Asset 2

 ادعای شاهد دادگاه نوادا چه بود؟

نوادا کاری که می‌کردند این بود که مرتباً این دیسک‌‌‌‏ها را به دستگاه وصل و بعد قطع می‌‌‌‏کردند ... دیسک‌‌‌‏ها یک شماره سریال روی خود داشتند.
(NTD Television)

طبق آنچه از جلسه استماع مدارک در دادگاه دادرسی حقوقی «کارسون سیتی» در روز ۳ دسامبر منتشر شد، شاهدی که از سوی کارزار «ترامپ» به دادگاه رسیدگی به شکایات انتخاباتی «نوادا» معرفی شده بود، ادعا کرد دیسک‌های حافظه‌ای که اوائل مدت شمارش آرا برای ذخیره کردن تعداد مجموع آرای پردازش شده در دستگاه‌های شمارشگر استفاده می‌شدند، باعث شدند تعداد مجموع آرا به طرز نامعلومی یک شبه دگرگون شود.

به گفته «جس بینال»، وکیلی که مدارک را از جانب کارزار «ترامپ» به دادگاه ارائه داد، این شاهد که نامش تحت فرمان یک حکم حفاظتی محرمانه باقی مانده، گفته است تعداد مجموع آرای شمرده شده پایان هر روز شمارش از دستگاه‌های شمارشگر جمع آوری و در طول شب در یو‌‌‌‏اس‌‌‌‏بی درایو ذخیره می‌‌‌‏شدند.

«بینال» گفت: «کاری که می‌کردند این بود که مرتباً این دیسک‌‌‌‏ها را به دستگاه وصل و بعد قطع می‌‌‌‏کردند … دیسک‌‌‌‏ها یک شماره سریال روی خود داشتند. به دفعات زیادی پیش آمد که دیسکی با یک رقم از مجموع آرای شمارش شده از دستگاه خارج شود و صبح روز بعد که به دستگاه وصل شده، عدد متفاوتی در خود داشته باشد. عددی که گاه بیشتر و گاه کمتر شده است.»

«این به این معناست که حقیقتاً رای‌هایی در تاریکی شب از ناکجاآباد ظاهر شده‌اند و حساب و کتاب‌های ذخیره شده روی این دستگاه‌ها ناپدید شده‌اند.»

بینال گفته است که این یو‌‌‌‏اس‌‌‌‏بی درایو‌‌‌‏ها رمزگذاری نشده بودند و دستگاه‌‌‌‏های شمارش آرا هم تحت حفاظت هیچ کلمه عبوری قرار نداشتند.

«این دیسک‌‌‌‏ها به چند لپ تاپ هم وصل شده‌‌‌‏اند، که در این صورت احتمال دستکاری خود لپ تاپ‌‌‌‏ها هم وجود داشته است.»

ادعاهای مربوط به دستکاری مجموع آرای شمارش شده تنها یکی از سری مدارکی است که «بینال» در جلسه استماع مدارک این دادگاه دادرسی حقوقی ارائه کرده است؛ از اولین مورد ادعای تقلب به این سبک از تلاش‌‌‌‏های پساانتخاباتی تیم حقوقی «ترامپ» است، که اکنون در ۶ ایالت مختلف به جریان افتاده است.

در مرکز اعتراضات به انتخابات «نوادا» تعداد فراوانی بسته‌‌‌‏های آرا قرار دارند که به ادعای کارزار «ترامپ» به صورت غیرقانونی اخذ، پردازش یا شمارش شده‌‌‌‏اند، از جمله حدود ۴۰ هزار رای دهنده که به گفته آن‌‌‌‏ها دو بار رای داده‌‌‌‏اند. کارزار او هم چنین این بحث را طرح می‌‌‌‏کند که امضای بیش از ۱۳۰ هزار رای فقط توسط یک دستگاه بررسی و تایید شده است که این کار هم ناقض قوانین انتخاباتی ایالت «نوادا» است.

تقاضای کارزار «ترامپ» از دادگاه این است که رای به تایید ایرادات وارد شده به روند انتخابات داده و اجازه ندهد افرادی که نماینده جو بایدن هستند، کسی که در این شکایت حقوقی متهم محسوب می‌‌‌‏شود، به عنوان نمایندگان ایالت «نوادا» در کالج انتخاباتی حاضر شوند.

«بینال» گفت: «هر یک از مواردی که شناسایی کرده‌‌‌‏ایم، از نو سبب می‌‌‌‏شود یک بار دیگر صحت آرای اهالی درستکار «نوادا» زیر سوال برود … ما متوجه هستیم که این یک موقعیت غیرمعمول است اما نمی‌‌‌‏توانیم چشم خود را هم بر روی تقلب انتخاباتی ببندیم. اگر قصد داریم هم چنان فانوس راهنمای دموکراسی نیابتی در دنیا باقی بمانیم، وقتی چیزی درست پیش نرفت- که در اینجا درست پیش نرفته- نمی‌‌‌‏توانیم به راحتی آن را نادیده بگیریم. این روش ما، مردم آمریکایی نیست. ما اشتباهاتمان را تصحیح می‌‌‌‏کنیم.»

«کوین همیلتون»، وکیل مدافع متهمان، دفاعیه مفصلی ارائه داد که در آن همه اتهامات طرح شده از سوی کارزار «ترامپ»، مورد به مورد به چالش کشیده شده بود.

«همیلتون» گفت: «ساده بگویم، برای کسب یک پیروزی خیره کننده، به مدارک خیره کننده نیاز دارید؛ اما شاکیان ما در این دادگاه چنین مدرکی در اختیار ندارند.»

«همیلتون» استدلال خود را با این اظهارات دنبال کرد که ایرادات قانونی مشابهی به استفاده از دستگاه مطابقت دهنده امضا در دادگاه‌‌‌‏های دیگر هم مطرح شده که همه بدون استثنا مردود اعلام شده‌‌‌‏اند. او همچنین در مورد اعتبار «یه‌‌‌‏سه کمزول» صحبت کرد؛ کمزول، شاهد کلیدی بر علیه متهمان و کسی است که در شهادتش از یک تحلیل آماری استفاده کرده که به احتمال غیرقانونی بودن شمار عظیمی از رای‌‌‌‏های اخذشده اشاره می‌‌‌‏کند.

در اظهارات متقابلی که در پایان جلسه دادرسی بیان شد، «بینال» به این نکته اشاره کرد که متهمان به تحلیل «کمزول» ایرادی نگرفته‌‌‌‏

اند و در عوض سوابق و صلاحیت او را زیرسوال بردند. «کمزول» کار خود را به عنوان مدیر ارشد داده در کمیته ملی حزب جمهوری خواه از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد.

«جیمز راسل»، در نهایت شکایت تیم دونالد ترامپ را مردود اعلام کرد.

مطالب دیگر:

افسر سابق سیا: بی‌نظمی در انتخابات ۲۰۲۰ می‌تواند بخشی از یک طرح بزرگ‌تر باشد

ویدئویی از جورجیا نشان‌دهنده شمارش «چمدان‌های رای» بدون حضور ناظران است

ژنرال فلین: «کودتایی در جریان است»

شهادت یک پیمانکار: هزاران رای چندین و چند بار در دستگاه‌‌‏های «دومینیون» اسکن شده‌‌‏اند

اخبار مرتبط