Search
Asset 2

نخست‌وزیر آلبرتای کانادا: ترامپ درست می‌‏گفت که آلمان «اسیر» انرژی روسیه شده است

جیسون کنی، نخست وزیر استان آلبرتا در کانادا (Photo credit should read SAM PANTHAKY/AFP via Getty Images)
جیسون کنی، نخست وزیر استان آلبرتا در کانادا (Photo credit should read SAM PANTHAKY/AFP via Getty Images)

جیسون کنی، نخست‌وزیر استان آلبرتا در کانادا می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، در مورد اینکه آلمان در مورد انرژی «اسیر» روسیه است، درست می‌گفت.

کنی در روز سه شنبه در توییتر خود نوشت: «آنچه را که درباره دونالد ترامپ دوست دارید بگویید، اما او دقیقاً این را درست فهمید.»

اشاره نخست‌وزیر به ویدئویی در یوتیوب بود که توسط نشریه بلومبرگ مارکتس در ژوئیه ۲۰۱۸ منتشر شد، زمانی که ترامپ ناتو را خطاب قرار داد که به آلمان اجازه داد قرارداد خط لوله نُرد استریم ۲ را با روسیه امضا کند، در حالی که ایالات متحده مجبور بود هزینه‌های بیشتر در این زمینه برای دفاع برای محافظت از اتحاد متحمل شود.

در آن زمان ترامپ خطاب به ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که بسیار ناراحت کننده است وقتی آلمان با روسیه قرارداد نفت و گاز گسترده‌ای می‌بندد، درحالی که شما باید اتحادیه ناتو را در مقابل روسیه محافظت کنید، ولی آلمان می‌رود و میلیاردها و میلیاردها دلار در سال به روسیه می‌‏پردازد.

ترامپ گفت که «بسیار ناعادلانه» است که ایالات متحده باید ۴.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به عنوان هزینه‌های دفاعی بپردازد، در حالی که اکثر کشورهای اتحادیه اروپا نتوانستند به هدف ۲ درصدی که در سال ۲۰۱۴ متعهد شده بود دست پیدا کنند.

وی افزود «بنابراین ما داریم از آلمان محافظت می‌کنیم، از فرانسه محافظت می‌‏کنیم، از همه این کشورها محافظت می‌کنیم؛ سپس بسیاری از این کشورها می‌روند و با روسیه قرارداد خط لوله می‌بندند که در آن میلیاردها دلار به خزانه روسیه می‌پردازند.»

در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸، آلمانی‌‏ها مجوز ساخت خط لوله نرد استریم ۲ را صادر کردند. خط لوله‌‏ای به طول ۱۲۳۴ کیلومتر در زیر دریای بالتیک، که گاز طبیعی را از سواحل روسیه در نزدیکی سن پترزبورگ به لوبمین در آلمان منتقل می‌کند.

پروژه‌ای ۱۱ میلیارد یورویی متعلق به غول گازی دولتی روسیه، یعنی گازپروم، که قرار بود ظرفیت سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب خط لوله فعلی نرد استریم را دو برابر کند. این بیش از یک چهارم کل گازی است که کشورهای اتحادیه اروپا سالانه مصرف می‌کنند.

ترامپ گفت که با امضای این توافق، آلمان «تقریباً ۷۰ درصد از کشورش تحت کنترل روسیه از طریق گاز طبیعی خواهد بود… چرا باید یک کشور عضو ناتو، یعنی آلمان، برای درصد زیادی از انرژی مورد نیاز خود به روسیه بپردازد و آیا روسیه از آنها مراقبت می‌‏کند؟»

«اگر به دقت به آن نگاه کنید، آلمان اسیر روسیه است، زیرا آنها از شر کارخانه‌‏های زغال سنگ خود خلاص شدند، آنها از شر نیاز به نیروگاه‌های هسته‌ای خود خلاص شدند و آنها مقدار زیادی نفت و گاز را از روسیه دریافت می‌کنند. من فکر می‌‏کنم این چیزی است که ناتو باید به آن نگاه کند.»

در مقابل استولتنبرگ از موضع ناتو دفاع کرد و گفت که این اتحاد حتی در دوران جنگ سرد با روسیه تجارت کرده است.

او به ترامپ گفت: «شما باید درک کنید که وقتی ما در کنار هم قرار می‌گیریم، در برخورد با روسیه، قوی‌تر هستیم».

استولتنبرگ بیستم مارس در مصاحبه ای با رسانه سی‌بی‌سی کانادا، از کانادا و همه متحدانش خواست تا به تعهد خود برای افزایش هزینه‌‏های دفاعی تا حداقل ۲ درصد تولید ناخالص داخلی عمل کنند.

رئیس ناتو گفت ما یک توافق داریم و من از همه متحدان، همچنین کانادا، انتظار دارم که آن را دنبال کنند که ما باید ۲ درصد تولید ناخالص داخلی را هدف قرار دهیم، زیرا ما در دنیای خطرناک‌تری زندگی می‌کنیم.

بر اساس توییتی که بیل برودر در ۲۲ مارس منتشر کرد و جیسون کنی نیز به آن پاسخ داد، اتحادیه اروپا از زمان جنگ کرملین علیه اوکراین در ۲۴ فوریه، بیش از ۱۷ میلیارد یورو برای خرید نفت، گاز و زغال سنگ روسیه هزینه کرده است.

برودر، رئیس کمپین عدالت جهانی مگنیتسکی است، این میزان را به نقل از یک ناظر آنلاین متعلق به پایگاه Europe Beyond Coal ذکر کرده است. سازمانی که مخالف استفاده از زغال سنگ به عنوان سوخت است.

مگنیتسکی جنبشی است که به دنبال اعمال ممنوعیت هدفمند روادید و مسدود کردن دارایی‌های ناقضان حقوق بشر و مقامات بسیار فاسد است.

به طور خاص، این ناظر نشان می‌دهد که آلمان در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰.۶ میلیارد یورو برای سوخت‌های فسیلی روسیه هزینه کرده است.

کنی از اتحادیه اروپا برای حمایت از حمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین انتقاد کرد.

وی گفت «شوکه کننده است. وابستگی اتحادیه اروپا به نفت و گاز خونین پوتین برای تامین مالی ماشین جنگی او ادامه دارد.»

مطالب دیگر:

ترامپ از هیلاری کلینتون و کریستوفر استیل به اتهام ادعاهای تبانی با روسیه شکایت کرد

پس از آزادی مدیر مالی هوآوی، کانادایی‌های زندانی در چین آزاد شدند

چین در ماه فوریه دو برابر بیشتر از روسیه گاز طبیعی مایع خریداری کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی