logo_eet

نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران

نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران
نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران
نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران
نمایش شکوه اساطیر شاهنامه در کاخ سعدآباد تهران

«سی» کنسرت – نمایش فاخری از همایون شجریان و سهراب پورناظری، بر اساس سه داستان از شاهنامه شامل زال و رودابه، رستم و اسفندیار و رستم و سهراب – از پانزدهم مرداد ماه در کاخ سعدآباد به روی صحنه رفته است. موسیقی این اثر برگرفته از موسیقی نواحی، سنتی و معاصر ایران است و در بخش‌هایی موسیقی کلاسیک غربی است.

این کنسرت – نمایش تلاشی است جهت بازسازی هویت ملی که با تکیه بر موضوع فرهنگ، هنر و اندیشه ایرانی با حضور تعدادی از چهره‌های موسیقی، نمایش و همچنین انیمیشن روی صحنه می‌رود تا پلی ارتباطی میان نسلِ امروز و شاهنامه‌ فردوسی باشد. سحر دولتشاهی، بهرام رادان، مهدی پاکدل، بانیپال شومون، حسین صوفیان و صابر ابر بازیگران این نمایش هستند.

در نشستی که در هتل «اسپیناس پالاس» برگزار شد همایون شجریان درباره «سی» گفت: این کار با کنسرت‌های همیشگی تفاوت دارد. حداقل برای من کار نویی است و بسیار هیجان‌زده هستم. همایون شجریان که قرار است «سی» با آواز او همراه باشد، ادامه داد مرکز این پروژه چه در اشعار، چه در متن و چه در نقش‌های روی صحنه، شاهنامه است.

وی افزود هدف اصلی من و سهراب پورناظری این است که بتوانیم نسل‌های مختلف را کنار هم بنشانیم و کاری را خلق کنیم که از چند نسل شنونده داشته باشد و بتوانیم پیام شاهنامه را برسانیم. برای همین انتخاب فرم‌های موسیقی و نمایشی در این راستا بوده که افراد با سلایق و فرهنگ‌های مختلف از آن لذت ببرند و نگاهی به شاهنامه داشته باشند و با این گنجینه فارسی بیشتر آشنا شوند.

این خواننده با بیان اینکه تنها جایی که مناسب این اجرا است فضای باز کاخ سعدآباد است، اظهار کرد: ما نقش‌هایی مانند زال، رودابه، رستم، اسفندیار، سهراب، منجم و پری داریم.

در این نشست امیرحسین ماحوزی به عنوان دراماتورژ (نمایش پرداز) این پروژه چند رسانه‌ای در سخنانی گفت: فردوسی با پاسبانی از اساطیر ایرانی توانست فرهنگی را ایجاد کند، ادامه داد: ما در یکی از حساس‌ترین دوران‌های ایران هستیم و آیا می‌توانیم با شرایط آشوب منطقه فرهنگ ایران زمین را بازسازی کنیم؟ در این آشوب کماکان اسطوره‌ها هستند که می‌توانند ما را نگه دارند.

کارگردان «سی» علی‌اصفر دشتی است. «سی» را نغمه ثمینی نوشته و حمید نعمت الله هم به عنوان مشاور در کنار این پروژه حضور دارد. اجرای پروژه‌ی «سی» از ۱۷ مرداد آغاز شده و تا ۱۰ شهریور ادامه دارد. تمام بلیت‌های این کنسرت – نمایش به فروش رفته و امکان تمدید اجراها وجود دارد.

مطالب دیگر:

ریشه ضرب المثل « قمپز در کردن »

درناهای کاغذی و یادی از فاجعه بمباران اتمی ژاپن

روغن آرگان : مرطوب‌‌‏کننده‌ای بسیار خالص، و قابل‌‌‏خوردن

اخبار مرتبط