Search
Asset 2

سیاست‌های اقلیمی بایدن باعث قدرتمند شدن روسیه از طریق نفت و گاز شده است

نفت سیاست‌های اقلیمی بایدن باعث قدرتمند شدن روسیه از طریق نفت و گاز شده است ایالات متحده در ماه مارس رکورد خرید نفت خام از روسیه را شکسته
(Denis Balibouse/Pool/AFP via Getty Images)

واردات نفت از روسیه توسط آمریکا با وجود تیرگی روابط واشنگتن و مسکو، رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. کارشناسان معتقدند سیاست‌های اقلیمی دولت بایدن باعث وابستگی بیشتر کشور به تولیدکنندگان خارجی نفت خواهد شد.

طبق اعلام اتحادیه انرژی غربی، اتحادیه تجاری و نماینده ۲۰۰ تولیدکننده مستقل گاز طبیعی و نفت، ایالات متحده در ماه مارس رکورد خرید نفت خام از روسیه را شکسته است و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده نیز واردات آن در سطح بالایی ادامه یابد.

واردات نفت خام و فرآورده‌های نفتی از روسیه در مارس به ۲۲.۹ میلیون بشکه رسیده است که طبق گفته آژانس بین‌المللی انرژی بالاترین میزان از اوت ۲۰۱۰ است. روسیه به سومین صادرکننده بزرگ نفت به ایالات متحده تبدیل شده است.

طبق گزارش کلیپر دیتا، یک شرکت اطلاعاتی کالا که محموله‌های بار را در سراسر جهان را رصد می‌کند، ماه مارس میزان بالای حمل نفت از روسیه ادامه داشته است.

تحلیلگران این شرکت در ۷ ژوئن در توئیتر نوشتند «ماه گذشته شاهد رکورد ۵.۷۵ میلیون بشکه نفت خام روسیه در ایالات متحده بودیم و در حال پیش بینی رکورد دیگری در این ماه یعنی ۷.۵ میلیون بشکه هستیم.»

منتقدان استدلال می‌کنند که برنامه آب و هوایی بایدن برای صنعت نفت ایالات متحده سخت است اما برای تولید کنندگان خارجی نرم است.

کاتلین سگما، رئیس اتحاد انرژی غربی به اپک‌تایمز گفت «برای صنعت ما نگران‌کننده است که دولت بایدن به تولید‌کنندگان آمریکایی ضرر می‌رساند در حالی که از صنایع ایران و روسیه حمایت می‌کند.»

به گفته سگما، جهش اخیر واردات نفت از روسیه به دنبال سیاست‌های غلط آب و هوایی دولت، از جمله پایان دادن به خط لوله کی‌استون و مکث جدید صنعت نفت و گاز طبیعی مجاز در زمین‌ها و آب‌های عمومی است.

جو بایدن «فقط یک سال پس از استقلال کامل، ما را به وابستگی نفتی روسیه متمایل کرد» و سگما آن را یک هدیه ژئوپلیتیک به کرملین خواند.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ایالات متحده هفته گذشته از مرز ۷۰ دلار عبور کرد و به بالاترین سطح در طی دو سال گذشته رسید. اکنون تاجران برتر معتقدند قیمت نفت به‌دلیل محدودیت‌های عرضه می‌‍تواند به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برسد. نفت از سال ۲۰۱۴ تاکنون بالاتر از بشکاه‌ای ۱۰۰ دلار معامله نشده است.

فیل فلین، تحلیلگر ارشد انرژی، در مصاحبه اخیر خود با اپک تایمز گفت «نوعی کمبود سرمایه گذاری در سوخت‌های فسیلی وجود دارد که باعث می‌شود ما در آینده با کمبود منابع مواجه شویم.»

او خاطرنشان کرد سیاست‌های اقلیمی دولت بایدن که باعث کاهش عرضه نفت و گاز می‌شود، عامل اصلی در افزایش قیمت‌ها بوده است.

او گفت: «تولید نفت ایالات متحده در مقایسه با یک سال گذشته، ۱.۷۱۵ میلیون بشکه در روز، کاهش یافته است، بنابراین بخش عمده‌ای از این خلا توسط روسیه پر می شود. در دوره ترامپ، آمریکا با روسیه و عربستان سعودی رقابت می‌کرد تا به عنوان تولیدکننده غالب نفت و گاز جهان شناخته شود، با این وجود تحت نظر بایدن، ما به‌خاطر تغییرات اقلیمی از آن موضع عقب نشینی می‌کنیم.»

فلین با انتقاد از اقدام اخیر بایدن که به روسیه امکان می‌دهد گاز طبیعی به آلمان بدهد، استدلال کرد افزایش قیمت نفت و گاز به تقویت انرژی و تسلط سیاسی روسیه کمک خواهد کرد.

دولت بایدن ماه گذشته از تحریم‌های ترامپ علیه شرکت ساخت خط لوله گاز طبیعی نورد استریم که روسیه و آلمان را به هم پیوند می‌دهد چشم پوشی کرد.

انتظار می‌رود این خط لوله باعث افزایش وابستگی منطقه به روسیه و گاز طبیعی آن شود. ساخت خط لوله ۱۲۲۹ کیلومتری که از سال ۲۰۱۸ آغاز شد، باعث ایجاد اختلاف بین واشنگتن و متحدان اروپایی آن شد.

مطالب دیگر:

تاریخچه ناگفته پشت روز اعلامیه آزادی بردگان در آمریکا

تحقیق درباره ۱۹هزار فرم گمشده مربوط به آرای پستی شهرستان فولتون آغاز شده است

دیدگاه: واشنگتن دی سی، قلمروی حزب کمونیست چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی