Search
Asset 2

انتشار کتابی که پرده از یکی از هولناک‌ترین جنایات حزب کمونیست چین برمی‌دارد

book

به‌تازگی نسخۀ دیجیتالی ترجمۀ فارسی کتاب گزارش مینگهویی: آزار و شکنجه ۲۰ساله فالون گونگ در چین (از این پس با عنوان گزارش مینگهویی به آن اشاره می‌شود) در مرکز انتشارات مینگهویی منتشر شده است (دسترسی به کتاب از طریق این لینک). این کتاب به‌طور نظام‌مندی آزار و شکنجۀ وحشیانۀ پیروان روش معنوی فالون گونگ تا سال ۲۰۱۹ را مستند کرده است که همچنان تا به امروز ادامه دارد.

فالون دافا یا همان فالون گونگ یک روشِ مدیتیشن باستانی براساس ارزش‌های جهانی حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری است. آقای لی هنگجی، بنیانگذار فالون گونگ، این روش را نخستین بار در سال ۱۹۹۲ به عموم معرفی کردند. فقط چند سال پس از این‌که تمرین‌کنندگانِ این روش، تغییر و تحولات مثبت اساسی را در وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی خود تجربه و آن را به دوستان و خانواده خود معرفی کردند، فالون گونگ به نامی صمیمی در چین تبدیل شد.

آزار و شکنجه فالون گونگ یا همان فالون دافا، روشی معنوی شامل تمرینات مدیتیشن، و آموزه‌های معنوی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری
تمرین‌کنندگان فالون گونگ (یا فالون دافا) در ۱۰ مه ۲۰۱۴ در پارک مرکزی نیویورک، تمرین مدیتیشن دسته‌جمعی انجام می‌دهند. (Dai Bing/Epoch Times)

اگرچه دولت چین در ابتدا به‌خاطر بسیاری از همین دلایل، و با توجه به کاهش هزینه‌های درمانی کل کشور و کاهش بزهکاری در جامعه، فالون گونگ را ترویج می‌داد، اما چند سال بعد به‌تدریج ترس و بدگمانی به سطوح عالی حزب کمونیست راه یافت. محبوبیت روزافزون فالون گونگ و نیز ارزش‌هایش که در تضاد با ارزش‌های موجود در آموزه‌های خشونت و کشمکش حزب تلقی می‌شدند، تهدیدهایی بالقوه برای حکومت استبدادی رژیم درنظر گرفته شدند.

بازی‌های المپیک رژیم کمونیستی حاکم بر چین آزار و اذیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ را، به‌ویژه در سه منطقه بازی، یعنی پکن، یانچینگ (یکی از مناطق
(faluninfo.net)

به این ترتیب آزار و شکنجه سراسری فالون گونگ در سال ۱۹۹۹ آغاز شد که موجب دستگیری، بازداشت و کشته شدن هزاران تن از تمرین‌کنندگان فالون گونگ شد. پس از مدت کوتاهی کمپین تبلیغاتی ماهرانه‌ای آغاز شد و طی آن رسانه‌های تحت کنترل دولت ادعاهای دروغینی را مطرح می‌‌کردند دال بر اینکه تمرین فالون گونگ منجر به مرگ ۱۴۰۰ نفر شده است. درحالی که حمایت عمومی از این سرکوب در ابتدا کمرنگ بود، رژیم بعداً حادثه‌ای را در میدان تیان‌آن‌من صحنه‌سازی کرد که در آن چند نفر که مدعی بودند تمرین‌کننده فالون گونگ هستند، خود را به آتش کشیدند. اگرچه جعلی بودن این حادثه «خودسوزی» به‌سرعت افشا شد، خسارتی را به بار آورد: بسیاری از چینی‌ها شروع کردند قاطعانه علیه فالون گونگ پیش‌داوری کنند و به‌طور ضمنی سرکوب خشونت‌آمیز این گروه را به‌دست حزب کمونیست قبول کنند.

تحقیق که در یک مجله پزشکی ایالات متحده منتشر شده نشان می‌دهد که صدها پزشک چینی و سایر کادر پزشکی در چین در نقش «جلاد» دولت برای حفظ صنع
اسکرین‌‌‏شات از مستندی کوتاه در خصوص برداشت اعضای بدن (تلویزیون ان‌‌‏تی‌‌‏دی)

در جنایت هولناک دیگری که در سال ۲۰۰۶ افشا شد، حزب کمونیست چین با استفاده از اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون گونگ، تجارت اعضای بدن به‌راه انداخته است. تمرین‌کنندگان این روش، در حالی که زنده و سالم بودند، برای تأمین اعضای موردنیاز در صنعتِ پرسود پیوند عضو، تحت برداشت اجباری اعضای بدن قرار گرفتند و این روش‌های آزار و شکنجه‌ تا به امروز ادامه داشته است.

برداشت اجباری اعضای بدن جنایت دیگری علیه تمرین‌کنندگان است. جراحی‌های پیوند عضو با زمان انتظار به‌شدت کوتاه «می‌تواند به‌وضوح انجام شود، آن هم صرفاً با کشتار مردم به‌خاطر قلب، کبد، کلیه، قرنیه و سایر اعضای بدن‌شان.»

گزارش مینگهویی همچنین تجربیاتی جامع و واقعی را به خوانندگان ارائه می‌دهد درباره گسترش آزار و شکنجه حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) به خارج از کشور ازطریق تهدید و ارعاب رهبران و کسب‌وکارها در کشورهای دیگر. مستندات کتاب درباره نبرد مدرن بین نیکی و پلیدی نه‌تنها به‌وضوح نشان‌دهندۀ وحشیانه بودن آزار و شکنجه در چین و خارج از کشور است، بلکه نقش عاملان اصلی و سازمان‌های ح.ک.چ ازجمله اداره ۶۱۰ را نیز توضیح می‌دهد که مسئول راه‌اندازی و پیشبرد آزار و شکنجه هستند. از سوی دیگر ثابت شده است که این آزار و شکنجه با وجود بی‌رحمی و بغرنجی بی‌سابقه‌اش، از ابتدا بی‌ثمر بوده است و سرانجام منجر به فروپاشی خود ح‌.ک‌.چ خواهد شد.

این کتاب که تاکنون به ۵ زبان (انگلیسی، آلمانی، ژاپنی، فارسی و روسی) ترجمه و منتشر شده است، همچنین تصورات غلط بسیاری از کارشناسان و محققان چین را که با داستان‌های دروغین رژیم کمونیستی چین گمراه شده‌اند، برطرف می‌کند.

این کتاب برای خوانندگانی که مایل هستند فالون گونگ را به‌طور نظام‌مند درک کنند مناسب است و همچنین برای افرادی با نفوذ که می‌خواهند درک عمیق‌تری از فالون گونگ  کسب کنند از جمله حقوقدانان، جامعه حقوق بشر، صاحبان کسب و کار، محققان و سیاستمداران. بسیاری از مباحث مندرج در کتاب برای هر کسی که پیوندهای سیاسی، تجاری یا شخصی با رژیم چین دارد ضروری است.

پیتر وستمور، رئیس پیشین شورای ملی مدنی (اِن‌سی‌سی) در استرالیا، یک بررسی کتاب درباره گزارش مینگهویی نوشت که در ۸ اوت ۲۰۲۰ در نیوز ویکلی منتشر شد. او  این کتاب را بررسی و آن را به‌شدت به کتابخانه‌ها و نیز مقامات دولتی توصیه کرد.

وستمور توصیه کرد: «برای آنهایی که نگران سوءاستفادۀ چین از قدرت در سراسر جهان هستند، این کتاب یک منبع اساسی اطلاعات محسوب می‌شود. آن شامل بیش از ۴۳۰ صفحه از جامع‌ترین اسناد مربوط به آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین است و باید در هر کتابخانه و دفتر همه اعضای پارلمان در استرالیا موجود باشد.»

«اهریمنی‌جلوه‌دادن فالون گونگ از سوی ح.‌ک.‌چ، تا حدودی، نتیجه حسادتِ جیانگ زِمین (رهبر سابق حزب کمونیست چین) و جانشینانش به یک انجمن کاملاً داوطلبانه است که در مقایسه با حزب کمونیست احترام بسیار بیشتری را کسب کرده است و بنابراین باید از بین برود.»

این کتاب مستند می‌کند که چطور ح‌.ک.‌چ دستگاه‌های دولتی را برای سرکوب فالون گونگ بسیج می‌کند. این دستگاه‌ها شامل «مراکز بازداشت، از زندان‌ها و مراکز شستشوی مغزی گرفته تا اردوگاه‌های کار اجباری و بیمارستا‌ن‌های روانی است که نشان‌دهنده مشارکت پلیس، سیستم قضایی، سیستم کیفری و نیز بیمارستان‌های چین در این آزار و شکنجه است.»

این درد و رنج فراتر از تمرین‌کنندگان این روش می‌رود، زیرا اعضای خانواده آن‌ها نیز به طرق مختلف مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند. «تمرین‌کنندگان و خانواده‌های آن‌ها در سیستم آموزش، در اشتغال، در مسکن و محرومیت از حقوق بازنشستگی، مورد تبعیض قرار می‌گیرند. آن‌ها فرزندان را علیه والدین‌شان و والدین را علیه فرزندان‌شان تحریک می‌کنند.»

حتی ماجراهای هولناک‌تری در بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها اتفاق افتاده است. این روش‌های شکنجه شامل ضرب‌وشتم، خوراندن اجباری، انزوا، شوک الکتریکی، حبس در سلول انفرادی، القای حس غرق‌شدن و خفگی و آزارواذیت جنسی است. آسیب‌های ناشی از آن‌ها شامل صدمات جسمی و روانیِ دائمی و نیز مرگ بوده است.

این گزارش درباره محبوبیت فالون گونگ در خارج از چین و تلاش‌های تمرین‌کنندگان خارج از چین برای افشای آزار و شکنجه نیز صحبت می‌کند. آن یک گزارش و ثبت تاریخی مهم است.

با وقوع این آزار و شکنجه در داخل و خارج از چین، این کتاب به‌عنوان یک سابقه از «مسئول‌شمردن رژیم بابت جنایاتش» محسوب می‌شود. بنابراین «شایسته است که در کتابخانه‌های سراسر جهان و در دفاتر نمایندگان پارلمان یافت شود تا شاید به این طریق حقیقت بیان شود.»

در حالی که سال ۲۰۲۲ مصادف است با بیست‌وسومین سال تلاش‌های تمرین‌کنندگان برای مقابله با آزار و شکنجه، این کتاب به مردم دنیا کمک می‌کند این موارد نقض حقوق بشر علیه تمرین‌کنندگان فالون گونگ را بهتر درک کنند و راه‌هایی را برای حمایت از ارزش‌های جهانی حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری بیابند. مطالعه این کتاب به تمامی افرادی که در شرایط کنونیِ جهان شاهد رویکرد سوءاستفاده حکومت چین از قدرت و اعمال زور چه در داخل و چه در خارج از چین هستند، توصیه می‌شود.

نسخه فارسی کتاب  گزارش مینگهویی: آزار و شکنجه ۲۰ساله فالون گونگ در چین از طریق این لینک در دسترس است.

مطالب دیگر:

قانونگذاران اروپایی: جنایات برداشت اعضای بدن در پکن باید پایان یابد

هشدار پزشکان درباره جنایات رژیم چین در برداشت اعضای بدن انسان‌های زنده برای پیوند عضو

مقام ارشد سابق آمریکا: رژیم چین در حال ارتکاب به «حداقل سه نسل‌کشی» است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی