Asset 2

میه: فلسفه‌‏ای کهن از آب، آتش و زمین

کاراکتر چینی میه برای از بین بردن
(Public domain, combination image compiled by Epoch Times)
کاراکتر چینی میه برای از بین بردن
(Public domain, combination image compiled by Epoch Times)

 

کاراکتر چینی  滅(میه) به معنای از بین بردن، خاموش کردن یا نابود کردن است. در این کاراکتر، فلسفه چین باستان از عناصر کیهان نهفته است.

این کاراکتر متشکل از سه قسمت:火  آتش، 戌  نوعی سلاح، و رادیکالی در سمت چپ氵که به نمایانگر آب است.

戌  به تنهایی کاراکتری کامل  به معنی نوعی سلاح دسته بلند است، اما در تقویم سنتی چینی نیز به کار رفته که نمایانگر یازدهمین بخش از دوازده بخش زمینی، متناظر با عنصر زمین است.

بیشتر بخوانید:

وقتی کنفسیوس به ملاقات لائوذی رفت

پدر شائو : اولین افسر والدین در ۲۰۰۰ سال پیش

توصیه‌‌‏های عادلانه چی شی

در «شوئن جیه‎زی»، فرهنگ لغات مربوط به سلسله هان در اوایل قرن دوم، آتش به عنوان چیِ «یانگ» یا انرژی مردانه قوی توصیف شده است. در فرهنگ چینی، چی شکلی از انرژی است. اما هنگامی که به  戌(شو) می‌رسد، قدرت خود را از دست می‌دهد.

در تعامل بین رادیکال 氵 و کاراکتر‌‌‏های  火 و  戌، آب، آتش را خاموش می‌کند، آتش زندگی دوباره به زمین می‌دهد، در حالی که زمین می‌‌‏تواند آتش را در خود فرو برد.

در نوشته‌های روی استخوان‌‌‌ها، که اولین نگارش‌های باستانی چینی است، در مورد 戌  ، این طور نوشته شده است:

آیا مانند تبری آتشین که امروز توسط آتش نشانان استفاده می‌شود، دیده نمی‌شود؟ به طوری که تمام کاراکتر 滅 مانند یک ماشین آتش نشانی خوبی مجهز شده است.

در طی چند دهه اخیر حروف چینی که هر کدام معنی عمیقی در آن نهفته است ساده سازی شده و کاراکتر‌‌‏های ساده شده جایگزین کاراکتر‌‌‏های سنتی شده‌‌‏اند.

در کاراکتر ساده شده 灭 که امروزه در چین استفاده می‌شود، آب و تبر آتش در طی ساده سازی حذف شده‌‌‏اند، در این کاراکتر فقط یک خط افقی بالای آتش وجود دارد. هر چند امیدواریم که چینی‌‌‏ها امکانات آتش نشانی‌‌‏شان را ساده سازی نکرده باشند!

رادیکال氵 به عنوان یکی از پنج عنصر، با نشان سه قطره آب، کاربرد عمومی دارد. هنگامی که آن را به عنوان قسمتی از کاراکتر‌‌‏های دیگر ببینید، به مفاهیم مربوط به آب یا سیالات از قبیل: 洪流  سیل، 溶   آب شدن، 活 زنده شدن، 海洋  اقیانوس،沙灘   ساحل، 游泳   شنا کردن، 洗澡   حمام کردن، 污染  آلودگی، 清潔   تمیز کردن، 河   رودخانه، 湖 دریاچه، 淚  اشک، 汗  عرق، 深  عمیق، 淺  کم عمق، 油  روغن … مرتبط است.

با این حال، زمانی که آب به یخ تبدیل می‌شود، 冰، رادیکال سمت چپ氵به جای سه قطره به دو قطره تبدیل می شود،冫، به این مفهوم که آب کمتر جریان دارد.

کاراکترهای دیگری که از دو قطره آب تشکیل شده عبارتند از: 冬   زمستان، 寒冷    سرما، 凍  انجماد، 凋  پژمرده، 凄   احساس سرما…

گفته شده است که «کانگ‌‌‏جی»، کسی که نوشتار چینی را در ۵۰۰۰ سال پیش ایجاد کرد، با چهار چشم متولد شد. این امر منجر به مشاهدات عمیق‌‌‏تر وی از جهان طبیعی، موجودات آن،  فرآیندها و بینش درست حتی در بزرگ‌‌‏ترین اسرار شد.

چینی‌‏ها درباره سال خروس چه می‌‏گویند؟

زیبایی در فیلم دیو و دلبر، داستانی به قدمت زمان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی