Search
Asset 2

رسوایی هانتر بایدن در معاملات تجاری با مدیران چینی مرتبط با ارتش چین

هانتر بایدن طبق ایمیل‌های به دست آمده توسط نیویورک پست، ظاهرا‌ هانتر بایدن تلاش کرده است تا میلیون‌ها دلار از معاملات مربوط به یک شرکت چینی
(Ng Han Guan/AFP via Getty Images)

طبق ایمیل‌های به دست آمده توسط نیویورک پست، ظاهرا‌ هانتر بایدن تلاش کرده است تا میلیون‌ها دلار از معاملات مربوط به یک شرکت غول انرژی چینی که با ارتش چین ارتباط دارد را به جیب بزند.

در جزئیات ایمیلی که ادعا می‌شود در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۱۷، از طرف جیمز گیلیار از دفتر مشاوره بین‌المللی J2cR به بایدن ارسال شده، به «بسته‌های پاداش» برای شش نفر در معامله‌ای نامشخص، ظاهرا شامل شرکت چینی غول نفتی اخیرا ورشکسته‌شده با نام “CEFC China Energy”، اشاره شده است. ‌

هانتر بایدن، دومین پسر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور پیشین و کاندیدای فعلی ریاست‌جمهوری، «بسته به توافق با شرکت چینی CEFC» به عنوان «رئیس یا معاون» یک شرکت جدید، شناخته شده است.

گیلیار در مورد درخواست اظهارنظر در مورد درگیر بودن وی در این مسئله، اظهار‌نظری نکرده است.

همچنین در این ایمیل به «توافق موقت» اشاره شده است که بر اساس آن شخصی که با عنوان “H” (اشاره‌ای آشکار به‌ هانتر بایدن) شناخته می‌شود، ۲۰ درصد از «سهام» شرکت جدید را در اختیار داشته و همچنین ۱۰ درصد «برای شخص بزرگ کنار گذاشته شده است.» این ایمیل مشخص نمی‌کند که «شخص بزرگ» کیست.

همچنین گیلیار گفته که «اگر کمبودی(!) باشد، خوشحال می‌شوم که جزئیات را با زانگ در میان بگذارم» که آشکارا به زانگ جیان‌جون، مدیر اجرایی سابق در شرکت چینی CEFC، اشاره دارد.

مجمع CEFC China Energy مستقر در شانگهای قبل از این که در سال ۲۰۱۸ در کانون توجه پکن قرار گیرد، بزرگ‌ترین شرکت خصوصی نفتی چین بود. در حالی که یه ژیانمینگ، موسس و رئیس رسوا شده فعلی مجمع، روابط گرمی ‌با مقامات سطح‌ بالای حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) داشت، این مجمع نفتی میلیاردها دلار در روسیه، اروپای شرقی و بخش‌هایی از آفریقا درآمدزایی کرده بود.

آقای یه از سال ۲۰۱۸ پس از این که توسط رژیم چین برای «جرایم اقتصادی» بازجویی و بازداشت شده، ناپدید شده است. یک شرکت دولتی کنترل CEFC را در سال ۲۰۱۹ بر عهده گرفته است و طبق گفته رسانه چینی کایکسین شرکت در اوایل سال جاری اعلام ورشکستگی کرده است.

در ایمیلی جداگانه که بایدن در ۲ آگوست ۲۰۱۷ به دانگ گانگون ارسال کرده، نشان می‌دهد که او پیش‌تر با CEFC قراردادی سه ساله داشته که ۱۰ میلیون دلار در سال «فقط برای مقدمات» به او پرداخت ‌شده است.

طبق گزارش اخیر سنا، دانگ همکار تجاری آقای «یه» بوده و معاملات شرکت‌های وی را انجام می‌داده است.

اما ایمیل نشان می‌دهد که بعدتر آقای «یه» با دادن ۵۰ درصد از مالکیت شرکتی به نام “Hudson West” به بایدن، که خودش نیز مالکیت ۵۰ درصد دیگر را داشت، معامله را جذاب‌تر کرده بود.

بایدن نوشته است که، «هزینه‌های مشاوره بخشی از درآمد ماست اما دلیلی که این پیشنهاد توسط رئیس شرکت را برای من و خانواده‌ام جذاب‌تر کرده این است که همچنین می‌توانیم در سهام و سودهای سرمایه‌گذاری‌های JV (سرمایه‌گذاری‌های مشترک) شریک باشیم.»

عکسی که در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ توسط نیویورک پست از یک نمودار سازمانی دستی تهیه شده، مالکیت شرکتHudson West را مشخص می‌کند. این سند نشان می‌دهد که شرکت به صورت ۵۰/۵۰ توسط دو نهاد اداره شده که نهایتا به ترتیب توسط بایدن و شخصی با عنوان «رئیس» کنترل می‌شود.

همچنین سنا گزارش داده که شرکت حقوقی‌ هانتر بایدن، Owasco PC، یکی از دو صاحب شرکتی به نام Hudson West III است.(که از آن زمان منحل شده است).

گزارش می‌گوید که در سپتامبر ۲۰۱۷، بایدن و دانگ حسابی اعتباری با نام Hudson West III در بانک افتتاح کرده‌اند. کارت‌های اعتباری این حساب، در اختیار بایدن، برادرش جیمز بایدن و همسرش، سارا بایدن قرار گرفته‌اند. گزارش می‌گوید که، آن‌ها به ارزش بیش از ۱۰۰هزار دلار «اقلام گران‌قیمت و عجیب‌ و ‌غریبی، شامل بلیط‌های هواپیما و اقلامی ‌از فروشگاه‌های شرکت اپل، داروخانه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها،» خریداری کرده‌اند.

ایمیل‌های نیویورک پست، ظاهرا از‌هارد لپ‌تاپی که در آوریل ۲۰۱۷ در یک تعمیرگاه لپ‌تاپ اپل در ویلمینگتون، دِلور تحویل داده شده و هرگز پس‌گرفته نشده، بدست آمده است. سپس ظاهرا FBI لپ‌تاپ را بدست آورده و صاحب تعمیرگاه لپ‌تاپ کپی‌ای از درایو سخت را به شهردار سابق رودی جولیانی، وکیل شخصی رئیس‌جهور دونالد ترامپ، داده است. سپس جولیانی محتویات را به نیویورک پست ارائه کرده است. جولیانی می‌گوید که سه هفته برای تصدیق اطلاعات موجود در‌ هارد لپ‌تاپ صرف کرده است. اپک تایمز کپی فایل‌ها را ندیده و نمی‌تواند مستقلا این ادعا را تایید کند.

کمپین جو بایدن به درخواست اظهار‌نظر پاسخی نداده است.

مطالب دیگر:

چگونه چین و تمام دنیا تحت تأثیر انتخابات آمریکا خواهند بود

در چین ماه‌ها پیش از اعلام رسمی، موارد احتمالی ابتلا به کووید ۱۹، دیده شده است

اثر منفی بالقوه واکسن ویروس کرونا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی