Asset 2

ترامپ از پنس خواست تا نتایج آرای الکترال ایالت‌های مورد مناقشه را به مجلس قانونگذاری ایالت‌ها بازگرداند

نتایج آرای الکترال ایالت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، مایك پنس را دعوت كرد تا نتایج آرای الکترال ایالت‌های میدان نبرد را در جلسه مشترک
(Rey Del Rio/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مایک پنس را دعوت کرد تا نتایج آرای الکترال ایالت‌های میدان نبرد را در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه به مجلس قانونگذاری ایالت‌ها بازگرداند.

ترامپ در توییتر خود نوشت: «این ایالت‌ها می‌خواهند آرای‌شان را اصلاح کنند، چراکه اکنون می‌دانند براساس بی‌نظمی و تقلب بوده است، به علاوه این روند فاسد هرگز تأییدیه مجلس قانونگذاری را دریافت نکرده است.» «کاری که مایک پنس باید انجام دهد این است که آنها را به ایالت‌ها برگرداند و ما برنده خواهیم شد. مایک این کار را انجا بده، این زمانی برای شجاعت بی‌انتها است!»

ساعاتی قبل از آن، ترامپ گفت که اگر پنس «از ما حمایت کند»، ترامپ رئیس جمهور می‌شود، چراکه او معتقد است پنس «می‌تواند آن را به مجلس قانونگذاری ارسال کند.»

برخی از کارشناسان حقوقی گفته‌اند که آنها اعتقاد دارند پنس – یا هر معاون دیگر رئیس جمهور – قدرت زیادی در جلسات مشترک کنگره ندارد و نقش وی را بعنوان یک نقش تشریفاتی عنوان می‌کنند. پنس به‌عنوان معاون رئیس جمهور، به‌عنوان رئیس مجلس سنا فعالیت می‌کند.

گزارشی از نیویورک تایمز، که از منابع ناشناس استفاده کرده بود، ادعا کرد که پنس به ترامپ گفته که قدرت کمی دارد.

اما ترامپ سه شنبه شب گزارش نیویورک تایمز را رد کرد و گفت پنس «هرگز این حرف را نزده است.»

ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «گزارش نیویورک تایمز در مورد اظهارنظرهایی که ظاهراً پنس، معاون رئیس جمهور امروز خطاب به من بیان کرده، اخبار جعلی است … من و معاون رئیس جمهور کاملا توافق داریم که معاون رئیس جمهور قدرت عمل دارد.»

به‌علاوه، رئیس جمهور بر این باور است که پنس گزینه‌هایی تحت قانون اساسی دارد و می‌تواند «نتایج را تأیید نکند یا آنها را به ایالت‌های مورد مناقشه بازگرداند.»

او خاطرنشان کرد: «او همچنین می‌تواند نتایج غیرقانونی و فاسد را تأیید نکرده و برای جمع‌بندی یک رأی از هر ایالت به مجلس نمایندگان بفرستد.»

مطالب دیگر:

وزیر امور خارجه پمپئو: چهره واقعی حزب کمونیست چین فاش شده است

سناتورهای ایالت پنسیلوانیا خواستار به‌ تعویق افتادن تأیید صلاحیت رأی کالج الکترال شدند

مخالفت چند سناتور جمهوری‌خواه با نتایج آرای الکترال آریزونا، پنسیلوانیا و جورجیا

اخبار مرتبط