Search
Asset 2

نوبل ادبیات امسال به یک ژاپنی رسید

نوبل ادبیات امسال به یک ژاپنی رسید
(Ian Gavan/Getty Images)
نوبل ادبیات امسال به یک ژاپنی رسید
(Ian Gavan/Getty Images)

آکادمی نوبل مستقر در سوئد، برنده جایزه نوبل ادبیات امسال را اعلام کرد. به گزارش رادیو سوئد، به گفته سارا دانیوس، دبیر دائمی آکادمی نوبل، آقای «کازوئو ایشی‌گُورو» نویسنده ژاپنی‌تبار انگلیسی و یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان معاصر انگلستان برنده این جایزه است.

برندگان جوایز نوبل هر سال جایزه خود را در یک مهمانی ویژه در روز ۱۰ دسامبر در استکهلم دریاف می‌کنند. این تاریخی است که آلفرد نوبل، خالق جایزه نوبل و مخترع دینامیت در آن درگذشته است.

کازوئو ایشی‌گُورو در سال ۱۹۸۶ برای کتاب هنرمندی از جهان شناور برنده جایزه وایت‌برد و در سال ۱۹۸۹ نیز برای همین کتاب، برنده جایزه بوکر شده بود. رمان «بازمانده روز» از کازوئو ایشی‌گُورو یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار این نویسنده است و فیلمی از روی این رمان و با همین نام با بازی آنتونی هاپکینز و اما تامپسون ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیتۀ نوبل امسال ارزش نقدی جایزه را معادل یک میلیون کرون سوئدی افزایش داده است. بدین ترتیب امسال جوایز نوبل حدود ١٠۵هزار یورو بیشتر از جوایز سال ٢٠١۶ خواهد بود و به ٩۴۴هزار یورو (٩ میلیون کرون سوئد) خواهد رسید.

جایزه نوبل ادبیات یکی از پنج جایزه نوبل است و هرسال به نویسنده‌ای داده می‌شود که به گفته آلفرد نوبل برجسته‌ترین اثر با گرایش آرمان‌خواهانه را نوشته باشد. منظور از «اثر» معمولاً مجموعه کارهای نویسنده‌است، اگرچه گاه در متن مربوط به جایزه از آثار مشخص نیز نام برده شده‌ است.

سال گذشته، اعطای جایزه به باب دیلان تصمیمی «غیرمتعارف» و متفاوت با سنت آکادمی بود که بحث‌های فراوان برانگیخت. بر اساس وصیت‌نامه آلفرد نوبل، جایزه هر سال باید به کسی اعطا شود که «در حوزه ادبیات برجسته‌ترین مجموعه آثار را در جهتی آرمانی یا ایدئال» خلق کرده‌باشد. آکادمی سوئد برنده را تعیین می‌کند و در اوایل اکتبر هرسال آن را اعلام می‌کند.

مطالب دیگر:

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

ضرب المثل‌‌‏های رایج با توضیحات کوتاه و مختصر

چطور به بچه ها «نه» بگوییم؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی