Search
Asset 2

نکاتی ساده برای صرفه‌جویی در مصرف آب در خانه

conserve_water-700x420

آب سرمنشأ زندگی است و هر روز از زمانی که بیدار می‌شوید تا زمانی که به رختخواب می‌روید، به آن نیاز دارید. رعایت نکته زیر کمک می کند نسبت به میزان مصرف آب مسئولانه‌‏تر عمل کنید و در مقابل به عنوان پاداش، در صورتحساب ماهیانه خود نیز صرفه جویی کنید:

بهداشت فردی:

  • مسواک زدن

 انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند برای مسواک زدن دو دقیقه کافی است. از طرفی در صورت باز بودن شیر آب هنگام مسواک زدن در طول دو دقیقه حدود ۸ لیتر آب هدر می‌رود. بنابراین بهتر است مسواک خود را مرطوب کرده، شیر آب را بسته و در پایان مسواک زدن دوباره آن را باز کنید.

  • شستن دست

مانند مسواک زدن، در تمام طول مدت شستن دست نیازی به باز بودن شیر نیست. برای شستشوی دست ابتدا شیر را باز، هنگام شستشو، شیر را بسته و در انتها برای آب‌کشی دوباره باز کنید.

  • دوش گرفتن

مدت زمان دوش گرفتن خود را با تنظیم آلارم تلفن خود به مدت ۵ دقیقه کاهش دهید. همچنین هنگامی که شما در حال شستن موهای خود، صابون زدن یا اصلاح هستید، آب را ببندید. اگر نیاز است آب داخل دوش چند دقیقه طول بکشد تا گرم شود، یک سطل را زیر آن نگه دارید و آب سرد را در حیاط خود جهت آبیاری گیاهان و یا شستشوی اتوموبیل خود بکار ببرید.

در امور داخلی خانه:

همه شیرآلات، اتصالات، فاضلاب و همین‌طور لوله‌های زیرین سینک و روشویی، اتصالات ماشین‌های لباسشویی و ظرف‌شویی را چک کنید و از عدم نشت مطمئن شوید.

صورتحساب آب را به صورت ماهیانه بپردازید (به تعویق نیاندازید)، به طوری که بتوانید ببینید که آیا صورتحساب شما به طور ماه به ماه افزایش می یابد یا خیر. این افزایش می‌تواند نشانه‌ای از نشتی باشد که پول و آب شما را هدر می‌دهد.

سعی کنید برای خرید وسایل جدیدی که منجر به کاهش مصرف آب می‌شود هزینه کنید. وسایلی مانند توالت‌های کم مصرف، اتصالات حمام و سردوش  با  برچسب‌های WaterSense. اگر می‌‏توانید، ماشین لباسشویی قدیمی خود را با نمونه‌های دارای گواهی انرژی استار – Energy Star جایگزین کنید که  ۳۳ درصد کمتر از مدل‌های رایج مصرف دارند. یک ماشین ظرفشویی با گواهی انرژی استار می‌‏تواند حدود ۱۵ هزار لیتر آب را در طول عمر خود صرفه‌جویی  کند.

  • لوله‌های خود را عایق بندی کنید. صرفه جویی در مصرف انرژی و آب به واسطه این عایق‌بندی می‌تواند با گذشت زمان هزینه‌ای که صرف عایق بندی کردید را برگرداند. عایق‌بندی می‌تواند باعث شود زمان کمتری برای گرم شدن آب صرف شود و آب کمتری در این مدت زمان هدر رود.

 

مطلب دیگر: آب، عنصرِ قدرت و صبر

کارهای روزانه

  • شستن ظرف‌ها

اگر ظرف‌ها را با دست می‌شویید بگذارید آب در سینک‌ ظرف‌شویی جمع شود. اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که قبل از روشن کردن کاملاً پر از ظرف شده است.

  • لباسشویی

شبیه به ماشین ظرفشویی، اجازه دهید مخزن ماشین کاملا پر از لباس شده باشد.

  • بازیافت آب آشپزخانه

هنگامی که پخت و پز می کنید، راه‌‏های زیادی برای بازیافت مجدد آب و استفاده دوباره از آن وجود دارد. مثلا هنگام آبکش کردن پاستا و ماکارونی، آب خروجی را پس از سرد شدن، برای استفاده در باغچه به کار برید.

باغچه و فضای باز:

از بشکه باران استفاده کنید. این بشکه‌ها زیر ناودان‌ها قرار می‌گیرد و آب باران به جای هرز رفتن به داخل آنها هدایت می‌شود و جهت آبیاری استفاده می‌شود. برای آبیاری از سردوشی استفاده کنید و آن را سر شلنگ نصب کنید.

در محوطه باغچه از گیاهانی استفاده کنید که در برابر خشکسالی مقام‌تر هستند و به آب کمتری نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که روی خاک تمام گیاهان، درختچه‌ها و گل‌ها را با مالچ (خاک‌برگ، لاشه برگ) پوشش داده‌اید.

در صورت امکان از سنسورهای هوشمند استفاده کنید که میزان نیاز به آبیاری در نقاط مختلف باغچه را تشخیص می‌دهد.

هرگامی که جهت صرفه‌جویی در مصرف آب بردارید، خواه خرید وسایل خانگی باشد که در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند و یا تغییر رویکرد‌تان در مصرف، پس‌اندازی خواهد بود برای آینده شما و فرزندانتان.

مطالب دیگر:

فصل یک : استراتژی‌های شیطان برای نابودی بشریت

افزایش کنترل چین بر تلویزیون، رادیو و کتاب‌های درسی

قند خون و حالات روحی : هنر متعادل کردن روحیه توسط غذا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی