Asset 2

پیتر ناوارو می‌گوید روز تحلیف ریاست جمهوری می‌تواند به تعویق بیفتد

پیتر ناوارو، مشاور کاخ سفید، روز دوشنبه در مصاحبه ای ادعا کرد که بیش از ۳۷۹هزار برگه رأی غیرقانونی در میشیگان ریخته شده است. ین افراد از ترامپ
پیتر ناوارو، مشاور اقتصادی کاخ سفید (Drew Angerer/Getty Images)

مشاور تجارت کاخ سفید پیتر ناوارو  در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفت که تاریخ ۲۰ ژانویه، روز تحلیف ریاست جمهوری می‌تواند تغییر کند.

ناوارو اظهارات خود را در برنامه «عدالت با قاضی جینین» ارائه داد، که در رابطه با چارچوب درخواست اخیر ۱۱ سناتور جمهوری خواه از کنگره برای تعیین یک کمسیون انتخاباتی به‌منظور انجام بازرسی ۱۰ روزه اضطراری از نتایج انتخابات بود.

قاضی جینین پیرو، مجری برنامه، از ناوارو در مورد انتظارات وی برای این تلاش پرسید و گفت، «همه اینها باید قبل از ۲۰ ژانویه اتفاق بیفتد. آیا شما امیدی به موفقیت این کار دارید؟»

ناوارو گفت: «پنس، معاون رئیس جمهور، این اختیار را دارد که به این پنجره ۱۰ روزه فرصت دهد تا آنچه که باید انجام شود به‌سرانجام برسد.» «نمی‌توانم تصور کنم وقتی او (پنس) به این مدارک نگاه می‌کند، در این مورد رأی صحیح ندهد.»

پیرو در پاسخ گفت که «این پنجره ۱۰ روزه» می‌تواند تاریخ تأییدیه آرای الکترال را که برای جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه به ریاست پنس برنامه‌ریزی شده است، تغییر دهد.

پیرو افزود: «تاریخ۲۰ ژانویه قابل تغییر نیست؛ این مطابق با قانون اساسی است»، احتمالاً به بخش ۱ اصلاحیه بیستم قانون اساسی ایالات متحده اشاره کرده است که می‌گوید: «دوره‌های رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور، در ظهر روز ۲۰ ژانویه پایان می‌یابد … و دوره‌های افراد جایگزین آنها باید شروع شود.»

ناوارو گفت: «در واقع می توان آن را تغییر داد.» «ما می‌توانیم از آن تاریخ بگذریم. در صورت نیاز می‌توانیم از آن تاریخ بگذریم. و ما باید این حق را بدست آوریم … ما باید [انتخابات] را برای مردم پس بگیریم.»

پیرو از ناوارو نخواست توضیح بیشتری در این مورد بدهد. کاخ سفید بلافاصله به درخواست اظهار نظر در مورد اظهارات ناوارو پاسخ نداد.

در خواستار ممیزی ۱۰ روزه، سناتورهای جمهوری خواه، به رهبری سناتور تد کروز (تگزاس)، در بیانیه ای گفتند که در انتخابات ۲۰۲۰ «ادعاهای بی‌سابقه‌ای در مورد تقلب در رای‌دهندگان، تخلفات و اجرای خفیف قانون انتخابات، و سایر بی‌نظمی‌های رای‌گیری وجود داشته است.

مطالب دیگر:

ترامپ: امیدوارم مایک پنس از ما حمایت کند

سناتورهای ایالت جورجیا از پنس خواستند تا شمارش آرای الکترال در ۶ ژانویه را به تعویق بیندازد

مقام سابق اطلاعاتی آمریکا: ترامپ «موقعیت خوبی» در جلسه ششم ژانویه دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی