logo_eet

نخست وزیر بریتانیا استعفا داد

ترزا می، نخست وزیر مستعفی بریتانیا. 15 می 2019 (Alastair Grant/Photo via AP)
ترزا می، نخست وزیر مستعفی بریتانیا. 15 می 2019 (Alastair Grant/Photo via AP)
ترزا می، نخست وزیر مستعفی بریتانیا. ۱۵ می ۲۰۱۹ (Alastair Grant/Photo via AP)

نخست وزیر بریتانیا، خانم ترزا می، روز جمعه استعفای خود را اعلام کرد و دلیل این استعفا را موفق نبودن در « برگزیت » یا همان جدا کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا دانست. تلاش‌های وی برای به سرانجام رساندن برگزیت با ممانعت سفت و سخت مجلس عوام بریتانیا روبرو شد.

وی ابراز امیدواری کرد که نخست وزیر بعدی بتواند برگزیت را به سرانجام برساند و گفت که روز هفتم ژوئن از رهبری حزب محافظه کار کنار می‌رود تا نخست وزیر جدید بریتانیا انتخاب شود.

ترزا می، در حالی که صدایش تحت تأثیر احساساتش می‌لرزید گفت من به زودی کاری که افتخار زندگی‌ام بود را ترک می‌کنم. من دومین نخست وزیر زن بریتانیا بودم و قطعاً آخرین نخواهم بود.

خانم مارگارت تاچر، اولین نخست‌وزیر بریتانیا بود که از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ رهبری کشور را بر عهده گرفت.

یکی از کاندیداهای اصلی جانشینی ترزا می، بورسی جانسون، وزیر امور خارجه پیشین است. جانسون، در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ یکی از چهره‌های شناخته شده طرفدار طرح جدایی از اتحادیه اروپا بود. وی حتی مواضعی به مراتب تندروتر از خانم می دارد. عاملی که باعث استعفای وی از دولت کنونی بریتانیا در ژوئیه پارسال شود.

جانشین خانم می می‌تواند موضع گیری‌های سخت‌گیرانه‌تری نسبت به وی در مذاکرات با اتحادیه اروپا داشته باشد. اگر چه اتحادیه اروپا اعلام کرده است در مواضع و شرط‌های خود برای خروج بریتانیا انعطافی نشان نخواهد داد.

مطالب دیگر:

مصادره اموال بنیان گذار ویکی‌لیکس و احتمال استرداد وی به سوئد

رژه زیبای ۱۰ هزار نفر در نیویورک / درخواست برای پایان دو دهه آزار و اذیت در چین

سیستم کنترل اجتماعی چین به استرالیا رسید / آیا جهان غرب سیستم کنترل حزب کمونیست چین را دنبال خواهند کرد؟

اخبار مرتبط