logo_eet

کارشناسان: چین پس از المپیک زمستانی ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی‌ها خواهد بود

نظم به گفته تیر، نقض کنونی حقوق بشر درون چین «همچنان باقی خواهد ماند و قطعا در سال بعد از این بازی‌ها تشدید خواهد شد». به پنجره خیره می‌شدم و
(Valentin Flauraud/AFP via Getty Images)

یک کارشناس هشدار داد که رژیم کمونیست چین پس از المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن، تبدیل به تهدید بزرگ‌تری برای نظم قانون‌محور بین‌المللی خواهد شد.

برادلی تِیر گفت: «من انتظار دارم که این رژیم حتی نسبت به قبل، دشمنی بیشتری با نظم کنونی پیدا کند». او افزود که این بازی‌ها می‌تواند چین را برای افزایش فشار علیه برخی از دموکراسی‌ها، به ویژه هند و تایوان، جسورتر سازد.

برادلی تیر یکی از اعضای موسس گروه آمریکایی «کمیته خطر کنونی: چین» و یکی از نویسندکان کتاب «چین چگونه به دنیا نگاه می‌کند» است. او در ۱۵ دسامبر و طی یک وبینار در اپک‌ تی‌وی با عنوان «بازی‌های نسل‌کشی چین» زنگ هشدار را به صدا در آورد.

چین همچنین میزبان المپیک تابستانی ۲۰۰۸ بود و برادلی تیر توضیح می‌دهد که حزب کمونیست چین این بازی‌ها را فرصتی برای تقویت «پرستیژ» خود و ابزاری برای «وادار کردن جهان به پذیرفتن دست‌آوردهای این حزب» می‌داند.

او افزود: «االمپیک به چین این امکان را می‌دهد تا این پیغام را مخابره کند که آینده متعلق به چین است».

به گفته تیر، نقض کنونی حقوق بشر درون چین «همچنان باقی خواهد ماند و قطعا در سال بعد از این بازی‌ها تشدید خواهد شد».

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ قرار است در ۴ فوریه سال بعد در پکن، پایتخت چین، آغاز شود و در ۲۰ فوریه به پایان برسد.

تاکنون بیش از شش کشور از جمله استرالیا، بلژیک، کانادا، لیتوانی، بریتانیا و ایالات متحده تحریم دیپلماتیک بازی‌های ۲۰۲۲ را اعلام کرده‌اند. دولت بایدن در ۶ دسامبر این تحریم را اعلام کرد و گفت که واشنگتن با وجود «نسل‌کشی کنونی و جرایم علیه بشر» توسط رژیم کمونیست چین، «نمی‌تواند به صورت عادی همکاری کند».

وزارت خارجه چین در پاسخ به تحریم آمریکا گفت که چین «اقدامات متقابل قطعی» خواهد داشت و ایالات متحده برای این تصمیم خود «بهایی خواهد پرداخت».

برادلی تیر اظهار داشت که این موضوع که رژیم چین اجازه میزبانی این رویداد را پیدا کرده، یک «شکست اخلاقی برای غرب» است. او درباره تحریم دیپلماتیک آمریکا گفت که این «حداقل» کاری بود که این کشور باید انجام می‌داد.

او افزود: «دولت بایدن باید کارهای بسیاری بیشتری انجام می‌داد. آن‌ها باید برای ایجاد ائتلافی از ملت‌ها برای فرستادن هشدارهای بسیار مهمی به رژیم چین تلاش می‌کردند».

برخی از قانون‌گذاران آمریکایی از دولت بایدن خواسته‌اند تا این بازی‌ها را به صورت کامل تحریم کند؛ به این معنا که ورزشکاران آمریکایی در این رویداد شرکت نکنند.

همچنین امنیت ورزشکاران آمریکایی در این وبینار مورد بحث قرار گرفت. به ویژه این مسئله که ممکن است رژیم چین برای تلافی، ورزشکاران آمریکایی را برباید.

در حال حاضر مشاور مسافرت وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور هشدار می‌دهد که پکن «قوانین محلی را به طور خودسرانه اجرا می‌کند» و ممکن است آن‌ها بدون «گذراندن پروسه قانونی» ممنوع‌الخروج یا دستگیر شوند. همچنین رژیم چین از بازداشت خودسرانه به عنوان ابزاری برای «کسب توانایی چانه‌زنی در برابر دولت‌های خارجی» استفاده می‌کند.

هارت به پرونده‌ای در مورد جف هارپر، یک بازیکن سابق بسکتبال در تیم دانشگاه آیوا وسلین اشاره کرد. هارپر در یک مجتمع آپارتمانی در شهر شن‌جن در جنوب چین به مدت هشت ماه در انفرادی قرار داشت تا در نهایت در سپتامبر ۲۰۲۰ آزاد شد. او به اتهام مرگ یک مرد حین یک مشاجره دستگیر شده بود.

اخیراً در گزارشی توسط سازمان مدافعان امنیت، هارپر اظهار داشته که در دوران حبس انفرادی خود، حدود ۱۸ کیلوگرم وزن از دست داده‌است. او گفته: «من در تمام روز هیچ کار خاصی نمی‌کردم و تنها ورزش می‌کردم و حرکت شنا انجام می‌دادم. به پنجره خیره می‌شدم و گذر هواپیماها را تماشا می‌کردم و تنها امیدوار بودم آن روز بگذرد».

هارت بیان کرد: «این چیزی است که قبلاً اتفاق افتاده‌است. چرا دوباره رخ ندهد؟».

مطالب دیگر:

مقام ارشد سابق آمریکا: رژیم چین در حال ارتکاب به «حداقل سه نسل‌کشی» است

رژیم چین به اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی آمریکا پول می‌دهد که المپیک پکن را تبلیغ کنند           

مطالعات نشان می‌دهند واکسن‌های کووید۱۹ آنتی‌بادی‌های کمتری در برابر گونه اومیکرون ایجاد می‌کنند

اخبار مرتبط