Search
Asset 2

نوروز، در تقویم و جشن‌های ونکوور ثبت شد

(Robert Giroux/Getty Images)
(Robert Giroux/Getty Images)
(Robert Giroux/Getty Images)

در یکی از جلسات اخیر شورای شهر ونکوور، «نوروز» در تقویم رسمی و فهرست جشن‌های این شهر رسماً ثبت شد.

در این جلسه مقرر شد روز ۲۰ مارس (یکم فروردین)، یکی از سالن‌های مطرح ونکوور (سیتی هال)، برای جشن نوروز در اختیار جامعه ایرانیان این شهر قرار بگیرد و مسئولان فرهنگی این شهر برای برگزاری جشن نوروز مشارکت و همکاری داشته باشند. ضمناً قید شد که شهردار و اعضای شورای شهر ونکوور نیز در این جشن حضور داشته باشند.

در مصوبه شورای شهر ونکوور اشاره شده است که  نوروز یک جشن بهاری (اعتدال شب و روز) است که به عنوان روز آغاز سال برای صدها میلیون نفر در سراسر جهان به شمار می‌رود، و در بیش از ۱۵ کشور از اروپای شرقی تا آسیای مرکزی و جنوبی جشن گرفته می‌شود.

همچنین در این سند ذکر شده است که نوروز موجب پیوند بین مردم دارای فرهنگ‌ها و پیشینه‌های مختلف، با طبیعت می‌شود، و ونکوور به خاطر پیوندش با طبیعت به خود می‌بالد. در ادامه یادآور شده است که نوروز در فهرست میراث ناملموس یونسکو نیز ثبت شده است.

در جلسه شورای شهر ذکر شد که ایران در بین ۱۰ کشور برتری است که به ونکوور مهاجر می‌فرستد و زبان فارسی  یکی از ۱۰ زبان غیر رسمی در این شهر است.

شورای شهر ونکوور با یادآوری مصوبه سال ۲۰۰۹ مجلس کانادا که طی آن جشن نوروز را به تقویم ملی این کشور افزوده است، آورده است که  «استان بریتیش کلمبیا روز ۲۰ مارس را به عنوان نوروز اعلام کرده است.»

مطالب دیگر:

نمایش حیرت انگیز و زیبای « شن یون » به تورنتو باز می‌‌‏گردد

اعتراض والدین در تورنتو به برنامه آموزش جنسی به کودکان

انتشار تصاویر مشکوک به سفینه فضایی در استرالیا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی