Asset 2

تجزیه و تحلیل ایمنی واکسن‌های کووید۱۹ علائمی از سقط جنین و بی‌نظمی‌های قاعدگی نشان می‌دهد

(Charles McQuillan/Getty Images)
(Charles McQuillan/Getty Images)

 بر اساس مطالعه‌ای که ۲۸ام سپتامبر منتشر شد، محققان ۱۴ نشانه ایمنی واکسن‌های کووید۱۹ را در میان زنان سنین باروری شناسایی کردند که شامل ناهنجاری‌های قاعدگی، سقط جنین و ایست قلبی جنین می‌شوند.

دکتر جیمز ثورپ، متخصص طب جنین و مادر در فلوریدا و برخی دیگر از محققان نوعی تجزیه و تحلیل را روی گزارش‌های ارسال‌شده به سامانه گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن (VAERS) انجام دادند که نسبت گزارش‌دهی متناسب نام دارد. گزارش‌های‌ رویدادهای نامطلوب پس از واکسیناسیون در این سامانه ثبت می‌شوند.

این محققان با مقایسه نرخ رویدادها پس از تزریق واکسن کووید۱۹ با نرخ رویدادها پس از تزریق واکسن آنفولانزا متوجه افزایش معنادار ۱۴ وضعیت شدند که شامل ناهنجاری‌های دوران جنینی، ایست قلبی جنین و مرده‌زایی می‌شد.

محققان در این مطالعه که قبل از داوری توسط سایر متخصصین، به‌صورت آنلاین منتشر شد، عنوان کردند: «ناهنجاری‌های حاملگی و قاعدگی پس از تزریق واکسن کووید۱۹ به طور قابل توجهی بیشتر از واکسیناسیون آنفولانزا است. توصیه می‌شود تا زمانی که کارآزمایی‌های آینده‌نگر تصادفی در مورد ایمنی تزریق واکسن به زنان باردار و بررسی‌های بلندمدت روی فرزندان متولدشده انجام نشده است، تزریق واکسن‌های کووید۱۹ به زنان باردار در سراسر جهان متوقف شود.»

کلر راجرز، از بنیاد حقیقت برای سلامت و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «در تحقیق ما که داده‌های سامانه گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن را بررسی می‌کند، علائم ایمنی قابل توجهی وجود دارند که برای توقف استفاده از این واکسن‌ها تا زمانی‌که عمیق‌تر مطالعه شوند، کافی هستند.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات ‌متحده واکسن کووید۱۹ را تقریباً برای همه افراد ۶ سال به بالا توصیه می‌کند که زنان باردار را نیز در بر می‌گیرد. برخی دولت‌های دیگر برخوردهای متناقضی داشته‌اند. دولت بریتانیا اعلام کرده است که «در حال حاضر، اطمینان کافی برای استفاده ایمن از واکسن فایزر برای زنان باردار وجود ندارد.» با این وجود نهاد تنظیم‌کننده مقررات دارو و محصولات بهداشتی بریتانیا می‌گوید زنان باردار باید واکسن کووید۱۹ دریافت کنند که فایزر هم یکی از آن‌ها است.

 برخی گروه‌ها و پزشکان از واکسیناسیون گسترده حمایت می‌کنند و برخی دیگر خواستار توقف کامل یا نسبی واکسیناسیون، به دلیل دغدغه‌های ایمنی هستند.

محققان در این مطالعه جدید اعلام کرده‌اند که توقف تجویز واکسن به زنان باردار امکان کارآزمایی‌های آینده‌نگر تصادفی را برای تجزیه و تحلیل ایمنی این واکسن‌ها فراهم می‌آورد.

تجزیه و تحلیل کارآزمایی آینده‌نگر تصادفی

در تجزیه و تحلیل نسبت گزارش‌دهی متناسب، عوارض جانبی یک نوع واکسن را با عوارض جانبی یک نوع یا همه انواع دیگر واکسن‌ها مقایسه می‌کنند. محققان در این مطالعه جدید، عوارض نسبی واکسن‌ها را بر اساس زمان، تعداد دوز و به ازای هر فرد تجزیه و تحلیل کردند.

برخی عوارض جانبی واکسن کووید۱۹ در مقایسه با واکسن آنفولانزا دو برابر یا بیشتر بوده‌اند. این عوارض عبارتند از: ناهنجاری‌های قاعدگی، سقط جنین، ناهنجاری‌های کروموزومی جنین، ناهنجاری در اندام‌های جنین، هیگرومای کیستیک جنین (رشد ذائده‌ غیرعادی در سر یا گردن جنین)، اختلالات قلبی جنین، بی‌نظمی در ضربان قلب جنین، ایست قلبی جنین، پرفیوژن نامناسب جنین (خون‌رسانی نامناسب به اندام‌ها حیاتی)، ناهنجاری‌های رشد جنین، ناهنجاری در آزمایش‌های بارداری، ترومبوز جفت جنین، مرده‌زایی و کم بودن حجم مایع آمنیوتیک.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، افزایش بیش از دو برابری این عوارض یک علامت ایمنی است. علامت ایمنی نشان‌دهنده ارتباط احتمالی بین یک یا چند واکسن با یک رویداد نامطلوب است. این نهاد اعلام کرده است که روی داده‌های گزارش‌های سامانه گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن، تحلیل نسبت گزارش‌دهی متناسب انجام خواهد داد تا عوارض واکسن‌های کووید۱۹ را با سایر واکسن‌ها مقایسه کند. اما تا به امروز، از ارائه نتایج به مردم یا اپک‌تایمز خودداری کرده است.

این نهاد در اوایل سال جاری اعلام کرد گزارش‌ها را تجزیه و تحلیل نکرده است و نخواهد کرد که با اظهارات قبلی آن در تناقض است. بعدتر،یکی از مقامات ارشد این نهاد به نام دکتر جان سو اعلام کرد که اجرای آن را در فوریه ۲۰۲۱ آغاز کرده است. پس از آن این مرکز حرفش را عوض کرد و گفت تا سال ۲۰۲۲ شروع به این کار نخواهد کرد.

دکتر روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، اخیراً اعلام کرد که تحلیل‌های نسبت گزارش‌دهی متناسب که این نهاد انجام داده است، «هیچ علامت ایمنی غیرمنتظره اضافه‌ای» را شناسایی نکرده است. سخنگوی این سازمان در ایمیلی به اپک‌تایمز اعلام کرد، انتظار می‌رفت چهار رویداد نامطلوب با واکسن‌های کووید۱۹ در ارتباط باشند که عبارت هستند از شوک شدید ناشی از حساسیت، لخته شدن خون، سندرم گیلن‌باره و التهاب قلب.

محققان سازمان غذا و دارو نیز تجزیه و تحلیل دیگری روی داده‌های سامانه گزارش رویدادهای نامطلوب واکسن انجام داده‌اند که داده‌کاوی بیزی نام دارد. آنان اعلام کردند هیچ علامت ایمنی در رابطه با واکسن‌های مجاز در ایالات متحده شناسایی نکرده‌اند، اما از انتشار نتایج نیز خودداری کرده‌اند.

مطالب دیگر:

بازارگرمی بیل گیتس برای «بذرهای سحرآمیز» به‌منظور مقابله با کمبودهای غذایی

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه نسبت به خرید زمین‌ کشاورزی در آمریکا در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی هشدار دادند

ده‌‌‌‏ها هزار نفر در تورنتو و شهرهای دیگر دنیا به سرکوب اعتراضات در ایران اعتراض کردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی