logo_eet

نشریه بریتیش‌مدیکال خواستار انتشار فوری داده‌های همه واکسن‌ها و درمان‌های کووید۱۹ شد

نشریه قانون‌گذاران برای آن نیستند که «به ساز شرکت‌های ثروتمند جهانی برقصند و آن‌ها را ثروتمندتر کنند»، بلکه باید از سلامت عموم مردم محافظت
(Jeff Kowalsky/AFP via Getty Images)

نشریه بریتیش‌مدیکال خواستار انتشار کامل و فوری همه داده‌های مربوط به واکسن‌ها و درمان‌های کووید۱۹ شده و اعلام کرده این کار به نفع همه است.

نشریه بریتیش‌مدیکال یک نشریه هفتگی در حوزه تجارت پزشکی است که مقالاتش مورد داوری همتایان قرار می‌گیرند. اتحادیه تجاری انجمن پزشکی بریتانیا این نشریه را منتشر می‌کند که در سرمقاله‌ای در روز چهارشنبه، خواستار انتشار این داده‌ها شد.

در این سرمقاله آمده است: «علی‌رغم عرضه جهانی واکسن‌ها و درمان‌های کووید۱۹، امروز پزشکان، محققان و عموم مردم به داده‌های آزمایش‌های این محصولات جدید، با حذف نام شرکت‌کنندگان در کارآزمایی‌ها، دسترسی ندارند و احتمالاً سال‌های آینده نیز به همین ترتیب باقی خواهند ماند. از نظر اخلاقی، این امر در مورد هیچ آزمایشی قابل دفاع نیست، به‌ویژه آن‌‌هایی که مستلزم مداخلات جدی حوزه بهداشت عمومی هستند.»

نشریه بریتیش‌مدیکال شرکت‌های داروسازی را نیز متهم کرد که «بدون بررسی مستقل و کافی در مورد ادعاهای علمی‌ خود، سودهای کلانی را به جیب می‌زنند.» در این زمینه به شرکت فایزر اشاره کرد که روی تولید  واکسن کووید۱۹ «سرمایه‌گذاری کرده است و کارمندان فایزر آن را طراحی، اجرا، تحلیل و تأیید کردند.»

این شرکت مستقر در نیویورک هنوز هم داده‌های آزمایش‌های خود را افشا نکرده و اعلام کرده است بررسی درخواست‌های این داده‌ها را تا می ۲۰۲۵ آغاز نخواهد کرد (۲۴ ماه پس از تاریخ اتمام مطالعات اولیه در ۱۵ام می ۲۰۲۳ که در سایت ClinicalTrials.gov فهرست شده است.)

در همین حین، سازمان غذا و دارو از یک قاضی ۷۵ سال مهلت خواسته بود تا تمام اطلاعات مربوط به واکسن مشترک فایزر و بیون‌تک را منتشر کنند.

با این حال، در اوایل این ماه، یک قاضی دستور دارد سازمان غذا و دارو تا پایان ماه، ۱۲۰۰۰ صفحه از داده‌هایی را که برای تصمیم‌گیری در مورد مجوز واکسن مشترک این دو شرکت استفاده کرده است، منتشر کند. علاوه بر آن، این سازمان باید داده‌های واکسن فایزر را با نرخ ۵۵۰۰۰ صفحه در ماه منتشر کند تا زمانی‌که همه صفحات مورد درخواست، در دسترس عموم قرار بگیرند.

نشریه بریتیش‌مدیکال هم‌چنین یادآور شد که آسترازنکا اعلام کرده ممکن است آمادگی انتشار داده‌های تعدادی از آزمایش‌های فاز سوم خود را داشته باشد. با این وجود، این شرکت مستقر در کمبریج می‌گوید زمان‌بندی چنین داده‌هایی می‌تواند «بر اساس نوع درخواست، متفاوت باشد و ممکن است از زمان ارسال کامل درخواست، یک سال زمان لازم باشد تا داده‌ها یا اسناد درخواست‌شده تحلیل شوند، در موردشان تصمیم‌گیری شود، ناشناس‌سازی شوند و در نهایت به اشتراک گذاشته شوند.»

اپک‌تایمز با سخنگویان شرکت‌های فایزر و آسترازنکا تماس گرفت تا در این رابطه اظهارنظر کنند.

نشریه بریتیش‌مدیکال می‌گوید: «برخی مطالعات منتشر شده‌اند اما درخواست معقول دسترسی به داده‌های زیربنایی آن‌ها، بی‌پاسخ مانده است. این امر برای کسانی‌که در کارآزمایی‌ها شرکت کرده‌اند، محققان، پزشکان، سردبیران مجلات، سیاست‌گذاران و مردم نگران‌کننده است. ممکن است مجلاتی که این مطالعات اولیه را منتشر کرده‌اند، چنین استدلال کنند که با یک دوراهی ناخوشایند مواجه بوده‌اند و بین دسترسی سریع به خلاصه یافته‌ها و حفظ ارزش‌های اخلاقی که از دسترسی به‌موقع به داده‌های زیربنایی آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، گیر کرده بودند. از نظر ما هیچ دوگانگی وجود ندارد. داده‌های ناشناس شرکت‌کنندگان در کارآزمایی‌های بالینی باید برای بررسی مستقل در دسترس باشد.»

نشریه بریتیش‌مدیکال افزود قانون‌گذاران برای آن نیستند که «به ساز شرکت‌های ثروتمند جهانی برقصند و آن‌ها را ثروتمندتر کنند»، بلکه باید از سلامت عموم مردم محافظت کنند و به همین دلیل است که می‌گویند به «شفافیت کامل همه داده‌های مطالعاتی نیاز داریم. به‌خاطر منافع مردم به آن‌ها نیاز داریم و همین الان بهشان نیاز داریم.»

در ماه دسامبر نیز شبکه اقدام رضایت‌مندانه آگاهانه از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالت‌متحده شکایت کرد که اطلاعات ایمنی واکسن‌های کووید‌۱۹ را به غلط از مردم آمریکا پنهان می‌کند.

این شبکه از این مرکز می‌خواهد داده‌های ایمنی واکسن‌های کووید۱۹ مجوزدار را منتشر کند تا مردم بتوانند از شفافیت مورد ادعای این مرکز و دولت بایدن در مورد کووید۱۹ اطمینان حاصل کنند و مطمئن شوند که واکسن‌های کووید۱۹ «ایمن و مؤثر» هستند. افراد واکسینه‌شده این داده‌ها را در سیستم نرم‌افزاری مرکز کنترل و پیشگری از بیماری‌ها که وی‌سِیف نام دارد، وارد می‌کنند و می‌توان آن‌ها را به‌طور ناشناس و بدون ذکر نام افراد در دسترس عموم قرار داد.

نشریه بریتیش‌مدیکال یکی از قدیمی‌ترین مجلات پزشکی جهان است که از سال ۱۸۴۰ فعالیت می‌کند و انجمن پزشکی بریتانیا به تحریریه آن آزادی داده است که به‌طور مستقل تصمیم بگیرد.

مطالب دیگر:

پکن نسبت به «مجازات» ورزشکاران خارجی در صورت اعتراض در المپیک هشدار داد

نظرسنجی: حدوداً نیمی از دموکرات‌ها با بازداشت موقت افراد واکسینه‌نشده موافق‌اند

پزشکی معتقد است اگر ایورمکتین به رسمیت شناخته شود، دیگر نیازی به واکسیناسیون و قرنطینه نخواهد بود

اخبار مرتبط