Search
Asset 2

نابودی بیش از ۲۰ میلیون شغل در آمریکا در ماه آوریل

مردم آمریکا در صف دریافت غذا، ۲۸ مارس ۲۰۲۰، نیویورک سیتی (KENA BETANCUR/AFP via Getty Images)
مردم آمریکا در صف دریافت غذا، ۲۸ مارس ۲۰۲۰، نیویورک سیتی (KENA BETANCUR/AFP via Getty Images)

از بین رفتن بیش از ۲۰ میلیون شغل در آمریکا طی یک ماه،  که عمدتاً در نتیجه شیوع ویروس حزب کمونیست چین است، شدیدترین رشد بیکاری در ایالات متحده از زمان رکود بزرگ اقتصادی به شمار می‌رود.

گزارش اخیر وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد که افزایش نرخ بیکاری تا ۱۴.۷ درصد،  رکورد نرخ ۱۰.۸ درصدی سال ۱۹۸۲ را شکسته است. رکوردی که بالاترین نرخ بیکاری این کشور پس از جنگ جهانی دوم است.

در همین حال، تعداد افراد بیکار در ماه آوریل ۱۵.۹ میلیون نفر افزایش یافت و به ۲۳.۱ میلیون نفر رسید.

وزارت کار آمریکا این میزان افت را در نتیجه تأثیرات بیماری کووید-۱۹ و تلاش‌هایی که برای مهار آن شده می‌داند، و با اشاره به اینکه این آسیب به همه صنایع بزرگ وارد شده است، تصریح کرد که بیشترین آسیب متوجه مشاغل مربوط به گردشگری بوده است.

اشتغال در بخش گردشگری در ماه آوریل ۷،۷ میلیون کاهش داشته است که معادل ۴۷ درصد است و حدود ۷۵ درصد از این افت در بخش خدمات غذایی شامل رستوران‌ها و عرضه‌کننده‌های نوشیدنی رخ داده است.

یکی دیگر از نشانه‌های آسیب اپیدمی اخیر بر اقتصاد آمریکا این است که بیش از ۳ میلیون کارگر در این کشور طی هفته منتهی به دوم ماه می، درخواست مستمری بیکاری داده‌اند و در مجموع این تعداد را در ۷ هفته گذشته به بیش از ۳۳ میلیون نفر رساند، که معادل حدود ۲۱ درصد نیروی کار است.

اهو یلدیرماز، معاون رئیس جمهور و رئیس موسسه تحقیقاتی ای‌دی‌پی می‌گوید «تلفات شغلی در این مقیاس بی‌‏سابقه است. تعداد کل خسارات شغلی فقط برای ماه آوریل بیش از دو برابر کل شغل‌های از دست رفته در زمان رکود بزرگ بود.»

کریس روپیک ، اقتصاددان ارشد در نیویورک می‌گوید که بهبود اوضاع بیشتر از آنچه تصور می‌شود طول خواهد کشید. وی می‌افزاید رکود بزرگ سه و نیم سال به طول انجامید و اگر اقتصاد ظرف دو سال آینده به جایی عادی برگردد ، معجزه خواهد بود.

با این حال برخی از کارشناسان، معتقد هستند که اعطای تسهیلات، وام‌ها و مشوق‌های اقتصادی به بهبود تدریجی وضعیت کمک خواهد کرد.

 

مطالب دیگر:

 

چین به‌خاطر نقض حقوق بشر برای بیست‌و یکمین سال متوالی،«کشوری با نگرانی خاص» باقی می‌ماند

گزارش سالانه ۲۰۲۰ کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده: برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ در چین ادامه دارد

برای این بیماری همه‌گیر یک درمان وجود دارد: به “حزب کمونیست چین” نه بگویید!

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی