Search
Asset 2

 ترامپ: هرگز مانند مقامات بایدن با چینی‌ها در آلاسکا دیدار نکردم

کنفرانس ترامپ در پشت صحنه وقتی از او پرسیدند که چقدر نگران است که چین ممکن است به تایوان تجاوز کند به خبرنگاران گفت که در رابطه با حمله به
(Joe Raedle/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا هفته گذشته به مشاور خود گفت که «هرگز» همانند آنچه که دولت بایدن برای هجدهم مارس برنامه‌ریزی کرده است، با مقامات حزب کمونیست چین در آنکورج واقع در آلاسکا، جلسه‌ای برگزار نمی‌کرد.

میلر در ۱۴ مارس به نیوزمکس گفت «این واقعیت که تیم جو بایدن در حال ملاقات با چینی‌ها در آنکورج است، نه در واشنگتن، نشان می‌دهد که او در حال حاضر می‌خواهد به چینی‌ها احترام بگذارد. او قبلاً در مقابل چینی‌ها تسلیم شده است.»

میلر افزود من شب گذشته با ترامپ در این‌باره صحبت کردم و او گفت که هرگز به دیدن چینی‌ها نمی‌رفت و چنین کاری انجام نمی‌داد.

بنا به گفته دولت، وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن و مشاور امنیت ملی، جیک سالیوان قرار است با دیپلمات‌های برجسته چینی، یعنی یانگ جیچی، مدیر دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجه چین و وانگ یی، مشاور امور خارجه دیدار کنند. دیدار با چینی‌ها پس از سفر بلینکن به ژاپن و کره شمالی انجام می‌شود.

روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست، اولین روزنامه‌ای بود که گزارش داد اولین جلسه دولت بایدن با چین در آلاسکا برگزار خواهد شد. آلاسکا یک نقطه جغرافیایی در میانه راه بین قاره ایالات متحده و چین است.

کاخ سفید به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد.

بایدن در ۱۰ فوریه با شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین گفتگو کرد. طبق روایت کاخ سفید از مکالمه بین آنان، بایدن «متعهد به پیگیری تعاملات عملی و نتیجه‌گرایی است که منافع مردم آمریکا و متحدان آمریکا را پیش ببرد.»

ترامپ در اولین سخنرانی خود پس از ترک کاخ سفید، به انتقاد از رویکرد دولت بایدن در قبال چین پرداخت.

او در ۲۸ فوریه در اورلاندو افزود که شرکت‌هایی که آمریکا را ترک می‌کنند تا در چین ایجاد شغل کنند، نباید تشویق شوند. آنها باید تعرفه‌گذاری شوند، جریمه و مجازات شوند.

یه گفته ترامپ: «آنها نباید جایزه بگیرند. این کاری است که دولت بایدن انجام می‌دهد. اما همانطور که می‌دانید، آنها یک رابطه بسیار نزدیک و شخصی با چین دارند، بنابراین من انتظار ندارم اتفاقات زیاد مثبتی بیفتد. شرم آور است زیرا واقعاً این یک تهدید است. این یک تهدید اقتصادی فوق العاده است.»

مطالب دیگر:

ادعای رژیم چین مبنی بر «ریشه‌کن‌کردن فقر» شکوهی ساخته‌شده برپایه دروغ است

مدرکی جدید دال بر پنهان‌‌‏کاری حزب کمونیست چین درباره شیوع کرونا

 وزیر خزانه‌داری آمریکا از افزایش مالیات‌ها برای شرکت‌ها و ثروتمندان خبر داد

بازرس پیشین وزارت امور خارجه: شاید کرونا در اثر درز یک سلاح بیولوژیکی به بیرون آزمایشگاهی در چین پدید آمده باشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی