Search
Asset 2

نتایج انتخابات ایالات متحده امیدهای پکن را کمرنگ کرد؛ احتمال ادامه تجارت این دو کشور چقدر است؟

(Jim Watson/AFP/Getty Images)
(Jim Watson/AFP/Getty Images)
(Jim Watson/AFP/Getty Images)

چین که با استفاده از حربه‌‌‌‌‌‏های تبلیغاتی خود، تلاش فراوانی در راستای تغییر نظر رای دهندگان در مناطق کلیدی سراسر امریکا به خرج داده بود، پس از اعلام نتایج انتخابات میان دوره‌‌‌‌‌‏ای ۲۰۱۸ ایالات متحده، خود را شکست خورده دید.

این نتایج با اهداف ژئوپولیتیکی رژیم کمونیست چین هیچگونه تطابقی نداشت.

باتوجه به جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده و افزایش فشارهای داخلی ناشی از مشکلات اقتصادی، شاید پکن در دیدار آتی «شی جین پینگ» و «ترامپ»، که در نشست اواخر این ماه برنامه‌‌‌‌‌‏ریزی شده، به ناچار مجبور به سازش شود.

در انتخابات میان دوره‌‌‌‌‌‏ای ۲۰۱۸ ایالات متحده که ششم نوامبر برگزار شد، جمهوری‌‌‌‌‏خواهان ۵۱ کرسی از مجلس سنا را در مقابل ۴۴ کرسی حزب دموکرات به دست آوردند؛ در حالی که دموکرات‌‌‌‏ها در مجلس نمایندگان با ۲۲۵ کرسی در مقابل ۱۹۷ کرسی جمهوری‌‌‌‏خواهان اکثریت کرسی‌‌‌‌‌‏ها را تصاحب کردند.

اوایل صبح روز هفتم نوامبر، دومین روز پس از انتخابات، ترامپ در توییتر خود نوشت: «طی شب گذشته به سبب این پیروزی بزرگ، تبریکات فراوانی دریافت کردیم. از جمله از سوی کشورهای خارجی (دوستان) که در انتظار من بودند و امیدوار برای معاملات تجاریمان. حالا همه می‌‌‌‌‌‏توانیم به کار بازگردیم و کارهایمان را انجام دهیم!»

بسیاری از جمهوری‌‌‌‏خواهانی که موقعیت خود را حفظ کرده یا اکنون به دست آوردند، حامی سیاست‌‌‌‌‌‏های سختگیرانه ترامپ در قبال چین هستند.

درحقیقت ترامپ با حفظ امتیازگیری از چین در روابط تجاری، به آرامی درحال جلب حمایت هر دو حزب از جمله رهبران حزب دموکرات است که باوجود تضادشان با رییس جمهور در مسائل دیگر، تدریجا در حال نشان دادن موافقت خود با افزایش تعرفه واشنگتن در فولاد چین و آلومینیوم هستند.

«شرد براون»، سناتور دموکرات از اوهایو که بر رقیب جمهوری‌‌‌‏خواهش «جیم رناچی»، پیروز شد گفت که از همان ابتدا از برقراری تعرفه‌‌‌‌‌‏های فولاد حمایت می‌‌‌‌‌‏کرده، چراکه تقلب گسترده چینی‌‌‌‌‌‏ها هزینه‌‌‌‌‌‏های زیادی بر صاحبان صنایع فولاد اوهایو تحمیل کرده است.

اوهایو ایالتی صنعتی است و تولیداتش بخش مهمی از اقتصاد محلی را تشکیل می‌‌‌‌‌‏دهد.

در آیووا، جایی که روزنامه «چاینا دیلی»، تحت نفوذ و کنترل حزب کمونیست چین است، روزانه یک مطلب مخالف در Des Moines Register درج می‌‌‌‌‌‏شود که سیاست‌‌‌‌‌‏های تجاری ترامپ را موجب زیان کشاورزان این منطقه قلمداد کرده و بر آن ضربه می‌‌‌‌‌‏زند. با این حال در آیووا «کیم رینالدز»، فرماندار جمهوری‌‌‌‏خواه، بر «فرد هوبل»، رقیب دموکرات خود غالب شد.

مطلب دیگر: مراقب باشید ! بیشتر وی‌پی‌ان ‌های رایگان و محبوب به دولت چین وصل هستند

«اَبی فینکنوئر» دموکرات، که «رُد بولوم» جمهوری‌‌‌‏خواه را در رقابت شکست داد، در طول مبارزات انتخاباتی گفت که خواهر و شوهر خواهرش کشاورزان ذرت و سویا بودند. به گفته وی، آنان پس از این که چین بر محصولات کشاورزی ایالات متحده تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرد، به واسطه این جنگ تجاری ایالات متحده و چین آسیب دیده‌‌‌‌‌‏اند.

فینکنوئر با سیاست‌‌‌‌‌‏های تجاری ترامپ اظهار مخالفت کرد و گفت که «تعرفه‌‌‌‌‌‏ها باید منصفانه باشند.»

در ماه ژوئیه، شبکه تلویزیونی CGTN رژیم چین، انیمیشنی انگلیسی زبان به نام «صحبت‌‌‏های دانه سویا» پخش کرد و در آن مدعی شد که ترامپ مسئول تصمیم چین مبنی بر انتقال محصولات سویا به برزیل و آرژانتین بوده است. این انیمیشن بینندگان و رای دهندگان آمریکایی را تشویق می‌‌‌‏کرد تا «فرد مناسب» را در انتخابات میان دوره‌‌‏ای انتخاب کنند.

«مایک پنس»، معاون رئیس‌‌‌‌‌‏جمهور ایالات متحده ماه اکتبر در سخنرانی‌‌‌‌‌‏ای با اشاره به برخی مقامات گفت: «چین، دولت ایالات متحده و مقامات و ادارات محلی را هدف قرار داده تا از اختلافات سیاسی میان سطوح فدرال و محلی استفاده کند و از شکاف‌‌‏هایی مانند موضوع تعرفه‌‌‌‌‌‏های تجاری در جهت پیشبرد نفوذ سیاسی پکن بهره‌‌‌‌‌‏گیری کند. اما نتایج کلی انتخابات میان دوره‌‌‌‌‌‏ای نشان داد که در این کار چندان موفق نبوده است.»

نشریه فوربس پنجم نوامبر گزارشی به قلم «کِنِت راپوزا»، خبرنگار ارشد بخش تجارت با عنوان: «رژیم عزیز چین، دموکرات‌‌‌‌‌‏ها شما را نجات نخواهند داد» منتشر کرد.

راپوزا در این مقاله اظهار داشت که جمهوری خواهان و دموکرات‌‌‌‌‌‏ها از تعرفه‌‌‌‌‌‏های عادلانه بر کالاهای چینی حمایت می‌‌‌‌‌‏کنند.

مطلب دیگر: تأثیر جهانی جنبش مردمی خروج از حزب کمونیست چین

او به سخنان «نانسی پلوسی»، رهبر اقلیت مجلس از سال ۲۰۱۱، اشاره کرد که در مصاحبه‌‌‌‏ای مطبوعاتی گفت: «گزارش USTR (نماینده تجاری ایالات متحده) برای بررسی موضوع سرقت مالکیت معنوی چین، گام نخست خوبی است؛ اما برای مقابله با طیف گسترده رفتارهای بد چین اقدامات به مراتب بیشتری نیاز است. موانع نظارتی پکن، الزامات تمرکز محلی، سو استفاده از کارگران، سیاست‌‌‌‌‌‏های ضد رقابتی تدارک دیده شده برای سال ۲۰۲۵ و بسیاری از دیگر اقدامات تجاری ناعادلانه، نیاز به پاسخی کامل و جامع دارند. تعرفه‌‌‌‌‌‏های اعلام شده، امروز باید به مثابه اهرمی برای مذاکره بر سر تجارت عادلانه‌‌‌‌‌‏تر و باز در زمینه محصولات ایالات متحده در چین استفاده شود.»

«لری کودلو»، مشاور اقتصادی کاخ سفید در ماه ژوئیه گفت: «به نظر می‌‌‌‌‌‏رسد شی فکر می‌‌‌‌‌‏کند که اگر منتظر انتخابات ماه نوامبر باشد، ترامپ ضعیف خواهد شد و به این ترتیب او می‌‌‌‌‌‏تواند زهر خود را بریزد، اما این قماری بسیار بد است.»

با همراهی جمهوری‌‌‌‌‌‏خواهان و دموکرات‌‌‌‌‌‏های برجسته که تقریبا درباره  سیاست چین هم تراز هستند، ترامپ در تلاش است تا با اطمینان یافتن از موضع هر دو حزب به سوی اجلاس جی۲۰  و دیدار شی برود.»

«آلن وون مهرن»، تحلیلگر ارشد دانسکه بانک دانسکه و اقتصاددان چین گفت که معتقد است که به احتمال ۶۰ درصد دیداری مثبت میان شی و ترامپ صورت می‌‌‌‌‌‏گیرد که در آن دو رهبر به «چارچوبی مشخص برای مذاکره، همراه با فهرستی از خواسته‌‌‌‌‌‏ها و برنامه‌‌‌‌‌‏ای که هریک بر روی آن کار کنند»، خواهند رسید.

وی پیش‌‌‌‌‌‏بینی می‌‌‌‌‌‏کند که پکن و واشنگتن در سال ۲۰۱۹ توافقنامه‌‌‌‌‌‏ای تجارت امضا کنند.

مطالب دیگر:

فصل ۲ : شروع کمونیسم اروپا

امکان تغییر قانونی ۱۸۱ ساله با راه‌یابی دو زن مسلمان به کنگره آمریکا

بازسازی دیجیتالی اماکن باستانی آسیب دیده در جنگ خاورمیانه

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی