مایکل کوپر در رویدادی در ماه مه۲۰۱۷ درخصوص مخالفت با موارد نقض حقوق بشر علیه تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین صحبت می‌کند. (minghui.org)
مایکل کوپر در رویدادی در ماه مه۲۰۱۷ درخصوص مخالفت با موارد نقض حقوق بشر علیه تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین صحبت می‌کند. (minghui.org)

نماینده مجلس کانادا: حزب کمونیست چین و سازمان بهداشت جهانی باید درباره این پاندمی پاسخگو باشند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

نوشته: مینگ هویی

مایکل کوپر، عضو پارلمان در کانادا، در مصاحبه اخیر خود گفت که باید تحقیق مستقلی درباره مسئولیت‌های‌ حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) و سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با پاندمی ویروس کرونا، صورت گیرد.

اروین کاتلر، وزیر سابق لیبرال دادگستری، از کانادا خواست تا مجازات‌هایی به سبک ماگنیتسکی را روی مقامات چینی اعمال کند. مقاماتی که در طول شیوع اولیه این ویروس، با افشاگران ازجمله کارمندان پزشکی و شهروندان، بدرفتاری کرده یا آنها را مجبور به سکوت کردند.

مقاله‌ای در تاریخ ۱۴آوریل۲۰۲۰ در گلوب اند میل منتشر شد با عنوان «وزیر سابق لیبرالِ دادگستری خواهان مجازات‌ مقامات چینی است که شیوع اولیه کوید۱۹ را مخفی کردند.» کاتلر در این مقاله اظهار کرد«حزب کمونیست چین باید رسوا شود و در دادگاه افکار عمومی، در دادگاه‌های حقوقی واقعی از طریق اقدامات شبه‌جرم بین‌المللی و از طریق مجازات‌های مگنیتسکی پاسخگو باشد.»

بازنگری درباره رابطه با ح‌ک‌چ

آقای کوپر گفت چین خیلی زود از این اپیدمی مطلع شد، اما مقاماتش اقدامی نکردند. درعوض مخفی‌اش کردند، آن را کم‌اهمیت جلوه دادند و باعث شدند جهان نتواند خودش را برای مقابله با این فاجعه بزرگ آماده کند. او خواستار تحقیقاتی مستقل، مانند تحقیقات پیشنهادیِ ایالات متحده و استرالیا، شد تا مسئولیت ح‌ک‌چ در این جریان مورد بررسی قرار گیرد.

به‌طور مشابه، سازمان بهداشت جهانی صرفاً به اطلاعات ح‌ک‌چ اعتماد و در مأموریت خود برای حفظ امنیت عمومی ناموفق عمل کرد. نقش این سازمان در کم‌اهمیت‌ جلوه‌دادن خسارت جهانیِ ناشی از پاندمی ویروس کرونا نیز بسیار جدی است.

به همین دلایل، کوپر گفت که از دولت کانادا خواسته است تا طی اقداماتی اطلاعاتی کسب کند در این خصوص که چطور ح‌ک‌چ اطلاعات را سرکوب و مردم را گمراه کرده است. او بر فوریت بازنگری روابط کانادا با چین تأکید کرد، چراکه ح‌ک‌چ باید پاسخگو باشد.

لحظه چرنوبیل

آقای کاتلر، حامی جدی حقوق بشر، گفت که به اعتقاد او اگر چین زودتر دست به اقدام می‌زد، شیوع این ویروس می‌توانست به‌مقدار قابل‌توجهی کاهش یابد. او توضیح داد: «می‌توانیم آنهایی را که مسئول ناپدید شدن پزشکان، مانند دکتر آی فن، رئیس بخش اورژانس بیمارستان مرکزی ووهان، هستند، هدف قرار دهیم. دکتر آی فن در حال حاضر مفقود است.»

دکتر فن از طریق رسانه‌های اجتماعی نگرانی‌های اولیه خود را درباره این ویروس با همکارانش به اشتراک گذاشت، اما با انتشار این اطلاعات، پلیس هشت پزشک، ازجمله لی ونلیانگ (افشاگر دیگری که بعداً براثرِ ابتلا به این ویروس درگذشت)، را تنبیه کرد.»

به‌گفته این مقاله: «آقای کاتلر اظهار کرد که چین اطلاعات را در یک دوره اولیه بسیار مهم از عموم مردم مخفی کرد و به مطالعه‌ای از دانشگاه ساوت‌همپتون در انگلیس نیز اشاره کرد که برطبقِ آن اگر چین سه هفته زودتر وارد عمل می‌شد، این امکان وجود داشت که جلوی ۹۵درصد از موارد ابتلا به این ویروس گرفته شود.»

او این شیوع را «لحظه چرنوبیل» چین خواند و اشاره کرد که چگونه مقامات در اتحاد جماهیر شوروی سابق، وسعت کامل یک سانحه هسته‌ای را در سال ۱۹۸۶ در اوکراین مخفی کردند. کاتلر گفت که انتظار داشت شکایاتی علیه ح‌ک‌چ تنظیم شود. او همچنین نوشت: «قانون سرگئی ماگنیتسکی به کانادا اجازه می‌دهد مسدودکردن دارایی و ممنوعیت سفر را برای ناقضان حقوق بشر در سراسر جهان اعمال کند.»

 

مطالب دیگر:

راه حل‌‏های جلوگیری از اختلال خواب ناشی از نگرانی از ویروس کرونا

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

هزاران ربات‌ چینی در توئیتر، تبلیغات دروغ حزب کمونیست را پخش می‌کنند