Search
Asset 2

ترامپ به دادخواست‌های جورجیا در خصوص نتایج انتخابات پایان داد

شش ایالت یافته‌های گزارش وی منتشر شده در ۱۷ دسامبر و با عنوان «فریب بی‌عیب و نقص»، این ادعا را طرح می‌کند انتخابات «احتمالاً از ترامپ دزدیده
(Saul Loeb/AFP via Getty Images)

تیم حقوقی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، داوطلبانه پرونده‌های قضایی متعدد به‌منظور به چالش کشیدن نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا را خاتمه داد.

وکلای مبارزات انتخاباتی ترامپ در دو مورد که رئیس جمهور شاکی بود، اطلاعیه‌هایی را برای خروج داوطلبانه تنظیم کردند و گفتند که آنها به دلیل «توافق حل و فصل خارج از دادگاه» از دادگاه‌ها درخواست کردند پرونده ها را خاتمه دهند.

یکی از پرونده‌ها در دادگاه ایالتی و دیگری در دادگاه فدرال بود.

پس گرفتن پرونده‌های قضایی در همان روزی انجام شد که کنگره در ۷ ژانویه رای کالج الکترال به جو بایدن را تأیید کرد. ترامپ متعاقباً بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن اعلام کرد روز ۲۰ ژانویه برنامه انتقال قدرت منظم برگزار خواهد شد.

این دادخواست‌ها از دادگاه‌ها خواسته بودند تا ادعاهای مربوط به رأی‌دادن‌های «غیرقانونی» در انتخابات ایالت و شمارش آرا در انتخابات سال ۲۰۲۰ را بررسی کنند.

پیش از این هر دو پرونده توسط قضات رد شده بودند. در پرونده فدرال، قاضی دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده، مارک کوهن، در بخش شمالی جورجیا، حکم داد که ترامپ فاقد جایگاه یه حق قانونی برای طرح دعوی در مورد ادعاهای مندرج در خصوص انتخاب کنندگان و ماده دادرسی در قانون اساسی ایالات متحده است.

کوهن همچنین گفت که دادگاه وی، صلاحیت تأیید درخواست ترامپ برای تایید نکردن نتایج انتخابات را ندارد، زیرا رقابت انتخاباتی رئیس جمهور هنوز در دادگاه ایالتی در جریان است.

قاضی همچنین استدلال کرد که تیم ترامپ نتوانسته است در ادعاهای خود احتمال موفقیت را ایجاد کند و نشان دهد که در صورت عدم صدور دستور قضایی، ترامپ «آسیب جبران ناپذیری» را متحمل خواهد شد.

نتایج این پرونده‌ها از همان الگوی حکم دیگر قضات ایالتی و فدرال پیروی می‌کند که به دلایل رویه‌ای از رسیدگی به ادعاهای مشابه خودداری کرده‌اند. برخی از قضات همچنین گفته‌اند که آنها با ادعاهای ارائه شده توسط تیم حقوقی ترامپ قانع نشده‌اند.

ترامپ علت طرح این چالش‌های حقوقی خود را تلاش برای محافظت از حریم صندوق‌های رای و روندهای دموکراتیک دانسته بود. گرچه در هفته‌های اخیر انبوهی از شواهد به صورت استشهادات سوگند و شهادت کارشناسان منتشر شد، اما این ادعاها بارها توسط مقامات حاکم بر انتخابات و برخی از قانون‌گذاران تکذیب شد. منتقدان ترامپ و اکثر رسانه‌ها نیز ادعاها را «بی اساس» توصیف کرده‌اند.

ترامپ روز پنجشنبه خطاب به آمریکایی‌ها گفت که وی هنوز هم به شدت معتقد است که قوانین انتخابات باید اصلاح شود.

وی گفت: «من به شدت بر این باورم که ما باید قوانین انتخابات خود را اصلاح کنیم تا هویت و صلاحیت همه رای دهندگان را تأیید کنیم و ایمان و اطمینان به انتخابات آینده را تضمین کنیم.»

نگرانی‌های رئیس جمهور در مورد صحت انتخابات توسط تعدادی از کارشناسان و قانون‌گذاران به اشتراک گذاشته شده است، و نظرسنجی رویترز – ایپسوس از ماه نوامبر نشان می‌دهد که ۳۹ درصد آمریکایی‌ها کاملاً موافق یا تا حدودی موافق با رویداد «تقلب» در انتخابات ۲۰۲۰ هستند، در حالی که ۵۴ درصد گفتند با این گفته کاملاً مخالف یا تا حدودی مخالف هستند.

دو دادخواست دیگر که توسط اشخاص ثالث مطرح شده و ادعای بی نظمی در انتخابات سال ۲۰۲۰ را طرح کردند نیز داوطلبانه منتفی شده است.

مطالب دیگر:

حامیان ترامپ معتقدند گزارش رسانه‌ها از وقایع ششم ژانویه اشتباه است

خوشحالی چین کمونیست از وقایع آمریکا: «منظره‌ای زیبا است»

هیات تحریریه اپک تایمز: زمانی برای انتخاب: آزمایشی برای وجدان ما!

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی