات زیادی در مورد تسهیلات پرورش پیشنهادی در دست نیست. جوین لابراتوریز به درخواست اپک‌تایمز برای توضیح در مورد این خرید و برنامه‌های مربوط به آن محل پاسخ نداد.

معلوم نیست این شرکت قصد دارد میمون‌های آزمایشگاهی را در ایالات‌متحده، چین یا جاهای دیگر بفروشد. در هر دو کشور تقاضای قابل توجهی برای این میمون‌ها وجود دارد و ایالات‌متحده بخش قابل توجهی از نیاز خود را از چین وارد می‌کند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های چینی، ​​هزینه متوسطی که رژیم چین برای یک ماکاک دم‌بلند که معمولاً برای تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می‌شود، پرداخت می‌کند، از حدود ۳۰هزار یوان (۴۱۵۳ دلار) در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۱۳۰هزار یوان (حدود ۱۸۰۰۰ دلار) در اوایل سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

طبق گزارش سالانه جوین لابراتوریز در سال ۲۰۲۱، این شرکت در حال حاضر حدود ۱۸ هکتار تأسیسات آزمایش حیوانات در پکن و سوژو در اختیار دارد که یک شهر بزرگ در استان جیانگ‌سو در شرق چین است. هم‌چنین در حال ساخت مرکز دیگری برای پرورش این پستانداران در ووژو در استان گوانگشی در جنوب چین است که ظرفیت پرورش ۱۵۰۰۰ حیوان بزرگ را خواهد داشت. در این گزارش آمده است که ایستگاه قرنطینه این پایگاه اکنون کامل شده است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: آیا شاهد پایان سلطه غرب هستیم؟

سازمان غذا و دارو از افشای نتایج کالبد شکافی کسانی که پس از تزریق واکسن کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، امتناع می‌کند

کارشناس چین: آمریکا تهدیدات اطلاعاتی چین را نادیده می‌گیرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی