logo_eet

نخستین اَبَرماه ۲۰۲۰ و نام‌هایی که قبایل بومی آمریکایی روی ماه می‌گذاشتند

ET-moon1-600x396-1-590x389
(Photo by Matt Cardy/Getty Images )

 

نخستین « اَبَر ماه » یا سوپرمون سال ۲۰۲۰ را در نهم ماه مارس می‌توان دید. اَبَرماه به زمانی گفته می‌‌‌‌‌‌‏شود که ماه بزرگ‌‌‌‌‌‌‏تر از معمول دیده می‌‌‌‌‌‌‏شود. در این حالت ماه تا حدودی به زمین نزدیک‌‌‌‌‌‌‏تر است و روشن‌‌‌‌‌‌‏تر دیده می‌شود. در این حالت، ماه می تواند تا ۱۴ درصد بزرگتر و به اندازه ۳۰ درصد درخشان تر از ماه کامل باشد.

طبق سال‌نمای قدیمی کشاورزان (Old Old Farmer’s Almanac)، که منبعی سنتی و قابل اعتماد برای پیش‌بینی آب و هوا، وضعیت سفرها، مراحل و شرایط ما ، تاریخ و زمان ماه کامل، نکات زراعی و باغبانی، طلوع و غروب خورشید است، به ماه کامل در مارس « ماهِ کِرم » می‌گویند، که اشاره دارد به اولین ظهور کرم خاکی پس از ذوب شدن برف و یخ زمستانی و فرا رسیدن فصل بهار.

در این سال‌نما، که در ابتدا توسط قبایل بومی آمریکایی به منظور کمک به پیگیری فصول استفاده می‌‌‏شد، لقب‌های مختلفی به ماه‌های کامل می‌دادند.

طبق سال‌نمای قدیمی کشاورزان، ماه گرگ به زمان زوزۀ گرگ‌ها در میانه زمستان، و ماه برفی به سنگین ترین بارش برف سال اشاره دارد. پیشینیان اعتقاد داشتند که به هنگام ماه‌گرفتگی نیز گرگ‌ها بیرون می‌آیند و زوزه ‌می‌کشند. ماه صورتی و ماه گل نیز هر کدام به رویش گل‌های بهاری اشاره دارد.

ماه توت فرنگی نشانگر برداشت توت فرنگی در همان ماه است. ماه های گوزن و ماهیان خاویاری ظهور این حیوانات را در طبیعت نشان می دهد و بنابراین زمان مناسبی برای شکار و برداشت آنها است.

ماه‌‌‏های ذرت و برداشت به مصادف شدن با اوج فصل برداشت نامگذاری شده است که در این مدت کشاورزان می‌توانند تا اواخر شب زیر نور ماه کار کنند. آخر اینکه ماه سگ آبی و ماه سرد، به آغاز زمستان و زمان مناسب برای شکار سگ آبی و استفاده از پوست گرمشان اشاره می‌کند.

ماه‌‌‏های کامل سال ۲۰۲۰

۹ مارس: ماه کِرم

۷ آوریل : ماه صورتی

۷ مه: ماه گل

۵ ژوئن: ماه توت فرنگی

۵ ژوئیه: ماه گوزن

۳ اوت: ماه ماهی خاویاری

۲ سپتامبر: ماه ذرت

۱ اکتبر: ماه برداشت

۳۱ اکتبر: ماه آبی

۳۰  نوامبر: ماه سگ آبی

۲۹ دسامبر: ماه سرد

کارشناسان گفته‌اند که سال ۲۰۲۰ دو ابرماه به ترتیب در مارس و آوریل اتفاق می‌افتد. اولین ابرماه سال ۲۰۲۰ از یک شنبه ۸ مارس آغاز، صبح روز دوشنبه ۹ مارس در آمریکای شمالی و جنوبی قابل مشاهده خواهد بود و تا عصر دهم مارس در نقاط مختلف کره زمین قابل رویت خواهد بود.

بهترین شرایط برای مشاهده یک ماه کامل در زیر آسمان تاریک و دور از نورهای شهری است. زمان‌های مناسب مشاهده برای ماه‌های کامل نیز به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.

مطالب دیگر:

یک دادگاه مستقل : چین هنوز در حال کشتن انسان‌ها برای برداشت اجباری اعضای بدن است

کوره‌های سوزاندن اجساد، از آلمان نازی تا چین کمونیست

اخبار مرتبط