Asset 2

ترامپ در سخنرانی خود در تگزاس قول داد نظریه انتقادی نژاد و مارکسیسم را شکست دهد

نظریه انتقادی نژاد دونالد ترامپ‌، رئیس جمهور پیشین کشور روز یکشنبه در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران در تگزاس سخنرانی کرد و وعده داد نظری
(Brandon Bell/Getty Images)

دونالد ترامپ‌، رئیس جمهور پیشین کشور روز یکشنبه در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران در تگزاس سخنرانی کرد و وعده داد نظریه انتقادی نژاد را «شکست» دهد.

ترامپ خطاب به حاضرین گفت: «با کمک تمام کسانی که در اینجا حاضر هستند چپ افراطی، سوسیالیست‌ها، مارکسیست‌ها و حامیان نظریه انتقادی نژاد را شکست خواهیم داد. امنیت مرزهایمان را تامین خواهیم کرد، کنسل کالچر (فرهنگ حذف) چپ‌ها را متوقف خواهیم کرد، آزادی بیان و انتخابات آزاد را باری دیگر برقرار خواهیم ساخت و آمریکا را دوباره عالی خواهیم کرد».

نظریه انتقادی نژاد احتمالاً در صدر جدل فرهنگی آمریکا قرار دارد و والدین در سراسر کشور با معلمان، هیئت مدارس و اتحادیه معلمان بر سر تدریس آن در مدارس دولتی مشاجرات بسیاری داشته‌اند. نظریه انتقادی نژاد با جنبش «ضد نژادپرستی»، فرهنگ حذف و برنامه آموزش پرسنل «تنوع، برابری و فراگیرسازی» ارتباط بسیار نزدیکی دارد.

به گفته وبسایت Criticalrace.org از بنیاد قیام قانون و سایر منتقدان این ایدئولوژی، نظریه انتقادی نژاد شاخه‌ای از نظریه انتقادی گذشته است؛ مکتب اندیشه‌ای مارکسیستی در اروپا که اوایل قرن بیستم آغاز شد. جمعی از فرمانداران در هفته‌های اخیر تمهیداتی را اتخاذ کرده‌اند که تدریس نظریه انتقادی نژاد یا موارد مشابه به دانش‌آموزان را منع می‌کند و فرماندار ایالت آریزونا، داگ دوسی آخرین فرمانداریست که هفته گذشته لایحه‌ای را به تصویب رساند که آموزش این نظریه به کارکنان دولت محلی را ممنوع می‌کند.

ترامپ گفت: «هرگز فراموش نکنید که چپ افراطی در این کشور از اکثریت برخوردار نیست. ما اکثریت هستیم و اختلافمان اصلاً کم نیست».

ترامپ گفت این «جنگ بسیار بزرگتر» از سیاست‌های پیشنهادی احکام دیوان عالیست و این‌که «چپ افراطی» به «موسسات اصلی» همچون کانون‌های وکلا، دانشگاه‌ها، مدارس، هالیوود، بیگ تک (غول‌های فناوری) و بانک‌های بزرگ نفوذ کرده یا آن‌ها را کنترل می‌کند. او همچنین گفت برخی از کارزارهای تحمیلی دموکرات‌ها «عیناً» از کشورهای کمونیستی سراسر جهان تقلید شده‌اند.

ترامپ در طول سخنرانی‌اش سیاست‌های مهاجرتی دولت خود را با سیاست‌های دولت کنونی مقایسه کرد و پرزیدنت جو بایدن و دموکرات‌ها را به مدیریت غلط امنیت مرزهای کشور متهم کرد.

فرمانده پیشین کل قوا گفت: «هزاران مهاجر مجرم را از کشور اخراج کردیم، و قریب به ۵۰۰ مایل دیوار مرزی ساختیم. و حالا دولت بایدن مرزهای کشور را به بزرگترین فاجعه تاریخ آمریکا تبدیل کرده است».

ترامپ همچنین به پرونده‌های دادخواهی سنخی خود علیه مدیر عاملان توییتر، فیس‌بوک و گوگل به اتهام سانسور محافظه‌کاران نیز اشاره کرد. شرکت‌های بیگ تک در ماه ژانویه تقریباً به صورت همزمان حساب‌های کاربری ترامپ در شبکه‌های اجتماعی را به حالت تعلیق درآوردند و مدعی شدند او با ادعای خود درباره تقلب در انتخابات تشویق به خشونت کرده اما ترامپ همواره قاطعانه اتهامات یادشده را رد کرده است.

ترامپ ضمن اشاره به اقدام فیس‌بوک و توییتر در سانسور مقالاتی که درباره هانتر بایدن و معاملات تجاری خارج از کشور او در دوران پیش از انتخابات ۳ نوامبر نوشته شده بودند، به حاضرین گفت: «مداخله بیگ تک در انتخابات ۲۰۲۰ تهاجمی گستاخانه علیه جمهوری ما و رای‌دهندگان آمریکایی بود».

ترامپ روز یکشنبه مجدداً از «جمهوری‌خواهان اسمی» برای سرسپردگی به دموکرات‌ها انتقاد کرد. رئیس جمهور پیشین کشور این بار مستقیماً از سناتور بیل کسیدی (جمهوری‌خواه، لوئیزیانا) نام برد و گفت این سناتور در کمپین انتخابات مجدد خود همواره از حمایت ترامپ قدردانی می‌کرد اما بعداً به نفع محاکمه ترامپ رای داد. او در ادامه افزود رسانه‌ها هم‌اکنون از نماینده لیز چنی (جمهوری‌خواه، وایومینگ) «بیشتر از هر قانون‌گذار جمهوری‌خواه دیگری نقل‌قول» می‌کنند.

ترامپ که شش ماه پیش کاخ سفید را ترک کرد گفت، همچنان میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه محبوب است و نزد قانون‌گذاران جمهوری‌خواه از نفوذ و تاثیر والایی برخوردار است. همچنان مشخص نیست که آیا ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شرکت خواهد کرد یا خیر اما او در چند مصاحبه اخیر خود به این ایده اشاره کرده و گفته است از جمهوری‌خواهان می‌خواهد در انتخابات میان‌دوره‌ای پیشِ رو کنگره را پس بگیرند.

سخنرانی ترامپ در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران پس از گردهمایی او در ایالت اوهایو برای دستیار پیشین خود و گردهمایی دیگری در هفته پس از آن در ایالت فلوریدا به انجام رسیده است.

علاوه بر این، ترامپ اواخر ماه ژوئن در کنار گرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس از مرز مکزیک-ایالات متحده بازدید کرد. او هفته گذشته دادخواهی سنخی یادشده را در شهر بدمنیستر، نیو جرسی اعلام کرد.

پیش از این، چهل و پنجمین رئیس جمهور کشور ماه فوریه در نشست کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران ایالت اورلاندو با مضمونی مشابه نطق روز یکشنبه خود، سخنرانی کرده بود.

مطالب دیگر:

دیدگاه: عواقب دولت بزرگ

مرگ بر دیکتاتور: هزاران کوبایی علیه رژیم کمونیست تظاهرات می‌کنند

بلینکن از وکلا و مدافعان حقوق بشر چینی در ششمین سالگرد «سرکوب ۷۰۹» تقدیر کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی