Search
Asset 2

طفره کاخ سفید از پاسخ به سوالات موجود درباره لپ‌تاپ هانتر بایدن

هانتر بایدن خبر روزنامه پست با استناد به ایمیل‌ها شرح می‌دهد که چگونه هانتر، پدرش جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور وقت را به یکی از مدیران ارشد
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در جلسه توجیهی روزانه در واشنگتن دی سی در 17 مارس 2022 به سؤالات پاسخ می‌دهد (Win McNamee/Getty Images)

کاخ سفید از پاسخگویی به سؤالات مربوط به تحقیقات در حال انجام توسط وزارت دادگستری در خصوص پسر رئیس جمهور جو بایدن، هانتر بایدن و لپ‌تاپ بدنام متعلق به هانتر که روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۲۰ آن را کشف کردند، اجتناب کرده است.

این لپ‌تاپ که حاوی ایمیل‌هایی است مبنی بر جزئیات نحوه استفاده هانتر از قدرت سیاسی پدرش به‌عنوان اهرم فشار در معاملات تجاری خارج از کشور، اولین بار توسط نیویورک پست در طول رقابت‌های ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۰ گزارش شد.

در پی گزارش نیویورک تایمز که این هفته منتشر شد و مدعی بود که وجود این ایمیل‌ها را با استناد به منابع ناشناس تأیید می‌کند، از جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه پرسیده شد که آیا رئیس‌جمهور دیدگاه خود را مبنی بر اینکه خبر روزنامه نیویورک پست «یک مشت چرند» و«یک پاپوش روسی» است تغییر داده است یا خیر.

ساکی پاسخ داد: «من شما را به وزارت دادگستری و نمایندگان هانتر بایدن ارجاع می‌دهم. او کارمند دولت نیست.»

هنگامی که مصرانه از وی پرسیده شد که آیا هنوز به برداشت خود در اکتبر ۲۰۲۰ مبنی بر اینکه خبر نیویورک پست «اطلاعاتی نادرست از جانب روسیه» است پایبند است یا خیر، ساکی پاسخ مشابهی داد.

او گفت: «من شما را به وزارت دادگستری و نمایندگان هانتر بایدن ارجاع می‌دهم. من سخنگوی ایالات متحده هستم. او برای ایالات متحده کار نمی‌کند.»

خبر روزنامه پست با استناد به ایمیل‌ها شرح می‌دهد که چگونه هانتر، پدرش جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور وقت را به یکی از مدیران ارشد یکی از شرکت‌های انرژی اوکراین معرفی کرده بود؛ شرکت «بوریسما هلدینگ».

حدود یکسال بعد، جوبایدن دولت اوکراین را برای اخراج دادستانی که در حال تحقیق بود تحت فشار قرار داد.

کار قبلی بایدنِ جوان با بوریسما نگرانی‌هایی را در خصوص تضاد منافع برانگیخته بود و به نقطه درگیری بدل شده بود؛ درگیری‌ای که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در تماسی که با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین داشت، آن را مطرح کرد و جریاناتی آغاز شد که منجر به اولین استیضاح ترامپ شد.

ساکی و چند تن دیگر از اعضای ارشد کمپین بایدن، با استناد به نامه‌ای که توسط ده‌ها مقام سابق اطلاعاتی امضا شده بود، خبر روزنامه پست را در زمان انتشارش که هفته‌ها قبل از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ بود، به عنوان «اطلاعاتی نادرست از جانب روسیه» رد کردند. توییتر و فیس‌بوک لینک‌های خبر روزنامه پست را بستند و این چندین روز پیش از آن بود که این شرکت‌ها، تحت فشار جمهوری‌خواهانی که شرکت‌های فناوری را به سانسور سیاسی مغرضانه متهم می‌کردند، سیاست خود را تغییر دهند.

نیویورک تایمز که در ابتدا خبر روزنامه پست را «بی‌اساس» نامیده بود، روز چهارشنبه گزارشی درباره تحقیقات فدرال در خصوص پرونده‌های مالیاتی هانتر منتشر کرد و با استناد به چند منبع ناشناس، مدعی شد که وجود این ایمیل‌ها در لپ‌تاپ هانتر تأیید شده است. خبر تایمز به جزئیات ارتباط بین هانتر بایدن و مدیران بوریسما که موجب ملاقاتی با معاون رئیس جمهور وقت، جو بایدن، شده بود نیز پرداخته است.

وزارت دادگستری و نمایندگان قانونی هانتر بایدن هیچ ‌یک به درخواست‌ها برای اظهار نظر در خصوص انتشار این خبر پاسخی ندادند.

مطالب دیگر:

ترامپ گفت در دوران ریاست جمهوری‌اش با پوتین بسیار سختگیر بوده است

زلنسکی خواسته‌های خود را برای مذاکرات اوکراین و روسیه تشریح کرد

پیشرفت اوکراین و روسیه در مذاکرات آتش‌بس

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی