Search
Asset 2

پنس: قانون اساسی من را در رد کردن نتایج «محدود می‌کند»

(Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)
مایک پنس (معاون سابق دونالد ترامپ)
(Brendan Smialowski/AFP via Getty Images) مایک پنس (معاون سابق دونالد ترامپ)

 مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که معتقد نیست که دارای «اختیار یک‌جانبه» برای تصمیم‌گیری در خصوص رد یا تأیید نتایج انتخابات در ایالات مختلف است.

پنس در بیانیه‌ای که درست قبل از شروع جلسه مشترک کنگره منتشر شد، گفت «براساس قضاوتی که دارم، سوگند من به حمایت و دفاع از قانون اساسی، من را از اینکه به صورت یکجانبه اعلام کنم آرای کدامیک از گزینندگان باید خوانده شود، و کدام خوانده نشود، باز می‌دارد.»

پنس به عنوان رئیس مجلس سنا ریاست جلسه را بر عهده دارد. هدف از این جلسه شمارش آرای الکترال است.

بر اساس سیستم کالج انتخاباتی، رای‌دهندگان گزینندگان را انتخاب می‌کنند. سپس این گزینندگان تقریباً همیشه به نامزدی رای می‌دهند که بیشترین رای را در ایالت خود کسب کرده است. کنگره در ژانویه پس از انتخابات برای شمارش آرا تشکیل جلسه می‌دهد.

امسال این جلسۀ اهمیت خاصی دارد. بایدن در ایالت‌های چرخشی برنده اعلام شده است، اما ترامپ گفته است که تقلب شده است.

ترامپ و برخی از جمهوری خواهان استدلال می کنند که پنس «اختیار انحصاری» در رد آرای الکترال بایدن و تأیید آرای ترامپ را دارد. درخواست برای دادن اختیارات به پنس در این خصوص رد شد.

ترامپ بارها پنس را به اقدام در این خصوص فراخوانده است. اوایل روز چهارشنبه ترامپ در توئیتی اظهار داشت، اگر پنس از ما حمایت کند، ما انتخابات را برنده خواهیم شد. وی همچنین گفت که معاون رئیس جمهوری می‌تواند نتایج انتخابات را به مجلس قانونگذاری ایالتی بازگرداند.

پنس، نقش خود را به عنوان رئیس هیئت رئیسه «عمدتا تشریفاتی» توصیف کرد.

اما خاطرنشان کرد که اعضای کنگره می توانند با اعتراض به آرای الکترال اقدام کنند. بیش از ۱۰۰ جمهوری‌خواه قصد انجام چنین کاری را دارند. آنها حداقل در سه ایالت نتایج را به چالش خواهند کشید، با این امید که یک سناتور از چالش‌های سه یا چهار ایالت دیگر پشتیبانی کند.

برای طرح این اعتراض، به امضای یک سناتور و یک نماینده نیاز است. سپس دو مجلس بحث و گفتگو دو ساعته‌ای را در دو اتاق آغاز می کنند. اکثریت هر اتاق اعتراض را تایید یا رد می‌کند.

پنس گفت «با توجه به بی‌نظمی‌های رای گیری در انتخابات ماه نوامبر ما و نادیده گرفتن اساسنامه انتخابات ایالتی توسط برخی مقامات، من از تلاش اعضای سنا و مجلس که برای استفاده از قدرت خود بر اساس قانون برای طرح اعتراض و ارائه شواهد قدم برداشته‌اند استقبال می کنم.»

وی گفت که باید اطمینان حاصل شود که اعتراضات مطابق با الزامات «به درستی بررسی شود» و از افرادی که اعتراض را نادرست یا غیر دموکراتیک توصیف کرده‌اند انتقاد کرد و آنها را به نادیده گرفتن «بیش از ۱۳۰ سال سابقه» متهم کرد و خاطرنشان کرد که دموکرات‌هایی که مخالفت‌هایی را مطرح کردند در ادوار گذشته، خود اقدام به طرح این چالش کرده‌اند.

مطالب دیگر:

ترامپ در راهپیمایی واشنگتن دی‌‌‌‏سی: هرگز تسلیم نمی‌‌‌‏شویم، دیگر تحمل نمی‌‌‌‏کنیم

۸۸ قانونگذار ایالتی از پنس درخواست می‌کنند که «بازکردن و شمارش» آرای الکترال را به مدت ۱۰ روز به تأخیر بیندازد.

ادعای ترامپ در خصوص توقف شمارش آرای انتخابات سنای جورجیا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی