Search
Asset 2

نمایش حیرت انگیز و زیبای «شن یون» به تورنتو باز می‌‌‏گردد

shenyun-citypage-slideshow-2

این روزها، تبلیغات نمایش‌‌‏های شن‌‌‏یون را در هر جایی تقریبا می‌‌‏بینیم؛ تصاویر و ویدئوهایی درخشان و رنگارنگ رقص‌‌‏های متنوع و یک خانم چینی که انگار در هوا پرواز می‌‌‏ کند. اما شن‌‌‏یون واقعا چیست؟

شن یون چیست؟

رقص، نقطه مرکزی شن‌‌‏یون است؛ رقص‌‌‏های کلاسیک و قومی چینی از قومیت‌‌‏های مختلف چینی که همراه با ارکستری زنده که ترکیبی از ابزار و آلات موسیقی غربی و چینی است. همه اینها به همراه لباس‌‌‏های رنگارنگ سنتی و پس زمینه‌‌‏ای متحرک که هنرمندان نمایش با آنها ارتباط برقرار می‌‌‏کنند، تکمیل می‌‌‏شود. شن یون شامل لحظاتی عمیق همراه با اپرای چینی که با ابزار موسیقی دو سیم «آرهو» اجرا می‌‌‏شود نیز هست. درست مثل سفری می‌‌‏ماند که همراه با لبخند دو مجری که به زبان انگلیسی و چینی صحبت می‌‌‏کنند همراه می‌‌‏شود.

شن یون، توسط گروهی از چینی‌‌‏ها در سال ۲۰۰۶ در نیویورک تاسیس شد؛ توسط افرادی که بدلیل آزار و اذیت شدن توسط رژیم کمونیستی در چین، از چین گریختند. پیش زمینه آن خیلی متفاوت از داستان دانشمندان یونانی در قرن بیست و یکم نیست که از امپراتوری مهاجم عثمانی فرار کردند و فرهنگ سنتی خودشان را در سواحل ایتالیا بنا نهادند. به همین خاطر این طور به نظر می‌‌‏رسد که چین باستان دوباره متولد شده است اما نه در چین، بلکه در آمریکا.

رقص کلاسیک چینی چیست؟

ممکن است با رقص‌‌‏ کلاسیک باله آشنا باشید که کمتر از ۴۰۰ سال پیش در زمان پادشاه فرانسه، لویی چهاردهم بوجود آمد. این درحالی است که رقص‌‌‏های کلاسیک چینی که همچون عتیقه‌‌‏ای ارزشمندند، تاریخشان به زمان بسیار دوری پیش از آن، به دوره امپراتوران چینی و حداقل سه هزار سال قبل بر می‌‌‏گردد. تصور کنید که مجسمه‌‌‏های یونان یا مصر باستان در یک موزه زندگی می‌‌‏کنند و برای شما فرم‌‌‏های رقص فرهنگ‌‌‏های پیشرفته خودشان را که هم اکنون از بین رفته‌‌‏اند، نشان می‌‌‏دهند. این به ما می‌‌‏گوید که شن یون از ارزش های باستانی بسیاری برخوردار است.

سینتیا پیناگوا، رقصنده باله و رقص‌‌‏های فولکوریک و قومی، وقتی در سال ۲۰۱۸ در مرکز لینکلن در شهر نیویورک شوی شن یون را دید، گفت: »من واقعا آن را دوست داشتم، انگار هیپنوتیزم شده بودم. به عنوان یک رقصنده و مربی رقص، انگار در این دنیا نبودم، بخاطر شکوه زیبایی، فرهنگ و همچنین مهارت‌‌‏های تکنیکی آنها که کاملا بی نقص بودند… تاریخ، معنویت، همه چیز آنجاست.»

آتول ویلوگبای اوم، رقصنده مشهور سابق باله، وقتی در سال ۲۰۱۷ در ملبورن استرالیا، اجرای شن یون را دید گفت: «همانند یک جادو است. این چهارمین بار است نمایش‌‌‏های شن یون را می‌‌‏بینم و نمی‌‌‏توانم باور کنم که چقدر آنها کامل هستند. نمی‌‌‏خواستم دوباره بیایم و آن را ببینم چرا که نمی‌‌‏توانستم این حقیقت را که چقدر کامل هستند را بپذیرم، انگار حسودیم می‌‌‏شد. کاش می‌‌‏توانستیم چنین کمالی را در باله کلاسیک هم بیاوریم. ما تلاشمان را کردیم ولی به آنجا نرسیدیم.»

رقص کلاسیک چینی، سیستم و مدرسه رقص مخصوص خودش را دارد و شامل مجموعه خیره کننده‌‌‏ای از پرش، جهش، تکنیک‌‌‏های همراه با غلتیدن، و حرکات دشوار فیزیکی است – اینطور به نظر می‌‌‏رسد که منشا بسیاری از تکنیک‌‌‏های تماشایی اکروباتیک و ژیمناستیک چینی است که احتمالا شما در جاهای دیگر تماشا کرده‌‌‏اید. همچنین رقص کلاسیک چینی شامل حرکاتی ترکیبی است که شما احتمالا جای دیگری آنها را ندیده‌‌‏اید. این حرکات خودشان را در داستان‌‌‏های نمایشی نشان می‌‌‏دهند- چیزی شبیه ترکیبی از باله و شکسپیر است: وقار و زیبایی و ظرافت در فرم انسانی از یک سو، و از سوی دیگر، نمایشنامه‌‌‏های رولیکس که می‌‌‏تواند به شدت دراماتیک یا خنده دار باشند.

تیم الن، کمدین و بازیگر معروف که در سال ۲۰۱۷ در لس آنجلس از این نمایش دیدن کرد، گفت: «من حسی از شوخ طبعی را تجربه کردم، به نظر می‌‌‏رسد این نمایش مختص فرهنگ خاصی نیست. کمدی، کمدی است و من موسیقی کمدی‌‌‏اش را دوست دارم و می‌‌‏توانم بگویم وقتی چیزی خنده دار است می‌‌‏تواند بخنداند حتی اگر چینی نتوانم صحبت کنم و این کاملا شگفت انگیز است.»

حدود نیمی از برنامه‌‌‏های نمایش، ما را به داستانها و حکایات برگرفته از رمان‌‌‏هایی از افسانه‌‌‏های قدیمی مربوط به قهرمانان آن زمان‌‌‏ها می‌‌‏برند . تلخ‌‌‏ترین بخش این برنامه می‌‌‏تواند مربوط به صحنه هایی باشد که وضعیت حاضر در چین را تشریح می‌‌‏کند؛ جایی که تمرین کنندگان صلح جوی «فالون دافا» در چین کمونیست مورد آزار و اذیت قرار می‌‌‏گیرند.  کاردینال جوزف زین زو کیون از کلیسای کاتولیک هنگ کنگ، که در سال ۲۰۱۷ این نمایش را در تایوان دید، گفت: ” تمرین کنندگان مورد اذیت و آزار قرار گرفته فالون دافا در چین، حقیقت را می‌‌‏گویند، اما این کار را به شیوه صلح آمیز انجام می‌‌‏دهند. آنها امیدوارند که حتی کسانی که مرتکب اشتباه شده‌‌‏اند در نهایت بتوانند متوجه اشتباه خود بشوند و از آن دوری کنند. این نحوه بیان آزار و شکنجه، با کشمکش‌‌‏ها و مبارزات قدرتی سیاسی فرق می‌‌‏کند؛ آنها به باورهای خود پایبند هستند.»

نمایش‌‌‏های زیبای شن‌‌‏یون، دارای محتوای فرهنگ ۵۰۰۰ ساله چین است که فرهنگی جهانی بوده است همانطور که ما شاهد توسعه بخش‌‌‏هایی از این عناصر فرهنگی در هنرهای باله و هنرهای رزمی در هر نقطه جهان هستیم. ورای فرهنگ خاصی بودن این نمایش، آن را تبدیل به نمایشی دلپذیر برای همه انسان‌‌‏ها با هر فرهنگی در سراسر دنیا نموده است. شن یون، جایی است که هنر ناب و زیبا با زبان زیبای هنر رقص و موسیقی صحبت می‌‌‏کند. شن یون، لایه جدیدی از فرهنگی را نشان می‌‌‏دهد که مردم بسرعت آن را به عنوان نمایشی زیبا و عالی می‌‌‏شناسند.

این نمایش به زودی از ۲۶ تا ۳۱ ماه مارس ۲۰۱۹ در شهر تورنتو در سالن  Four Seasons Centr، هشت اجرا خواهد داشت. علاقه‌‌‏مندان می‌‌‏توانند برای تهیه بلیط به سایت زیر مراجعه نمایند:

www.shenyun.com

مطالب دیگر:

نماینده پارلمان کانادا : ابعاد معنوی شن یون غنی و ژرف است

زوج ایرانی کانادایی : به ایرانیان توصیه می‌‌‌‏کنیم که شن یون را ببینند

تورنتو تا چند روز دیگر میزبان ارکستر سمفونی بی نظیر شن یون خواهد بود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی