Asset 2

گزارش جمهوری‌خواهان می‌گوید منشأ ویروس کرونا نشت از آزمایشگاه است

وقوع فجایع دیگری مانند پاندمی کرونا آیا آزمایشگاهی در ووهان منشأ ویروس کرونا است؟ نظریه مبنی بر اینکه چین مبدأ این ویروس بوده است ارائه دیدگاهی جامع
دکتر شی ژنگلی، ویروس شناس چینی، در 23فوریه2017 در آزمایشگاه P4، انستیتوی ویروس شناسی ووهان، در ووهان، پایتخت استان هوبی چین. (Johannes Eisele/AFP via Getty Images)

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان ضمیمه‌ای را به گزارش سال گذشته خود درباره منشا کووید۱۹ اضافه کرده‌اند که در آن طبق شواهد و مدارک، منشأ شیوع نشت از یک آزمایشگاه چینی بوده است.

نماینده مایکل مک‌کال (جمهوری‌خواه، تگزاس)، عالی‌رتبه‌ترین جمهوری‌خواه کمیته امور خارجه مجلس روز دوشنبه نسخه بروزرسانی‌شده این گزارش را که توسط جمهوری‌خواهان این کمیته تألیف شده است، منتشر کرد.

مک‌کال ضمن اشاره به موسسه ویروس‌شناسی ووهان، آزمایشگاهی که در کانون بحث‌های پیرامون منشا ویروس ح‌ک‌چ (حزب کمونیست چین) عامل بیماری‌زای بیماری کووید۱۹ قرار دارد، در بیانیه‌ای گفت: «همزمان با ادامه تحقیقات درباره منشأ همه‌گیری کووید۱۹، به نظرم زمان آن رسیده که فرضیه بازار آبزیان به عنوان منشأ شیوع را به کلی رها کنیم. در عوض همانطور که در این گزارش نیز آمده است، شواهد گسترده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند تمامی راه‌ها به موسسه ویروس‌شناسی ووهان منتهی می‌شوند».

ضمیمه گزارش یادشده در دفاع از این نتیجه‌گیری که ویروس از آزمایشگاه ووهان نشت کرده به مدارک متعددی از جمله اقدامات مقامات چین و دانشمندان موسسه ویروس‌شناسی ووهان برای «پنهان کردن یا سر پوش گذاشتن» بر نوع تحقیقات انجام شده در این سازمان استناد می‌کند. این ضمیمه همچنین به گفته خود به اطلاعات جدید و گزارش نشده‌ای درباره پروتکل‌های ایمنی سهل‌انگارانه آزمایشگاه ووهان نیز اشاره می‌کند.

نتیجه نسخه بروزرسانی شده این گزارش می‌گوید «شواهد گسترده نشان می‌دهند SARS-CoV-2 پیش از ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۹ و به طور تصادفی از آزمایشگاه موسسه ویروس‌شناسی ووهان منتشر شده است» و «ویروس یا توالی ویروسی آن که به صورت ژنتیکی دستکاری شده است، احتمالاً بین سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ در غاری واقع در استان یون‌نان جمهوری خلق چین جمع‌آوری شده است».

در همین حین، در نسخه بروزرسانی شده این گزارش آمده است که محققان آزمایشگاه ووهان، مقامات چین و «احتمالاً شهروندان آمریکایی» همگی «به طور مستقیم در تلاش برای مخدوش ساختن اطلاعات مرتبط با منشأ ویروس و سرکوب گفتگوی آزاد درباره احتمال نشت از آزمایشگاه دست داشته‌اند».

مقامات چین همواره ادعای انتشار از آزمایشگاه را رد کرده‌اند و مکرراً گفته‌اند این ویروس به طور طبیعی از حیوان به انسان سرایت کرده است. علی‌رغم بیانات تدروس آدهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی که گفته بود مطالعات بیشتری باید صورت گیرد و «تمامی فرضیه‌ها روی میز هستند» و «همچنان منشأ ویروس را نیافته‌ایم»، گزارشی از این سازمان در ماه مارس نتیجه‌گیری کرده بود که ویروس احتمالاً دارای منشأ طبیعی بوده و فرضیه نشت از آزمایشگاه «بسیار غیرمحتمل» است.

سازمان بهداشت جهانی خواستار تحقیقات تکمیلی دیگری درباره منشا ویروس شامل تحقیقات بیشتر در چین و ممیزی آزمایشگاه شده است اما مقامات چین اخیراً با آن مخالفت کرده‌اند. زنگ یی‌شین، معاون وزیر کمیسیون سلامت ملی چین اخیراً در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت از شنیدن درخواست سازمان بهداشت جهانی برای ارسال مجدد تیم به ووهان شگفت‌زده شده است و این اقدام را «غیر علمی» خواند.

پرزیدنت جو بایدن در ماه می از مقامات اطلاعاتی ایالات متحده خواست درباره منشا ویروس ح‌ک‌چ از جمله احتمال نشت آن از آزمیشگاه تحقیق کنند و ظرف مدت ۹۰ روز گزارش خود را تحویل دهند.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۵: ریشه‌های کمونیستی تروریسم

فائوچی: میزان ابتلا به گونه دلتای ویروس کرونا در افراد واکسینه‌شده «تقریبا مشابه» افراد واکسینه نشده است

ترامپ اکثر رسانه‌ها را به پخش اخبار دروغ درباره تقلب در انتخابات متهم کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی