Asset 2

هشدار کارشناسان: احتمال دارد در آینده نزدیک، چین برای مقابله با آمریکا از سلاح اتمی استفاده کند

هسته‌ای به عقیده بسیاری از کارشناسان، تعداد این سیلوها از تعداد موشک‌های بالستیک تحت کنترل روسیه بیشتر بوده و همچنین، توانی معادل نیمی از
موشک‌های بالستیک قاره پیمای DF-41 چین با قابلیت هسته‌ای در رژه نظامی در میدان تیان‌آنمن در پکن در 1 اکتبر 2019 مشاهده می‌شود. (Greg Baker/AFP via Getty Images)

کارشناسان با اشاره به گزارش‌های اخیر از سوی رژیم حاکم بر چین که حکایت از تلاش‌های مخفیانه پکن برای افزایش ظرفیت زرادخانه‌های هسته‌ای دارد، هشدار دادند که این کشور می‌تواند با استفاده از توانایی‌های هسته‌ای خود آمریکا را طی چند سال  تسلیم خواسته‌های خود کند.

در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد، اعضای فدراسیون دانشمندان آمریکایی مدعی شدند که چین به زودی صاحب ۲۵۰ سیلوی موشکی جدید خواهد شد و قرار است از این تاسیسات زیرزمینی برای نگهداری و پرتاب موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (ICBM) استفاده شود. به عقیده بسیاری از کارشناسان، تعداد این سیلوها از تعداد موشک‌های بالستیک تحت کنترل روسیه بیشتر بوده و همچنین، توانی معادل نیمی از توان موشکی آمریکا دارد.

بر اساس این گزارش «برنامه سیلوسازی چین، بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین برنامه سیلوسازی از زمان جنگ سرد میان آمریکا و روسیه است. فدراسیون دانشمندان آمریکایی با استناد به عکس‌های ماهواره‌ای گرفته شده از یک دشت در نزدیک شهر هامی واقع در بخش‌ شرقی منطقه شین‌جیانگ حدود ۱۱۰ سیلو موشکی جدید شناسایی کردند.

همچنین در ماه ژوئن گذشته، مرکز جیمز مارتین واقع در کالیفرنیا توانست یک سایت موشکی دیگر را نیز شناسایی کند. علاوه بر آن، محققین توانستند حدود ۱۲۰ سیلو را در شهر یومن واقع در استان شین‌جیانگ که در همسایگی استان گانسو است، شناسایی کنند.

به گزارش فدراسیون دانشمندان آمریکایی، «سیلوسازی در شهرهای یومن و هامی بیانگر گسترش قابل توجه زرادخانه اتمی چین است.»

تسلیم هسته‌ای

ریک فیشر عضو ارشد اندیشکده مرکز بین‌المللی ارزیابی و استراتژی واقع در ویرجینیا، در گفتگو با اپک‌تایمز گفت:

«مهم‌ترین موضوع در رابطه با سیلوسازی‌های ارتش چین این است که احتمال می‌رود این کشور به دنبال افزایش کلاهک‌های هسته‌ای خود به رقمی بالای ۳۰۰۰ کلاهک باشد.

فیشر در ایمیل خود گفت: «چین به دنبال دستیابی به برتری اتمی است.»

پتی جین گلر، تحلیلگر مسائل مربوط به بازدارندگی اتمی و دفاع موشکی در اندیشکده هریتج فاندیشن واقع در واشنگتن گفت:«پس از آگاه شدن از فعالیت‌های مخفیانه پکن، این سوال پیش می‌آید که چین چه اقدامات دیگری در راستای افزایش ظرفیت‌ اتمی خود انجام داده است که جامعه جهانی از آن بی‌خبر است؟»

او همچنین گفت که بسیاری از افراد وجود تهدید از سوی پکن را منتفی دانسته و ظرفیت هسته‌ای چین را حدود ۳۵۰ کلاهک اتمی برآورد می‌کنند که در مقایسه با انبار هسته‌ای آمریکا و روسیه، رقم بسیار کوچکی به حساب می‌آید.

گلر در گفتگو با اپک تایمز گفت: «یافته‌ها نشان می‌دهند که نباید خودمان را مشغول این آمار و ارقام کنیم. دیگر نباید چین را کشوری با تعداد کمی سلاح هسته‌ای فرض کنیم. ما می‌بایست آن‌ها را جدی‌تر بگیریم. زندگی با چین جدیدی که می‌تواند به لحاظ نظامی آمریکا را تسلیم خود کند، برای بسیاری از آمریکایی‌ها قابل قبول نیست.»

به گفته فیشر، اگر امروز اقداماتی برای مقابله با چین صورت نگیرد، آمریکا تا اواسط دهه جاری مورد «تسلیم اتمی» چین قرار خواهد گرفت.

همچنین، اگر چین و روسیه تصمیم بگیرند در زمینه هسته‌ای و موشکی با یکدیگر همکاری کنند، آنوقت ممکن است به لحاظ نظامی از آمریکا پیشی بگیرند. به عنوان مثال، اگر رییس جمهور آینده آمریکا فرد ضعیفی باشد و تایوان از سوی چین مورد حمله قرار بگیرد، ممکن است آمریکا نتواند به دفاع از تایوان بشتابد.

فیشر گفت: «اگر آمریکا به این اقدامات پاسخ ندهد، ما وارد دوره‌ حقارت استراتژیک و رفتارهای قلدرمآبانه شده و حتی ممکن است از سوی چین و روسیه مورد حمله اتمی قرار بگیریم.»

مطالب دیگر:

واکنش‌های شدید نسبت به درخواست انجمن پزشکی آمریکا برای حذف جنسیت از گواهی تولد

گزارش جمهوری‌خواهان می‌گوید منشأ ویروس کرونا نشت از آزمایشگاه است

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۵: ریشه‌های کمونیستی تروریسم

اخبار مرتبط