logo_eet

ملوان سابق نیروی دریایی آمریکا به دلیل صادرات تجهیزات نظامی به چین به ۳۰ ماه حبس محکوم شد

نیروی دریایی زمانی‌که در اکتبر ۲۰۱۸ از عراق بازگشت، به مأموران اجرای قانون اعتراف کرد می‌دانست شوهرش تجهیزات نظامی غیرقانونی به چین می‌فرستد.
(U.S. Navy via Getty Images)

وزارت دادگستری ایالات‌متحده ۲۱ دسامبر اعلام کرد، یک ملوان سابق نیروی دریایی ایالات متحده به‌خاطر همدستی با شوهرش برای ارسال غیرقانونی تجهیزات نظامی حساس دارای محدودیت‌های صادراتی، به چین برای کسب سود به ۳۰ ماه زندان محکوم شد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت دادگستری، یه‌سانگ «آیوی» وانگ ۳۷ ساله، شهروندی آمریکایی با اصالت چینی است که در بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به عنوان متخصص تدارکات در ستاد فرماندهی جنگاوری ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا خدمت می‌کرده و در آن‌جا وظیفه‌اش خرید تجهیزات نظامی بوده است.

بر اساس این بیانیه مطبوعاتی، شوهرش، شائوهوا «اریک» وانگ ۳۸ ساله نیز یک شهروند آمریکایی با اصالت چینی است که همسرش را به «استفاده از موقعیتی که در نیروی دریایی دارد» ترغیب کرده تا تجهیزات نظامی بخرد و بعد به فروش برساند. او اغلب به چین سفر می‌کرد و مشتریانی در این کشور داشت. هم‌چنین انباری برای نگهداری تجهیزات نظامی در چین داشت.

وزارت دادگستری اعلام کرد، این ملوان در مارس ۲۰۱۸ از ایمیل و آدرس پستی نظامی خود در فرماندهی نیروی دریایی برای سفارش دستگاهی استفاده کرده است که «برای شناسایی نیروهای نظامی ایالات متحده در میدان» کاربرد دارد.

هنگامی‌که دستگاه به فرماندهی نیروی دریایی رسید، او در عراق مستقر بود و به فرمانده خود گفت بسته سفارش داده شده چیزی برای سفر کمپینگ شوهرش است.

زمانی‌که در اکتبر ۲۰۱۸ از عراق بازگشت، به مأموران اجرای قانون اعتراف کرد می‌دانست شوهرش تجهیزات نظامی غیرقانونی به چین می‌فرستد.

شوهرش هم‌چنان برای خریدهای بیشتر به او فشار می‌آورد، حتی اقلام مورد نظرش را در یک فایل اکسل به او داده بود. به گفته دادستان‌ها، آیوی وانگ به قدری از دست شوهرش «به ستوه آمده بود» که «گذرواژه ایمیل نظامی خود را به او داد و گفت تجهیزات نظامی مورد نظرش را که محدودیت صادراتی داشتند، از جانب او بخرد.»

بر اساس این بیانیه، جاشوا فلاورز، مأمور ویژه حوزه جنوب غربی سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی می‌گوید وانگ به سوگند خود به نیروی دریایی ایالات متحده خیانت کرد و با تلاش برای خریداری و ارسال غیرقانونی تجهیزات نظامی حساس به چین، آمادگی عملیاتی و ایمنی ارتش کشورمان را تهدید کرد.

آیوی وانگ علاوه بر محکومیت ۳۰ ماهه، ۲۰ هزار دلار نیز جریمه شد. به گفته وزارت دادگستری، شوهر او به دلیل نقشی که در این پرونده داشته است، سوم فوریه سال گذشته به ۴۶ ماه محکوم شد. این دو اهل سن دیگو هستند.

طبق یکی از اسناد دادگاه، آیوی وانگ زمانی هدف تحقیقات قرار گرفت که یکی از افسران امنیتی ویژه در فرماندهی نیروی دریایی متوجه شد چندین بار درخواست مجوز امنیتی سطح بالا کرده است. در حالی‌که بر اساس شغلش، مجوز امنیتی طبقه‌بندی‌شده داشت.

بر اساس این سند دادگاه، زمانی که متوجه شد وانگ در حال تهیه فهرستی از سوابق نیروهای فرماندهی نیروی دریایی، شامل نام و آدرسشان است هم نگران شد.

خانواده وانگ اولین شهروندان چینی نیستند که به صادرات غیرقانونی تجهیزات و فناوری ایالات متحده به چین متهم شده‌اند.

در نوامبر سال گذشته، یک مهندس برق چینی-آمریکایی که برای شرکت موشکی و دفاعی ریتون کار می‌کرد، به دلیل نقض قانون کنترل صادرات ایالات متحده به ۳۸ ماه زندان محکوم شد. این مهندس سعی داشت با رایانه این شرکت که حاوی اطلاعات سیستم هدایت موشکی بود، به چین سفر کند.

سه ماه بعد، یک محقق چینی که ۱۰ سال در یک مؤسسه تحقیقاتی در اوهایو وابسته به بیمارستان نیشن‌واید چیلدرن کار می‌کرد، به جرم دزدی اسرار تجاری ایالات‌متحده و فروش آن‌ها در چین برای کسب سود، به ۳۰ ماه زندان محکوم شد.

مطالب دیگر:

سام براون بک: جهان به جنگ سرد جدیدی علیه حزب کمونیست چین نیاز دارد

پکن به‌دنبال رهبری «نظم نوین جهانی»، رفتارهای خشونت‌آمیز خود را تشدید کرده است

پکن میلیون‌ها دلار به یک ایستگاه رادیویی در واشنگتن برای پخش پروپاگاندا پرداخت کرد

اخبار مرتبط