Search
Asset 2

سناتوری که هیچکس به او رای نداده‌است، برنامه‌ای عجیب برای آمریکای جو بایدن دارد

هریس سناتوری که هیچکس به او رای نداده‌است، برنامه‌ای عجیب برای آمریکای جو بایدن دارد تقلب انتخاباتی که اقدامی دیرینه در کالیفرنیا است
سناتور الکس پادیلا نماینده دموکرات کالیفرنیا و کامالا هریس معاون رئیس جمهور ایالات متحده (Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images)

با حضور کامالا هریس، معاون رئیس جمهور در دولت «بایدن-هریس»، فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، الکس پادیلا را جانشین هریس در مجلس سنا کرد. هردوی این سیاست‌مداران ماجرایی دارند که آن را مردم سراسر کشور و دنیا باید بدانند.

سناتور الکس پادیلا (اهل کالیفرنیا) از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۶ عضو شورای شهر لس آنجلس و از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ سناتور ایالتی بوده‌است. سال بعد او دبیر ایالت کالیفرنیا شد و پس از انتخابات سال ۲۰۱۶ از همکاری با بررسی‌های مربوط به تقلب انتخاباتی که اقدامی دیرینه در کالیفرنیا است امتناع کرد.

طبق یافته تحقیقات دپارتمان ایالتی، برای دهه‌ها افرادی با مدارک جعلی و بدون صلاحیت، در انتخابات‌های محلی، ایالتی و دولتی رای داده‌اند. در سال ۱۹۹۶، ۶۴۲ نفر به صورت غیرقانونی به لورتا سانچز دموکرات رای داده بودند که با کمتر از ۱۰۰۰ رای اختلاف، بر رقیب جمهوری‌خواه خود، رابرت دورنان، پیروز شد. در سال‌های اخیر تقلب انتخاباتی در حوزه‌های رای‌گیری این ایالت اوج گرفته‌است.

بر اساس پژوهشی از سوی محققان دانشگاه ام‌آی‌تی و دانشگاه ییل، بیش از ۲۲ میلیون نفر به صورت غیرقانونی در ایالات متحده حضور دارند. مرکز تحقیقات پیو این آمار را به ۱۱ میلیون نفر کاهش می‌دهد؛ [اما] بیشتر به نظر می‌رسد این عدد تنها تعداد افراد غیرقانونی است که در ایالت کالیفرنیا حضور دارند. برای مثال زمانی که خاویر بکرا، دادستان کل، از شکایتی علیه دولت ترامپ در سال ۲۰۱۹ خبر داد، تابلویی را نشان داد که ادعا می‌کرد در کالیفرنیا ۱۰ میلیون «مهاجر» وجود دارد.

هنگامی که خارجی‌های غیرقانونی گواهینامه می‌گیرند، سازمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا نام آن‌ها را در فهرست رای‌دهندگان وارد می‌کند. در سال ۲۰۱۵ الکس پادیلا به روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز گفت: «من انتظار دارم حداکثر تا پروسه انتخابات سال ۲۰۱۸، میلیون‌ها رای‌دهنده جدید در ایالت کالیفرنیا ظهور یابند». مطابق انتظار، تا ماه مارس سال ۲۰۱۸ طرح حق رای سازمان وسایل نقلیه موتوری، به بیش از یک میلیون مهاجر غیرقانونی گواهینامه داده بود. پادیلا، دبیر ایالت کالیفرنیا، احتمالا نخواهد گفت که چند مهاجر غیرقانونی در سال ۲۰۱۸ رای دادند اما ذکر عبارت «میلیون‌ها» در گفته‌های قبلی او، تخمینی از تعداد آن‌ها به دست می‌دهد. تعداد بسیار بیشتری نیز در راه‌اند.

از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، «کاروان»های مهاجرین غیرقانونی در مبادی ورود و خروج کالیفرنیا ظاهر شدند؛ مکانی مرزی در ایالات متحده که بیشترین فاصله را از بخش‌های مرکزی آن دارد و کسب گواهینامه رانندگی در این ایالت به هر مهاجر غیرقانونی حق رای می‌دهد. در ماه مارس سال ۲۰۲۰، فرماندار گاوین نیوسام، به ازای هر رای‌دهنده ثبت نام‌شده در کالیفرنیا، رای‌گیری پستی ترتیب داد. این شامل میلیون‌ها رای‌دهنده جدیدی می‌شود که پادیلا ورودشان را جشن گرفته‌است.

در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ دپارتمان ایالتی نتوانست تعداد مهاجرین غیرقانونی را که رای داده بودند مشخص کند؛ کاری که به نوعی، تنها مسئله نیازمند بررسی است. همچنین کالیفرنیا پیشگام قانون جمع‌آوری رای توسط طرف ثالث است؛ قانونی که کاملا هریس، فارغ‌التحصیل کالج حقوق هیستینگز، آن را به اجرا گذاشت. ویلی براون، سیاست‌مدار دموکرات با کاملا هریس که ۳۰ سال از او کوچک‌تر بود رابطه‌ای عاشقانه را شروع کرد و او را به یک شغل تشریفاتی سودمند منصوب نمود و برای رسیدن به مقام دادستان ناحیه‌ای از او پشتیبانی کرده بود.

در سال ۲۰۱۰ هریس چندان شناخته شده نبود و روزنامه دموکرات «ساکرامنتو بی» مقام دادستان ناحیه‌ای شهرستان لس آنلجس را به نام استیو کولی جمهوری‌خواه زده بود. کولی تا شب انتخابات، از رقبا پیش بود اما عوامل اتحادیه بین‌المللی خدمات مستخدمین که کمپین هریس را اداره می‌کردند، آنقدر در رای‌های موقت کندوکاو کردند تا حدود سه هفته بعد او را با کمتر از یک درصد برتری پیروز کنند. اگر شخصی از کالیفرنیا آن را تقلب انتخاباتی به حساب بیاورد، نمی‌توان بر او خرده گرفت.

باراک اوباما، رئیس جمهور وقت، به هریس لقب «خوش‌قیافه‌ترین دادستان کل در کشور» داده بود اما سابقه او به ویژه درباره فساد عمومی، نامشخص بود. همچنین هنگامی که افشاگران، درخواست تحقیقات درباره قضایای پل جدید خلیج سانفرانسیسکو کردند، هریس هیچ اقدامی انجام نداد. در سال ۲۰۲۰ هریس اغلب بر سر مسائل مختلف با بایدن اختلاف پیدا می‌کرد؛ به ویژه بر سر ارادت بایدن به طرفداران جدایی نژادی؛ اما بایدن در نهایت حق را به هریس می‌داد و غائله را خاتمه می‌بخشید.

گاوین نیوسام، پادیلا را به عنوان جانشین هریس در سنا منصوب کرد. پادیلا به عنوان مردی که کسی به او رای نداده‌است، رویکرد خصومت‌آمیزی نسبت به سناتورهایی داشته‌است که توسط مردم انتخاب شده‌اند.

پادیلا در ماه ژانویه به روزنامه کال‌مدرز گفته بود: «دونالد ترامپ و بسیاری از حامیان او باید پاسخگو باشند». همچنین وقتی از او سوال شد که آیا به استیضاح یا اخراج سناتور تد کروز (اهل تگزاس) و سناتور جاش هالی (اهل میزوری) رای می‌دهد، پاسخ داد: «بله، به نظرم آن‌ها باید مسئول شناخته شوند… به نظر من اینکه آن‌ها دیگر در سنا نباشند بهترین خدمت به ملت است». پادیلا اخیرا به طور علنی اعلام کرده بود که کالج الکتورال، «گناه نخستین» آمریکا و «یکی از آن چیزهای قدیمی است که باید اصلاح شود».

در رویای پادیلا، کالج الکتورال قانون اساسی، توسط یک حوزه انتخابیه وارداتی جایگزین خواهد شد. مهاجرین غیرقانونی در ازای دریافت مزایای حکومتی و مصونیت از دیپورت شدن توسط قوانین پناهندگی، به دموکرات‌ها رای می‌دهند. این ترتیبات احتمالا همان چیزی است که رئیس جمهور بایدن هنگامی که کالیفرنیا را الگویی برای کشور اعلام می‌کرد، در ذهن داشت.

بایدن در سال ۲۰۱۴ گفته بود، مهاجرین غیرقانونی «از الان آمریکایی محسوب می‌شوند» بنابراین مرزها اساسا بی معنی‌اند. حالا نیز کاروان‌های روزافزون مهاجرین برای افزودن به تعداد رای‌دهندگان وارد می‌شوند. حکومت بر حزب دموکرات، حکومت بر قانون می‌شود و این از ماست که بر ماست.

زمانی که هریس به سنای ایالات متحده نقل مکان کرد، خاویر بکرا جانشین او در مقام دادستان کل شد و نام هریس در فهرست هیلاری کلینتون برای دستیاری نامزد انتخاباتی حضور داشت. بکرا اکنون به عنوان رئیس سازمان سلامت و خدمات انسانی به واشینگتن بازگشته‌است. در دولت بایدن-هریس، کشور آمریکا روز به روز به ایالت کالیفرنیا شبیه‌تر می‌شود.

نوشته: لوید بلینگزلی نویسنده کتاب «بله من می‌توانم: جعلیات متحده آمریکا»، «باراک، یک بررسی ادبی»، «میهمانی هالیوود» و دیگر آثار است. مقالات او در بسیاری از نشریات نظیر مجله صفحه اول، سیتی ژورنال، وال استریت ژورنال و عظمت آمریکا منتشر شده‌است. او به عنوان یک عضو سیاسی از «موسسه مستقل» خدمت می‌کند.

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

دیدگاه: دولت ضد آمریکایی

 سناتور پاول: «نمایش» ماسک زدن مقامات کاخ سفید، مردم را از واکسن زدن دلسرد می‌کند

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی