logo_eet

نگرانی برای سرنوشت کاخ ورسای تهران

نگرانی برای سرنوشت کاخ ورسای تهران
نگرانی برای سرنوشت کاخ ورسای تهران
نگرانی برای سرنوشت کاخ ورسای تهران
نگرانی برای سرنوشت کاخ ورسای تهران

در انتهای شمالی خیابان جردن تهران، بنایی زیبا و فاخر قرار دارد که البته سال‌ها است متروکه مانده است. این بنا که به کاخ ورسای یا کاخ ثابت پاسال معروف است پیش از انقلاب ۱۳۵۷ متعلق به یک سرمایه دار ایرانی به نام حبیب‌الله ثابت پاسال بوده است و پس از انقلاب مصادره شد.

نمای اصلی بنا ثابت شباهتی زیادی به نمای جنوبی کاخ سفید دارد که یکی از مشهورترین بناهای نئوکلاسیک است. معماری این بنا از روی اقامتگاه قرن هجدهمی مادام دوباری ، قصر پتی تریانو در کاخ ورسای ساخته شده که آنژ ژاک گابریل آن را طراحی کرده است.

اما این روزها این بنای زیبا و متروکه توجه رسانه‌ها و مردم را به خود جلب کرده است. چرا که ظاهراً از سوی مدیریت شهری تصمیماتی برای این ملک گرفته شده است و کاربری‌های تازه‌ای نظیر مجتمع تجاری، هتل و یا مسجد برای این ملک در نظر گرفته شده است.

فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار و اشیا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ‌اضطراری خانه ثابت پاسال در فهرست میراث ملی کشور طی آینده خبر داد. هدف از این اقدام حفظ این ملک و بنا از هرگونه تغییر و تعرضی است.

از سویی دیگر مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران گفته است که کاخ ثابت پاسال تخریب نمی‌شود و با حفظ بنا در ۲۰ درصد از زمین ضلع غربی این بنا مجموعه‌ای مکمل با عنوان هتل و مرکز فرهنگی ساخته می‌شود.

به گفته بسیاری از کارشناسان معماری این بنا که در گذشته به قصر سنگی نیز مشهور بوده، از آثار منحصر بفرد در معماری تهران و کشور است و پیش از انقلاب، گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانه شهر تهران به شمار می رفت که ارزش آن در آن زمان ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود.

اخبار مرتبط